Nauka przez działanie

11-07-2019
W tym roku szkolnym na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i wychowaniu do życia w rodzinie uczyliśmy się realizując kilka projektów.
Na lekcji wychowania do życia w rodzinie z uczniami klasy 4 wiele rozmawialiśmy o rodzinie i jej znaczeniu w życiu każdego człowieka. Rodzina to dom, który jest naszą ostoją i bezpiecznym schronieniem. Jaki ma być? A to już uczniowie sami wykazali się pomysłowością budując swój dom z klocków lego. Okazało się, że to świetna zabawa i nauka kreatywnego myślenia.

Uczniowie klas 3 gimnazjalnych oraz 8 klas przygotowywali projekt na wiedzę o społeczeństwie. Podsumowaniem działu władza sądownicza było przygotowanie procesu sądowego. W ten projekt angażowały się całe klasy wykazując się wiedzą i wyobraźnią. Byli sędziowie, prokuratorzy, obrońcy świadkowie. Pojawiły się rekonstrukcje zdarzeń i dowody rzeczowe. Okazało się, że wyobraźnia uczniów nie ma granic, na lekcji rozgrywały się scenyj ak z kryminałów. Aktorzy odgrywali swoje role z wielkim przejęciem.

W ramach tego przedmiotu uczniowie klas 3 gimnazjalnych realizowali projekt z przedsiębiorczości. Zadaniem dziewczyn było przygotowanie pokazu mody wraz z kosztorysem a chłopcy mieli stworzyć projekt domu z kosztorysem. Najbardziej pomysłowaokazała się klasa III a oraz dziewczyny z klasy IIIb. Okazało się, że młodzież posiada już sporą wiedzę praktyczna i potrafi tworzyć i liczyć pieniądze na inwestycje.

Na lekcjach historii w klasach 8 omawialiśmy czasy XX wieku. To co dla rodziców i dziadków jest wspomnieniem dla uczniów jest już historią. Postanowiliśmy ożywić klimat lat 60, 70 i 80. W domowych szafach znalazły się stylizacje z tamtych czasów. Posłuchaliśmy muzyki jakiej słuchali ich rodzice i dziadkowie opowiedzieliśmy sobie jak wyglądało życie Polaków wczasach PRL-u.