PSP im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie sppawonkow.edu.pl
 
 
Komunikaty

Dla Ucznia

Dla Rodzica
100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

16-11-2018
14 listopada – w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.  Rozpoczęliśmy od mszy świętej  za ojczyznę.  Kolejnym punktem obchodów rocznicowych było rozwiązanie wcześniej ogłoszonych konkursów. Uczniowie klas I-III brali udział w indywidualnym konkursie „Polska moja ojczyzna”, tworzyli prace plastyczne przedstawiające piękno krajobrazów i zabytków Polski.    Czytaj dalej...

I miejsce zajął Mateusz Wit z klasy pierwszej, II miejsce zajęła Sandra Poloczek z klasy II a III miejsce Miłosz Płonka z klasy III. W konkursie klasowym młodsze dzieci prezentowały wiersze patriotyczne i piosenki z użyciem ciekawej scenografii i rekwizytów. Jury, w składzie: Panie Małgorzata Wieczorek, Jadwiga Zębik i Beata Świetlik, po burzliwych obradach przyznało ex aequo trzy I miejsca. Następnie uczniowie klas IV-VI przystąpili do prezentacji swoich prac. W konkursie klasowym na najciekawsze hasło i plakat promujący Polskę, I miejsce zajęła klasa V,  drugie miejsce klasa VI a trzecie klasa IV.  Wszystkie klasy włożyły wiele wysiłku w przygotowanie prac i pomysłowości w ich wykonanie. W konkursie indywidualnym uczniowie mieli za zadanie przedstawić postać wybranego króla , stworzyć kostium i opowiedzieć o władcy. Stroje były bardzo ciekawe i zgodne z epokami historycznymi , najlepsi okazali się: na I miejscu Nadia Blewąska z klasy V jako Jadwiga Andegaweńska, II miejsce dla Michała Pleńkowskiego z klasy IV jako Bolesława Chrobrego a III miejsce zajął Michał Wieczorek z klasy IV, który wcielił się w postać Kazimierza Wielkiego.  Uczniowie klas VII - VIII oraz III gimnazjalnej wzięli udział w konkursie przygotowanym przez Panią Aleksandrę Sladek – „100 dat na stulecie Polski”, I miejsce zajęła Patrycja Kubica z klasy IIIa gimnazjum, II miejsce Paulina Michalak z klasy VIIIc a trzecie miejsce zajęła Natalia Ulfik z klasy VIIIc.  Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali słodkie nagrody nie zabrakło również słodkości dla nagrodzonych klas. Wręczono także nagrody dla uczestników konkursu przygotowanego przez Panią Beatę Świetlik – „100 zadań matematycznych na stulecie odzyskania niepodległości”. Ośmioro uczniów przez 4 tygodnie zmagało się z matematycznymi łamigłówkami, rebusami, krzyżówkami. Matematycznymi tuzami okazali się: Natalia Ulfik, Oliwia Dyla, Paulina Michalak z klasy VIIIc, Iga Respondek, Magdalena Tyrała, Maja Chyra z klasy VIIIa oraz Patrycja Kubica z klasy IIIa .

Po zakończeniu zmagań konkursowych hymnem rozpoczęliśmy uroczystą akademię. Uczniowie klasy IV recytowali wiersze a następnie klasa IIIb gimnazjalna przedstawiła show w stylu walk MMA prezentując sylwetki znanych i mniej znanych Polaków, którzy zasłynęli w świecie swoimi dokonaniami. Po tym dynamicznym programie cała szkoła wybierała Polaka stulecia a został nim, a jakże, Adam Małysz .

Na tym jednak  uroczystość się nie zakończyła, bo na naszych uczniów czekała kolejna niespodzianka – tort urodzinowy. Po odśpiewaniu tradycyjnego 1000 lat, na scenę wniesiono ogromny biało – czerwony tort, którym poczęstowaliśmy wszystkie dzieci, gości, nauczycieli. Dla co bardziej obrotnych uczniów starczyło jeszcze na dokładkę.

Po tej uczcie dla ciała kolejna porcja uczty dla ducha. Pod kierunkiem Pań: Anny Lenart i Joanny Pasieki Jurczyszyn odbył się koncert patriotyczny. Zespoły przygotowały zarówno tradycyjne jak i współczesne polskie pieśni patriotyczne. Nasi uczniowie wykonali także wersje instrumentalne pieśni  a uczennice klasy VI wykonały przepiękny taniec z szarfami oczywiście biało – czerwonymi. 

Po południu także rodzice uczestniczyli w patriotycznym koncercie przygotowanym przez panie: Joannę Pasiekę – Jurczyszyn i Annę Lenart.

W ten szczególnie uroczysty sposób nasza szkoła świętowała 100 lecie odzyskania niepodległości.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w udział w konkursach. Dziękujemy także rodzicom za wkład w prace i stroje dzieci. Dopisali nam także goście: Pan poseł Andrzej Gawron z dyrektorem biura Dawidem Smolem, Pani Irena Sikora Sekretarz Gminy, Pan Jacek Kopyto Przewodniczący Rady Gminy,  Pani Monika Blewąska sołtys Pawonkowa, Pani Danuta Bonk sołtys Gwoździan i Pan Roman Kowalski sołtys Dralin.

Pomysłodawcą o organizatorem przedsięwzięcia była Beata Pietrek we współpracy z Jadwigą Zębik, Eweliną Sucharą, Anną Lenart, Joanną Pasieką - Jurczyszyn. Dzięki pozyskaniu sponsorów mogliśmy zakupić tort oraz ufundować nagrody.