PSP im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie sppawonkow.edu.pl
 
 
Komunikaty

Dla Ucznia

Dla Rodzica
Wycieczka „ Śladami początków państwa polskiego”

06-11-2018
W dniach 25 i 26 października uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klas siódmych szkoły podstawowej wraz z nauczycielami: Dagmarą Raidą, Gabrielą Garus oraz Aleksandrą Sladek wyjechali na wycieczkę do Wielkopolski, by odwiedzić i poznać miejsca, w których przed tysiącem lat zaczęło powstawać nasze państwo.Czytaj dalej...
DZIEŃ 1: GNIEZNO

Pierwszego dnia udaliśmy się do Gniezna czyli pierwszej stolicy Polski. Mimo silnego wiatru, weszliśmy na Wzgórze Lecha, by zwiedzić Archikatedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Wojciecha, której początki sięgają przełomu X i XI wieku. Gnieźnieńska archikatedra stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historyczneji artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski oraz miejscem pochówku biskupa św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski.

Tutaj także obejrzeliśmy wspaniały zabytek rzeźby romańskiej – słynne „Drzw iGnieźnieńskie” odlane z brązu ok. 1170 r. przedstawiające żywot i męczeńską śmierć biskupa św. Wojciecha.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Największą atrakcją muzeum jest wystawa „Początki państwa polskiego” prezentowana w formie spektaklu multimedialnego z wykorzystaniem filmów w technologii 3D. Wystawa ukazuje rolę Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości. Ekspozycja obejmuje ponad 500 eksponatów, między innymi: zabytki archeologiczne dotyczące życia codziennego i wierzeń w czasach pierwszych Piastów, detale architektoniczne, rzeźby średniowieczne, kopie regaliów królewskich i insygniów władzy kościelnej, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca” i włóczni św. Maurycego, a także dokumenty, pieczęcie i bulle oraz dawne księgi. Najbardziej rozpoznawalnym i największym eksponatem jest fragment wczesnośredniowiecznego wału grodowego, zbudowany z oryginalnych, drewnianych elementów, pochodzących ze wzniesionej ok. 940 roku najstarszej części grodu gnieźnieńskiego.

Ciekawa jest też kolekcja malarstwa o tematyce historycznej prezentowana na wystawie „Piastów malowane dzieje”. Obrazy ukazują dzieje Polski pod rządami Piastówwidziane oczyma XIX-wiecznych malarzy.

DZIEŃ 1: OSTRÓW LEDNICKI

Kolejnym miejscem na mapie Wielkopolski był dla nas Ostrów Lednicki czyli wyspa, na której znajdują się pozostałości po rezydencji książęcej pierwszych Piastów z II połowy X w. oraz kaplicy pałacowej, w której odkryto dwa baseny chrzcielne. Prawdopodobnie tu w 966 roku mógł przyjąć chrzest książę Mieszko I oraz jego najbliższe otoczenie. Zapewne na Ostrowie Lednickim książę Bolesław Chrobry gościł w 1000 roku cesarza Ottona III podążającego do Gniezna z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha.

DZIEŃ 2: LICHEŃ

Po spokojnej nocy w przytulnym pensjonacie „Tęcza” w Licheniu, udaliśmy się pieszo do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Wzniesiona została w latach 1994–2004.

Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się około 250 000 wiernych.

Do bazyliki prowadzą 33 stopnie - ich liczba nawiązuje do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe, symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym oraz 12 kolumn, symbolizujących dwunastu apostołów.

Zgodnie z zamysłem architektonicznym bazylika przypomina falujący złoty łan zboża. Przejawia się to w dekoracji roślinnej placu przed świątynią oraz w architekturze samej świątyni. Zauważalne jest to w oknach wypełnionych szkłem o odcieniu złotawo-bursztynowym, w formie kłosów oraz kolumnach w portykach i we wnętrzu świątyni.

DZIEŃ 2: KRUSZWICA

Kolejnym przystankiem na „Szlaku Piastowskim” była „Mysia Wieża” w Kruszwicy. Nazwa nawiązuje do legendy o księciu Popielu, który za swe niegodziwości i okrucieństwo miał zostać zjedzony przez myszy. Mysia Wieża to ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów wzniesiona na półwyspie oblanym przez wody jeziora Gopło. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła oraz to, że dziury, które znajdują się na jej ścianie, nie są otworami okiennymi, ale śladami po rusztowaniu. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo zamek był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Ostatecznie zamek wysadzili Szwedzi w 1657 roku. Ocalała jedynie wieża, która od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy oraz punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów.

DZIEŃ 2: BISKUPIN

Ostatnim punktem naszej wyprawy w przeszłość była wizyta w rezerwacie archeologicznym w Biskupinie. Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej zwczesnej epoki żelaza i prawdopodobnie powstała około 700 lat p.n.e. Była to owalna osada założona na niewielkiej wyspie, otoczona drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości około 6 m, ponad którym górowała wieża strażnicza z bramą wjazdową. Po przekroczeniu bramy zobaczyliśmy dwa drewniane domy ustawione w rzędach. Każdy rząd budynków pokrywał wspólny dach, pokryty trzciną. Wnętrze domów dzieliło się na dwie części - izbę główną z paleniskiem i łożem dla całej rodziny oraz przedsionkiem dla zwierząt. Na terenie osady znajdowało się ok. 106 domostw, o wymiarach przeciętnie ok. 8 × 10 m. Ocenia się, że w osadzie mieszkać mogło od 800 do 1000 osób. Osada otoczona była wałem drewniano-ziemnym o długości 640 m, szerokości 3 m i wysokości do 6 m, w którym znajdowała się brama wjazdowa. Gród otoczony był falochronem o szerokości od 2 do 9 m, zbudowanym z ukośnie wbitych pali.

Następnie mogliśmy zobaczyć i kupić rozmaite wyroby kamieniarskie, garncarskie i włókiennicze wykonywane przez rzemieślników w jednej z chat Biskupina. Nasz pobyt w Biskupinie zakończyliśmy pobytem w wiosce wczesnośredniowiecznej. Rekonstrukcje domostw wzniesiono w różnych technikach, także pokrycia dachów są przeglądem dawniej użytkowanych technik budowlanych. Przebywając tutaj można wyobrazić sobie, jak wyglądało życie naszych przodków przed tysiącem lat.

Wycieczka „ Śladami początków państwa polskiego” była udana i ciekawa. Mamy nadzieję, że w przyszłości wielu naszych uczniów będzie chciało z nami podróżować i poznawać nasz piękny kraj i jego niezwykłą przeszłość.


Aleksandra Sladek