PSP im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie sppawonkow.edu.pl
 
 
Komunikaty

Dla Ucznia

Dla Rodzica
Próbny alarm pożarowy

21-10-2018
W dniu 02 października 2018 r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników zbudynku szkoły.
Czytaj dalej...
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.

Zagrożenie pojawiło się w jednej z klas na parterze o godzinie 9.00. Dyrektor Szkoły zarządził ewakuację całej placówki.

Po usłyszeniu trzech dzwonków – sygnału alarmowego – młodzież szkoły, pod opieką swoich nauczycieli, bardzo szybko zaczęła opuszczać klasy i… Dym jaki był na korytarzu zaskoczył wszystkich: uczniów oraz nauczycieli (Gminny Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawonkowie pan Marcin Bryłka kilka minut wcześniej włączył zadymiarkę). W ciągu 5 minut (bardzo dobry czas) cała społeczność szkoły: uczniowie, administracja, obsługa i panie kucharki zebrała się na hali sportowej (ze względu na brzydką pogodę tam wyznaczono miejsce zbiórki).

Pod szkołę podjechały na sygnale dwa wozy strażackie. Strażacy po kolei sprawdzali kolejne klasy szukając ewentualnego źródła pożaru. Szybko zlokalizowali miejsce pożaru i ugasili je.

Na koniec uczniowie wysłuchali pogadanki przeprowadzonej przez Starszego Aspiranta Państwowej Straży Pożarnej p. Grzegorza Pietrzaka na temat bezpieczeństwa, celowości przeprowadzania próbnych alarmów oraz wysłuchali uwag jakie strażacy mieli po obserwacji ewakuacji.

Takie alarmy próbne to bardzo dobra sprawa, przygotowują nas aby podczas prawdziwej ewakuacjina wypadek pożaru lub innego niebezpieczeństwa nie panikować, szybko i zwinnie opuścić teren zagrożenia oraz wspólnie sobie pomagać.

Alarm prowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawonkowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagiewnikach Wielkich. Akcję nadzorowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Za pomoc strażakom gorąco dziękujemy.

Szkolnym koordynatorem akcji była p. Beata Świetlik.