PSP im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie sppawonkow.edu.pl
 
 
Komunikaty

Dla Ucznia

Dla Rodzica
Kronika Szkolna- Rok Szkolny 2014/2015.


Archiwum 2013/2014 | Archiwum 2012/2013

1.09.2014r.

Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2014/2015.

No i start! 1 września 2014r. spotkaliśmy się wszyscy na uroczystej mszy św. i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Ksiądz Proboszcz Waldemar Caus zdradził wszystkim uczniom tajemnicę osiągnięcia sukcesu szkolnego i tym samym dał im nadzieję na jak najlepsze wyniki w nauce.   W szkole wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców powitała pani dyrektor Małgorzata Wieczorek, po czym swój program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy IV pod kierunkiem ich zeszłorocznej wychowawczyni pani Hanny Haci. Po części artystycznej nastąpiła bardzo uroczysta chwila, gdyż odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I. Wszyscy kandydaci na ucznia zgodnie przyrzekali, ślubowali, że będą wzorowymi uczniami i Polakami, po czym pani dyrektor pasowała ich na ucznia wielkim ołówkiem. Jeszcze tylko podpis w postaci odcisku paluszka i wszyscy stali się uczniami. Nie zabrakło słodkich niespodzianek w postaci rogów obfitości przygotowanych przez rodziców.

Na zakończenie pani dyrektor zapoznała uczniów z tegorocznym gronem pedagogicznym i wszyscy zgodnie ruszyli do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

więcej zdjęć w galerii...


5.09.2014 r.

Narodowe czytanie.

W piątek5 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W tym roku włączyliśmy się w czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Do naszej szkoły zawitały panie bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej RODN w Częstochowie z filią w Lublińcu oraz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie, czyli panie Ania, Małgosia i Klaudia. Panie czytały uczniom fragmenty poszczególnych części trylogii, przybliżały fabułę i pokazywały slajdy z filmów, przedstawiły także wystawę poświęconą trylogii, która przez tydzień zagościła w naszej szkole. Uczniowie także aktywnie włączyli się do akcji - przygotowali scenki związane „Panem Wołodyjowskim”. Patrycja Wichary wcieliła się w rolę Basieńki uciekającej na drabinę w scenie lekcji fechtunku udzielanej jej przez małego rycerza. Adam Lesiak wystąpił w roli Zagłoby oraz księdza w finałowej scenie powieści. Narratorami były Emilia Popielarz, Natalia Szkleniarz, Zuzanna Lenart, Karolina Sprycha. Podczas spotkania uczniowie mogli także posłuchać gry na wiolonczeli w wykonaniu Kingi Szymańskiej. Słuchanie „Trylogii” nie było łatwym zadaniem, gdyż język i wydarzenia ujęte w powieści mogły być niezrozumiałe dla ucha ucznia szkoły podstawowej, jednak nasi uczniowie postarali się o odpowiedni nastrój i wytrwale zapoznawali się z dziełem Henryka Sienkiewicza. Całość zwieńczyła przesyłka pana Prezydenta, w której kryła się pieczęć związana z Narodowym Czytaniem. Za przebieg akcji w szkole i współpracę z bibliotekami odpowiedzialna była Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...

 


4 – 11.09.2014r.

Kampania wyborcza i wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Kampania wyborcza rozpoczęła się od przedstawienia regulaminu wyborów oraz jej kalendarium, czego ściśle przestrzegano. Kampania była burzliwa, zgłosiło się aż 6 kandydatów: Adam Lesiak z kl. V oraz Emilia Popielarz, Natalia Szkleniarz, Karolina Sprycha, Patrycja Wichary, Zuzanna Lenart z kl. VI. Pojawiły się ciekawe, choć bardzo podobne spoty reklamowe w formie plakatów ze zdjęciami kandydatów i ich programem wyborczym.. W przeddzień wyborów kandydaci uszanowali ciszę wyborczą. Zaś  dniu wyborów każdy uczeń szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata i wrzucić do urny wyborczej. Wybory przyniosły wiele emocji, zwłaszcza samym kandydatom. Głosowało 88 uczniów i w rezultacie przewodniczącym samorządu uczniowskiego został Adam Lesiak z 33 głosami, wybrał dwie zastępczynie – Patrycję Wichary (18 głosów) i Zuzannę Lenart (13 głosów). Karolina Sprycha (6 głosów) została sekretarzem, Natalia Szkleniarz (6 głosów) została skarbnikiem. Natomiast Emilia Popielarz (12 głosów) zgodziła się zostać rzecznikiem pomocy koleżeńskiej – funkcję tę po raz pierwszy utworzono w naszej szkole w ramach SU ze względu na wyniki ewaluacji z ubiegłego roku szkolnego. Gratulujemy Adamowi i wszystkim dziewczynkom. Samorząd od razu rozpoczął swoją działalność, o której będzie na bieżąco informować. Patrzy na nich cała szkoła, więc muszą się spisać na medal!!! Za przebieg wyborów odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur.

 

Kalendarium wyborcze SU 2014/2015

 

 • 4 – 5 .09. 2014 r. Rozpoczęcie kampanii wyborczej – zgłoszenie kandydatów, zorganizowanie komitetów wyborczych.
 • 8 – 9. 09. 2014 r. Kampania wyborcza.
 • 10. 09. 2014 r. Cisza przedwyborcza.
 • 11. 09. 2014 r. Wybory do SU, ogłoszenie wyników.

 16.09.2014r.

Spotkanie z policjantem.

Wrzesień to miesiąc powrotu uczniów do szkół warto więc przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa i właściwego zachowania zarówno w szkole jak i poza nią. Służyć temu miało spotkanie z policjantem połączone z prelekcją. Pani policjant Mariola Górniak szczegółowo omówiła z uczniami temat : jak bezpiecznie dojść do szkoły i z niej wrócić do domu. Przypomniała niebezpieczeństwa czyhające na dzieci ze strony dorosłych nieznanych im osób, uczniowie ćwiczyli pozycję obrony przed atakiem niebezpiecznego psa.
19.09.2014r.

„Sprzątamy Świat”.

W piątek 19 września nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klas IV,V,VI pod kierunkiem p. Damiana Szatana w humorystyczny sposób uświadomili kolegom potrzebę szanowania naszej przyrody i dbania o jej czystość. Uczniowie kl.V Adam Lesiak i Igor Wolski wcielili się w role Pawła i Gawła ze znanego wiersza A.Fredry  towarzyszyły im narratorki – Patrycja Wichary i Emilka Popielarz – kl.VI. Wszyscy uczniowie mimo śmiechu zrozumieli przesłanie przedstawienia. Jeszcze tylko krótkie przypomnienie jak segregujemy śmieci i na pewno nasz świat będzie o wiele bardziej czysty.

więcej zdjęć w galerii...


30.09.2014r.

Niech nam żyją wszyscy chłopcy!!!

Jak co roku z okazji Dnia Chłopaka organizowana jest w naszej szkole dyskoteka. To pierwsza dyskoteka w nowym roku szkolnym. Najwięcej tancerzy przybyło z młodszych klas, wszyscy bawili się wyśmienicie, a najchętniej w czasie zorganizowanych zabaw w „kółeczku”. Nie brakło różnych przygód, ale tę dyskotekę można uznać za najlepszą od kilku lat. Oczywiście sklepik cieszył się ogromną popularnością. Za bilet wstępu służył kilogram makulatury – nie wszyscy zdołali zebrać aż tak dużo, ale każda karteczka się liczy. Okazało się, że ta zbiórka makulatury była sporym sukcesem, za co bardzo dziękujemy uczniom, będziemy powtarzać takie akcje! Opiekunem na dyskotece była pani Edyta Mirek i pani Anna Trzepizur – organizator dyskoteki.01.10.2014r.

Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Niezmiernie nam miło, że po raz kolejny udało nam się w szkole uczcić Międzynarodowy Dzień Muzyki. Chyba każdy słucha muzyki i ją lubi, każdy ma swoją ulubioną, a więc możemy uznać, że dzień ten jest świętem wszystkich miłośników muzyki. W naszej szkole odbył się krótki koncert naszych uczniów, którzy uczęszczają do szkoły muzycznej. Natalia Szkleniarz z kl. VI zagrała na klarnecie, Emilia Popielarz z kl. VI zagrała na skrzypcach, a Adam Lesiak z kl. V zagrał na keyboardzie. Uczniowie słuchali jak zaczarowani, nikt się nie wiercił, nie rozmawiał… to jednak prawda, że muzyka łagodzi obyczaje… Cieszymy się, że i w naszej szkole. Przy okazji mogliśmy obcować z utworami muzyki klasycznej oraz poznać bliżej instrumenty. Doceniliśmy także wysiłek uczniów, którzy po lekcjach w naszej szkole idą na lekcje muzyki. Zachęcaliśmy wszystkich do muzykowania, to także dobry sposób rozwój umiejętności uczenia się w ogóle. Nasi artyści otrzymali kwiaty, jak przystało po tak udanym koncercie! Koncert zorganizowała pani Anna Trzepizur.


więcej zdjęć w galerii...


02.10.2014r.

Spotkanie z leśnikiem.

W czwartek 2 października gościliśmy w szkole pana Jacka Mirka – leśnika nadleśnictwa Lubliniec. Przeprowadził on pogadankę na temat „ Grzyby naszego regionu” oraz przedstawił prezentację multimedialną. Uczniowie mieli okazję rozszerzyć swoją wiedzę na prezentowany temat, rozpoznawali grzyby oraz popisywali się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat grzybów. Aby zaakcentować temat  spotkania wszyscy uczniowie ubrani byli w kolory zieleni. Pan leśnik docenił zaangażowanie uczniów i nagrodził wszystkich słodką niespodzianką – krówką.

Za organizację spotkania odpowiedzialna była pani Edyta Mirek.

 

 


 

3.10.2014r.

Bieg o Nóż Komandosa.

W dniu 3.10.2014 r. kolejny raz uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Damianem Szatanem uczestniczyli w Biegu o Nóż Komandosa. Do biegu zgłosiło się pięcioro uczniów klasy piątej i dziewięcioro z klasy czwartej. Po rozgrzewce młodzież z ogromnym zaangażowaniem przystąpiła do biegu. Dystanse były dostosowane do wieku zawodników. Walcząc o Nóż Komandosa daliśmy z siebie wszystko.

 Najlepszymi zawodniczkami naszej szkoły wśród dziewczyn okazały się Julia Piosek –kl.IV i Kinga Szymańska -kl.V, które zajęły miejsce w pierwszej 30, natomiast wśród chłopców Alan Knopik –kl.V i Mateusz Kędziora –kl.IV, którzy również zmieścili się w pierwszej 30.

Po przebiegnięciu dystansu każdy uczestnik zawodów otrzymał upominek w postaci medalu i poczęstunek.


więcej zdjęć w galerii...14.10.2014 r.

Dzień Edukacji Narodowej.

14 października to uroczysty dzień w szkole. Obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski i koło teatralne przygotowało przedstawienie pt. „Przygody Mrówki Karoliny”. Uczniowie pokazali nieznośną mrówkę Karolinę, która dokuczała swoim siostrom mrówkom i innym zwierzakom, a jakby tego było mało, w ogóle się nie uczyła. Z tego powodu zamieniła się w stworka potworka, co jej się nie za bardzo podobało. Jednak dzięki wróżkom tęczy i przyjaciołom z łąki udało jej się wrócić do dawnej postaci. Musiała jednak obiecać poprawę i zmienić swoje zachowanie, a oceny szybko poprawić. Uczniowie doskonale wcielili się w swoje role. Do laurek, które wręczyli nauczycielom i zaproszonym gościom, dołączyli życzenia, przeprosiny i podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły. Wszyscy mogli także posłuchać gry na keyboardzie w wykonaniu Adama Lesiaka, który przygotował muzykę do przedstawienia, ponadto gry Emilii Popielarz na skrzypcach i Natalii Szkleniarz na klarnecie, gry na cztery ręce na keyboardzie Igi Respondek i Oliwii Dyli.  Uroczystość przygotowała p. Anna Trzepizur z pomocą p. Aleksandry Dudy, p. Eweliny Suchary, p. Damiana Szatana. Pouczające przedstawienie o mrówce Karolinie  zostało zaprezentowane także następnego dnia przedszkolakom, które z chęcią przyszły do szkoły.

więcej zdjęć w galerii...


16.10.2014r.

 

Europejski  Dzień Przywracania Czynności Serca.

Nasza szkoła już po raz drugi wzięła udział w ustanowieniu rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

 Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2014 roku
i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej i trwało pół godziny.

W biciu rekordu wzięło udział 77 osób, ćwiczyliśmy na
4 fantomach. Zaczęliśmy o godzinie 12.00 a skończyliśmy12.30 zgodnie
 z regulaminem Fundacji WOŚP.

Akcję w naszej szkole przygotowała pani Hanna Hacia.

więcej zdjęć w galerii...


15-24.10.2014 r.

   Akcja-  Pomagamy Bezdomnym Kotom.

W tym czasie w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym Kotom „Felis” działającego w Lublińcu. Uczniowie otrzymali ulotki o kotkach i natychmiast przystąpili do zbiórki. Zebrało się kilka toreb smakołyków dla kociaków. Przekazaliśmy je do stowarzyszenia. Uczennice, które odpowiadały za zbiórkę na prośbę SU to Patrycja Kubica, Viktoria Styczyrz, Kinga Szymańska, Joanna Pleńkowska. Najbardziej aktywne uczennice w zbiórce to Wiktoria Koch z kl. I i Alicja Piosek z kl. II – dziewczyny przyniosły aż po 4 kg karmy. Wszystkim uczestnikom podziękowaliśmy na słodko, a Wiktorii i Alicji wręczyliśmy dyplomy i małe nagrody w postaci maskotek ufundowane przez SU. Za akcję odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur i p. Duda.

 

 


27-30.10.2014 r.

 

Akcja - Na pomoc Afryce.

Nasi uczniowie znów pospieszyli z pomocą, tym razem zechcieli wesprzeć szkołę w Afryce w miejscowości Tchollire. Gromadzili potrzebne tam rzeczy, a były to: długopisy, ołówki, kredki, pisaki, gumki, temperówki, piórniki, plecaki, koszulki, piłki, puzzle, domino. Uczniowie najchętniej przynosili przybory szkolne – pisaki, kredki, ołówki, długopisy, a także zabawki. Uczennicą, która najbardziej wykazała się w tej akcji była Amelia Skubała z kl. III. Bardzo jej za to dziękujemy, Amelia otrzymała od SU dyplom i niespodziankę. Wszyscy uczestnicy akcji zostali poczęstowani słodyczami. Uczniowie pisali także listy do kolegów z afrykańskiej szkoły. Rzeczy składane były u Adama Lesiaka, Kamila Króla i Mateusza Grabinskiego z kl. V, którzy odpowiadali za zbiórkę na prośbę SU. Za zbiórkę odpowiadała p. Anna Trzepizur i p. Aleksandra Duda.

 

 


28.10.2014r.

 

Bal Piżamowców.

To dzień zabawy na Balu Piżamowców. Wzbudziło to wiele emocji. Kto miał odwagę, przebrał się i tańczył w piżamie. Był pokaz mody piżamowej i inne zabawy. I tym razem na dyskotekę uczniowie mogli przynieść makulaturę, spisali się świetnie, więc dziękujemy za to z całego serca. Dyskotekę zorganizowała opiekunka SU p. Anna Trzepizur, opiekunem w czasie zabaw był też p. Wacław Pleńkowski.

 

 


29.10.2014r.

 

Jesień w poezji.

W dniu 29.10.2014r. w naszej szkole odbyła się akcja propagowania czytelnictwa wierszy pod tytułem „ Jesień w poezji”, na którą zaproszona została dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – pani Klaudia Kubica. Uczniowie klas I – III powitali zebranych piosenkami jesiennymi oraz wierszami. Po wysłuchaniu jesiennej poezji rozstrzygnięto konkurs plastyczny „ Najbardziej w Pawonkowie lubię…”. Konkurs zrealizowany został w ramach projektu „ Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2”.

Pani Klaudia Kubica wręczyła wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, dzięki którym uczniowie będą rozwijać swoje zdolności plastyczne. Za akcję odpowiedzialna była pani Edyta Mirek.

więcej zdjęć w galerii...

 

 


30.10.2014r.

Konkursy plastyczne :   -   Skąd biorą się pieniądze?

30 października w Szkole Podstawowej im. Wandy Kawy i Bronisławy Kawy w Kośmidrach miało miejsce uroczyste podsumowane powiatowego konkursu plastycznego pod hasłem „Skąd się biorą pieniądze?” połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej. Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wzięli udział w konkursie, wykonując oryginalne prace plastyczne, które doceniła komisja konkursowa. W efekcie uczennice klasy VI Patrycja Wichary i  Karolina Sprycha zdobyły I miejsce, Magdalena Tyrała z klasy IV–  III miejsce, a Kinga Szymańska z klasy V–  wyróżnienie. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach plastycznych. Nad pracą uczniów czuwała pani Ewelina Suchara.
31.10.2014r.

 

1 Listopada – Dzień Listopadowej Zadumy.

W dzień Listopadowej Zadumy wprowadził nas nastrojowy apel w wykonaniu uczniów   klasy V. Uświadomiliśmy sobie wszyscy kruchość ludzkiego bytu, naszą przemijalność. Piękne i wartościowe postacie świętych zapisane w kartach historii zaprezentowane przez uczniów mobilizują nas do ciągłego dążenia do bycia lepszym, pomocy bliźniemu i zastanowienia się nad własnym życiem. Nastrój pogłębiał akompaniament organowy w wykonaniu ucznia Adama Lesiaka. Nad całością czuwała pani A.Trzepizur.

Dopełnieniem święta były wyjścia uczniów wraz z wychowawcami na cmentarz, gdzie zapalono znicze i oddano cześć poległym powstańcom oraz bliskim zmarłym.

więcej zdjęć w galerii...

 


6.11.2014r.

Konkurs przedmiotowy z języka polskiego.

Dn. 6.11.2014 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Zgłosiło się 7 osób Adam Lesiak, Zuzanna Lenart, Emilia Popielarz, Patrycja Wichary, Patrycja Kubica, Kamil Król, Kinga Szymańska. Nikt nie zakwalifikował się do dalszego etapu. Najwyższe wyniki osiągnęły uczennice Emilia Popielarz, Patrycja Wichary, Patrycja Kubica. Za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialna była Anna Trzepizur.13.11.2014r.

11 listopada  Święto Odzyskania Niepodległości.

W dniu 13 listopada w szkole odbyła się akademia upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Uczniowie starali się na podstawie wycinków z prasy archiwalnych tytułów z roku 1918 przybliżyć wszystkim jak postrzegano odzyskanie niepodległości  96 lat temu.  Celem akademii było także pokazanie na tle wydarzeń politycznych,  życia codziennego zwykłych ludzi, w czasach zaborów oraz w II Rzeczypospolitej.  Pomóc w ukazaniu codzienności miały pamiątki rodzinne przyniesione przez uczniów. Wśród eksponatów pokazujących życie pod zaborami znalazły się bardzo cenne publikacje takie jak książka wydana w zaborze rosyjskim, z zapisem pokazującym ingerencję rosyjskiej cenzury. Ciekawe były także fragmenty kalendarzy wydawanych w języku polskim w zaborze pruskim z obecnymi treściami patriotycznymi, czy inne publikacje w języku polskim o treści religijnej, które służyły w wielu domach jako podręczniki do nauki czytania w języku polskim. Wśród pamiątek z czasów II Rzeczypospolitej znalazły się między innymi banknoty polskie z roku 1919 czy przedmioty codziennego użytku. Najwięcej zainteresowania w czasie prezentacji wzbudziły te eksponaty, których zastosowanie dzisiaj trudno było odgadnąć, np. przyrząd do zdejmowania butów.             Całość występu była wzbogacona wykonaniem pieśni patriotycznych. Za uroczystość odpowiedzialny był pan Wacław Pleńkowski.

więcej zdjęć w galerii...

 


15.11.2014r.

Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska.

15 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu odbył się finał VI edycji międzyszkolnego konkursu pt.: Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska, którego organizatorem były: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Filia w Lublińcu oraz biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu.  W konkursie wzięli udział uczniowie V klas szkół podstawowych z terenu powiatu lublinieckiego. Mieli oni za zadanie zilustrowanie dowolnej baśni, legendy lub podania związanych z Górnym Śląskiem. Klasa V naszej szkoły, po wcześniejszym omówieniu legend na j.polskim, wykonała na zajęciach plastycznych prace na konkurs, co zaowocowało zdobyciem II miejsca przez Kingę Szymańska, laureatkę wielu konkursów plastycznych. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pani Eweliny Suchary.

 

 


20.11.2014r.

Konkurs Wiedzy Biblijnej.

W dniu 20 listopada odbył się XX KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2014/2015. W tym roku szkolnym uczestnicy musieli wykazać się znajomością Ewangelii autorstwa św. Marka. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego Szkołę Podstawową w Pawonkowie reprezentowały dwie uczennice: Patrycja Wichary z klasy VI i Patrycja Kubica z klasy V. Uczestnicy etapu rejonowego musieli rozwiązać test pisemny, a 8 najlepszych zakwalifikowało się do etapu diecezjalnego. Wśród szczęśliwej ósemki znalazła sie uczennica Szkoły Podstawowej z Pawonkowa - Patrycja Kubica. Nad przygotowaniem uczniów czuwał pan Wacław Pleńkowski.

 


 

24.11.2014r.

Ze sportu szkolnego.

Jak co roku uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w Turniejach Piłki Nożnej organizowanych w hali sportowej gimnazjum w Pawonkowie.

Pierwszy turniej odbył się 24 listopada i brały w nim udział dziewczęta wszystkich szkół podstawowych gminy Pawonków. Naszą szkołę reprezentowały uczennice:

kl.VI – Patrycja Wichary, Zuzia Lenart

kl.V – Wiktoria Styczyrz, Patrycja Kubica, Kinga Szymańska

kl IV – Julia Piosek, Agata Polowy, Magda Pawelec.

Nasze zawodniczki zajęły IV miejsce.

Drugi turniej tym razem chłopców odbył się 1 grudnia. Brali w nim udział uczniowie:

kl.VI – Michał Jędras, Jakub Włodarczyk, Piotr Grzesiak, Mateusz Płonka

kl.V – Mateusz Grabiński, Alan Knopik,

kl.IV – Mateusz Kandziora.

Chłopcy wywalczyli II miejsce – gratulujemy sukcesu!!!

więcej zdjęć w galerii...


25.11.2014 r.

 

Akcja – Karteczka dla Kubusia.

Wzięliśmy udział w akcji „Karteczka dla Kubusia”, chętni uczniowie wykonali kartki urodzinowe, które przesłaliśmy niepełnosprawnego Kubusiowi z Mińska Mazowieckiego z okazji jego urodzin. Chłopczyk ma 4 lata i cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Marzył o tym, by dostać wiele kartek na urodziny. Postaraliśmy się to marzenie spełnić. Ciekawe, czy nam odpisze?

 


25.11.2014 r.

 

Andrzejkowa dyskoteka.

Tego dnia odbyła się w szkole dyskoteka z okazji zbliżających się Andrzejków. Uczniowie przynieśli także swoje pluszaki, żeby uczcić Dzień Pluszowego Misia. Każdy kto miała ze sobą pluszową zabawkę, dostał słodką nagrodę. Misie tańczyły z uczniami i umilały dyskotekę. Opiekunem podczas dyskoteki była pani Hanna Hacia oraz pani Anna Trzepizur – organizator dyskoteki.


27.11.2014r.

 

Historia książki - lekcja w bibliotece.

W czwartek 27 listopada 2014 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w żywej lekcji pod tytułem "Historia książki", przygotowanej przez panią dyrektor Gminnej Biblioteki w Pawonkowie Klaudię Kubicę. Lekcja była kontynuacją partnerskiej współpracy realizującej Program Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".Uczniowie z zainteresowaniem poznawali kolejne etapy rozwoju pisma i samodzielnie tworzyli znaki na różnych materiałach pisarskich.

 


7.12.2014r.

Mikołajki w naszej szkole.

W tym roku spędziliśmy Mikołajki w trochę inny sposób, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Zawsze to Mikołaj w tym dniu przynosi nam prezenty, ale w tym roku wpadliśmy na pomysł, że skoro obchodzimy jego imieniny, to powinniśmy przygotować dla niego upominki. Prezenty były niezwykłe, bo i osoba jest niezwykła.  Każda klasa przygotowała prezent dla naszego solenizanta, a należały do nich: pokaz mody mikołajkowej, portrety Św. Mikołaja, czy też występy wokalne w językach obcych. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za przygotowane prezenty. Mamy nadzieję, że dzięki tej zamianie ról, mogliśmy przedstawić to, co w tym dniu jest najważniejsze, a mianowicie, że nie otrzymywanie, ale dawanie jest najcenniejsze. Nad imprezą czuwała pani Ewelina Jendrzok.

więcej zdjęć w galerii...


8.12.2014r.

Konkurs plastyczny „ Świąteczna Karta Bożonarodzeniowa”.

W listopadzie bieżącego roku Miejski Dom Kultury w Lublińcu zaprosił dzieci i młodzież powiatu lublinieckiego do wzięcia udziału w XXI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową. Uczniowie naszej szkoły w odpowiedzi na to zaproszenie wykonali wiele bardzo interesujących prac. 8 grudnia 2014 roku o godz. 12:00 w „Galerii pod Glinianym Aniołem” odbyło się ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy Kartek Bożonarodzeniowych biorących udział w konkursie. Praca Natalii Szkleniarz z klasy VI wykonana techniką witrażu wzbudziła zainteresowanie jury i w rezultacie Natalia otrzymała I miejsce. Nagrodę otrzymała także uczennica klasy I – Marysia Marcinkowska za zdobycie II miejsca. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice pracowały pod kierunkiem plastyka – pani Eweliny Suchary oraz pani Hanny Haci.

 

 12.12.2014r.

Wycieczka do teatru w Opolu.

W dniu 12 grudnia 2014r. niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami oraz panią dyrektor wybrali się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „ Mr. Scrooge”. Dzieci doświadczyły dużo wspaniałych emocji. Niepowtarzalny, świąteczny klimat jaki stworzyli aktorzy i ich lalki na długo pozostaną w pamięci uczestników wyjazdu. Dodatkową atrakcją była wystawa szopek bożonarodzeniowych jakie można było podziwiać w holu teatru. Wyjazd zorganizowała p. Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...


16.12.2014 r.

Akcja  „ Choinki Nadziei”.

Uczniowie naszej szkoły już drugi raz wzięli udział w akcji „Choinki Nadziei” we współpracy z Fundacją „Arka”, która podejmuje ogólnopolskie działania o charakterze ekologicznym. Naszym zadaniem było zorganizować choinkę we współpracy z najbliższym nadleśnictwem, w czym bardzo pomogła p. Edyta Mirek. Następnie przystroić ją, nad czym pracowały p. Hanna Hacia z kl. I i p. Ewelina Suchara z kl. V.  A ostatnie najważniejsze zadanie to przekazanie ubranej choinki do kogoś, komu można sprawić radość w święta Bożego Narodzenia. Wybraliśmy wizytę w Świetlicy Środowiskowej „Dziupla” w Pawonkowie. Uczestnicy tamtejszych zajęć bardzo ucieszyli się z choinki i występu naszych uczniów – zaprezentowaliśmy najbardziej dynamiczny fragment jasełek szkolnych, czyli scenę z diabełkami, poza tym śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, najbardziej podobały się te, które ilustrowaliśmy ruchem, jak „Wołek i osiołek”. Adam Lesiak i Iga Respondek wykonali kilka kolęd w wersji instrumentalnej na keyboardzie. W zamian zostaliśmy poczęstowani pysznymi kanapkami i cukierkami. Nad całością czuwała p. Anna Trzepizur.17.12.2014r.

Sport to zdrowie !!!

17 grudnia od samego ranka uczniowie klas I, II, III mieli możliwość rozwijać swoją sprawność fizyczną. Wszyscy spotkali się na hali sportowej w gimnazjum aby pod hasłem „Sport to zdrowie” uczestniczyć w zawodach na wesoło. Po krótkiej rozgrzewce wszyscy podzieleni zostali na drużyny i zaczęła się zabawa. Uczniowie uczyli się zasad zdrowej rywalizacji, mężnie walczyli i zdobywali punkty dla swoich drużyn. Konkurencji było wiele, tak więc wszyscy mogli sprawdzić swoją kondycję i umiejętności sportowe. Zawody przygotowała p .Edyta Mirek.

więcej zdjęć w galerii...


17.12.2014r.

 

Na kolędę czas…

Tradycyjnie uczniowie klas IV – V wraz z opiekunami p. A. Trzepizur i p. D. Szatanem w pięknych, świątecznych strojach i z kolędą na ustach chodzili po Pawonkowie od drzwi do drzwi dzieląc się dobrą nowiną. Zapukali m. in. do przedszkola, do Urzędu Gminy, do pani sołtys, na plebanię, do gimnazjum wszędzie darując na pamiątkę piękną kartkę świąteczną przygotowaną przez uczniów klasy III wraz z p. A. Machnik. Wszyscy ciepło witali miłych kolędników i nagradzali ich wysiłek brawami, miłym słowem i cukierkami.

 

 


17.12.2014 r. i 19.12.2014r.

 

Jasełka szkolne.

W tym roku jasełka w naszej szkole nosiły tytuł „Jasełka z diabełkiem”. Odbyły się dwa razy – dla rodziców i dla zaproszonych gości. Do gości tych należeli wójt gminy Pawonków p. Henryk Swoboda, sołtys Pawonkowa p. Maria Swoboda, ksiądz proboszcz i ksiądz wikary, radni i emeryci. Jasełka niosły przesłanie, które miało przekonać wszystkich do tego, że warto być dobrym i każdy może być dobry, nawet diabełek. Nawiązywały także do współczesnego, zabieganego świata, w którym rządzą wartości materialne. Były jednocześnie zachętą do zatrzymania się i odpoczynku, a także do zastanowienia się nad swoim życiem, które jest przecież tak kruche. W scenerię tradycyjnych jasełek wdarł się hałas ulicy, peronu i telefonów komórkowych. Na scenie pojawili się zabiegani pasażerowie, którzy na nic nie mieli czasu. Jednak mała Dziecina tak ich oczarowała, że znaleźli chwilę, by przystanąć przy żłóbku i otworzyć swoje serca na prawdziwe wartości. W jasełkach wystąpiły prawie wszystkie dzieci z naszej szkoły. Nasi muzycy pięknie zagrali kolędy, a dziewczynki ślicznie śpiewały o narodzeniu Małego Jezusa. Muzykę przygotowała p. Anna Lenart, zaproszenia dla gości p. Edyta Mirek, w pracę nad jasełkami włączyło się całe grono pedagogiczne i obsługa szkoły, a wszystko koordynowała p. Anna Trzepizur.

 

więcej zdjęć w galerii...


4.01.2015r.

Gminny konkurs bożonarodzeniowy „Tradycje świąteczne w moim domu”.

Konkurs odbył się w grudniu. Jego organizatorem było lokalne Centrum Społeczno-Kulturalne w Lisowicach. Konkurs polegał na przedstawieniu tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia pielęgnowanych w naszych domach. Dla uczniów klas młodszych był to konkurs plastyczny.

Do konkursu przystąpił uczeń klasy I Paweł Kandora, który zdobył I miejsce.   Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas Koncertu Świątecznego, 4 stycznia 2015 r., w LCSK w Lisowicach.

 


 

14.01.2015 r.

Ze sportu szkolnego.

W dniu 14 stycznia 2015 r. odbył się Gminny Turniej  Tenisa Stołowego, którego organizatorem była nasza szkoła w Pawonkowie. W turnieju wzięły  udział  Szkoły Podstawowe z: Kośmider, Łagiewnik Małych, Gwoździan, Pawonkowa i Lisowic. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

Knopik Alan

Lenart Zuzanna

Sprycha Karolina

Mateusz Grabiński

Kinga Szymańska

Płonka Mateusz

Po zaciętej walce uzyskaliśmy IV miejsce w klasyfikacji grupowej, natomiast jeżeli chodzi o wynik indywidualny każdego zawodnika to nasza uczennica Szymańska Kinga zajęła drugie miejsce, przegrywając jedynie w finałowym meczu z uczennicą ze Szkoły Podstawowej z Łagiewnikach Małych. Brawo Kinga!!!

Trenerem naszych sportowców był pan Damian Szatan.

 


 

22.01.2015r.

„Święto Babci ważna rzecz”.

22.01.2015r. klasa I pod kierunkiem p. Hanny Hacia przygotowała akademię środowiskową z udziałem babć z okazji ich święta. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, grali na dzwonkach i keyboardzie. Przedstawili inscenizacje pt. „ O wilku, babci i dzieciach w kolorowych czapeczkach”. Na nowy rok uczniowie złożyli babciom wiele ciepłych życzeń.

Po występach rodzice przygotowali słodki poczęstunek a dzieci laurki w postaci własnoręcznie wykonanych koszyczków. Panowała bardzo miła atmosfera.

więcej zdjęć w galerii...

28.01.2015 r.

Karnawałowe szaleństwo!

Nadszedł dzień 28 stycznia tak długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów. Po południu punktualnie o 16.00 rozpoczęła się zabawa karnawałowa. Uczniowie byli pięknie przebrani –nie do poznania: księżniczki, kowbojki, wróżki, wiedźmy, diabełki, kucharze, sportowcy i wiele innych ciekawych postaci. Nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom balu, zaczęły się tańce, w których brali udział niemal wszyscy. Tak więc tańczyliśmy kaczuszki, taniec Labado, chusteczkę haftowaną, stary niedźwiedź, taniec z balonem, taniec na gazecie. Dużo emocji budziło przejście w rytm muzyki pod drążkiem, widać było wielkie poświęcenie ochotników tańca. Na pokrzepienie i zebranie sił uczniowie dostali soki,  pączki i inne przysmaki, które na pewno dostarczyły im nowej energii do dalszej zabawy.

Miła atmosfera i wesoła muzyka sprawiły, że uczniowie nawet nie zauważyli upływu czasu. Zabawa się zakończyła i pozostawiła po sobie wiele niezapomnianych wspomnień.

 
więcej zdjęć w galerii...
30.01.2015 r.

Warsztaty filmowe.

Uczniowie klas III-IV wyruszyli na podbój świata filmu. W MDK w Lublińcu odbyły się warsztaty filmowe, które przygotował Teatr „Show” z Krakowa. Uczniowie świetnie się bawili, niektórzy nawet wystąpili na planie filmowym (Mateusz Kandziora, Oliwia Dyla, Adam Lesiak, Patrycja Kubica). Był to film fantazy, niedługo dostaniemy do szkoły zmontowany film i wszyscy będą mogli podziwiać naszych aktorów. Całe spotkanie było niezwykle ciekawe, uczniowie poznali tajniki kręcenia filmu, najciekawsze były elementy związane z charakteryzacją i montażem. Opiekunami byli p. dyr. Małgorzata Wieczorek, p. Edyta Mirek, p. Wacław Pleńkowski, p. D. Szatan, a opiekunem i organizatorem wyjazdy była p. Anna Trzepizur.

 


 

16-20.02.2015 r.

Walentynki

Trochę z opóźnieniem, ze względu na ferie, ruszyła w naszej szkole Poczta Walentynkowa. Dziewczynki z SU spacerowały po całej szkole i zbierały liściki od tajemniczych wielbicieli. Liściki trafiały do skrzynki całej poobklejanej serduszkami, żeby nikt nie miał wątpliwości, czego sprawa dotyczy J Po całym tygodniu walentynkowe listonoszki rozdawały liściki adresatom. Był to bardzo ekscytujący dzień i przyniósł uczniom wiele wrażeń. Akcję zorganizowała p. Anna Trzepizur.19.02.2015r.

Gminny Turniej „Gier i zabaw ruchowych kl.I-III”.

W czwartek 19 lutego na hali sportowej w Pawonkowie odbył się III Gminny Turniej „ Gier i zabaw ruchowych”. Uczestnikami turnieju byli uczniowie klas I –III, a naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III oraz dwoje uczniów klasy II – Ala Piosek i Przemek Kubica. Możemy złożyć duże gratulacje naszym sportowcom, którzy wykazali tak dużego ducha walki i taką sprawność fizyczną, że wywalczyli pierwsze miejsce spośród 4 szkół w gminie. Wszyscy uczniowie oraz ich wychowawczyni –Alicja Machnik, byli niezwykle szczęśliwi i dumni ze zwycięstwa , a zdobyty puchar i dyplom będą cenną pamiątką.


więcej zdjęć w galerii...


25.02.2015 r.-27.02.2015r.

Konkurs recytatorski.

Konkurs recytatorski w naszej szkole odbył się 25.02.2015 r. Był to pierwszy etap tego konkursu. Spośród licznie zgromadzonych recytatorów, zwłaszcza z kl. I-III, jury w składzie p. Małgorzata Pech i p. Anna Trzepizur wybrało trzy uczennice, które reprezentowały szkołę w etapie gminnym. Były to Patrycja Wichary z kl. VI, Ewa Respondek z kl. II i Marysia Marcinkowska z kl. I. Nagrodę Publiczności otrzymała Julita Rusek z kl. II. W szkole gościliśmy przedszkolaki z kl. 0. Byli to naprawdę mili goście, którzy wspaniale recytują i wzruszają publiczność. Jury wręczyło wiele wyróżnień, ponadto słodycze i drobne upominki ufundowane przez SU.

W dniu 27.02. 2015 r. w Łagiewnikach Małych odbył się kolejny etap- gminny. Dziewczynki nie zajęły żadnego miejsca, ale dobrze się zaprezentowały. Nad konkursem czuwała p. Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...

 


10.03.2015 r.

 

Śląski Dzień Kobiet.

W naszej szkole odbył się Śląski Dzień Kobiet. O Dniu Śląskim myśleliśmy już od dawna, udało się go zorganizować w połączeniu z Dniem Kobiet. Uczniowie przygotowali króciuteńki występ o górniku i jego żoneczce, odśpiewali piosenkę „Szła dzieweczka” z pokazywaniem, SU przekazał na rzecz biblioteki szkolnej „Ilustrowany słownik gwary śląskiej” Marka Szołtyska. A następnie rozpoczęła się najmilsza i najsmakowitsza część Dnia Śląskiego, czyli degustacja smakołyków śląskiej kuchni. Niektóre dzieci z rodzicami przygotowały potrawy śląskie, wszyscy zajadali ze smakiem!!! Zainteresowanie było ogromne, przerosło nasze oczekiwania! Myślimy, że Dzień Śląski na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły.

Bardzo dziękujemy za pomoc pani Celince Burek, pani Lidce Tyczyńskiej i pani Ilonie Król, które czyniły honory w naszym śląskim bufecie. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie smakołyków uczniom – Emilii Popielarz i Patrycji Wichary za pyszne ciasto z kruszonką, Kindze Szymańskiej, Viktorii Styczyrz, Asi i Natalii Pleńkowskim za rewelacyjny żurek, Adrianowi Kąpale za świetne ogórki, Maćkowi Pawełce za smaczny smalec, Tomkowi i Szymkowi Niwie za niesamowite powidła śliwkowe i wyśmienity smalec, SU za sponsorowanie kiełbasek, konfitur, oblatów śląskich (które najbardziej smakowały Marysi Marcinkowskiej) i innych smakołyków.

Za organizację odpowiedzialni byli uczestnicy koła teatralnego i SU pod opieką p. A. Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...

 

 


17.03.2015r.

 

Alicja w Zaczarowanej Krainie – Spotkanie z żywym słowem.

Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, gdzie mieli możliwość zobaczenia spektaklu pt. „ Alicja w Zaczarowanej Krainie”. Klimat przedstawienia i jego sceneria przeniosła wszystkich uczniów do świata fantazji. Uczniowie wzorowo zachowywali się zarówno w teatrze jak i w drodze autobusem, za co należy im się duża pochwała.

 


17.03.2015r.

 

Dzień św. Patryka – patrona Irlandii.

Dnia 17 marca w szkole odbywały się obchody dnia św. Patryka – patrona Irlandii. Wszyscy uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej uczestnicząc w prezentacji multimedialnej o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przygotowanej przez panią Marlenę Porębę. Ponadto aby podkreślić charakter święta uczniowie ubrali się na zielono – kolor kojarzony z Irlandią . Odbył się także konkurs na najciekawiej przystrojoną klasę w symbole powiązane ze św. Patrykiem i Irlandią ( konkurs ten wygrała klasa V, wyróżnienie otrzymała klasa IV).Uwieńczeniem  całego dnia był konkurs na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, w który brali udział ochotnicy w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze II-III i klasy starsze IV-V . Zwycięzcy z każdej kategorii otrzymali wspaniałą nagrodę ufundowaną przez Centrum Językowe p.Naczyńskich – darmowy kurs języka angielskiego w szkole językowej. Wręczenie nagród nastąpiło 27.03.2015r. w szkole osobiście przez sponsorów. ( zwycięzcami zostali Krystian Wichary klasa III i Oliwia Dyla klasa IV; zaś na wyróżnienie zasłużyły Alicja Piosek klasa II i Patrycja Kubica klasa V ).

więcej zdjęć w galerii...

 


 

21.03.2015 r.

Ogólnopolska akcja – Dzień osób z zespołem Downa.

To dzień, który osoby z Zespołem Downa obchodzą swoje święto. Nasi uczniowie z radością dołączyli się do ogólnopolskiej akcji uświadamiającej problemy życia ludzi z Zespołem Downa i przyszli do szkoły w dwóch różnych skarpetkach. Było bardzo wesoło i kolorowo. Najbardziej zaangażowali się najmłodsi. W zasadzie dzień ten obchodziliśmy przez kilka dni, ponieważ każdy chciał dołączyć się do akcji, a że jest ona szlachetna, to spóźnialskich też przyjmowaliśmy. Za pośrednictwem Facebooka przesłaliśmy skarpetkowe pozdrowienia dla osób z Zespołem Downa na całym świecie;) Dzieci miały także okazję dowiedzieć się kilku szczegółów o codziennych zmaganiach swoich rówieśników z Zespołem Downa. Akcję przeprowadził SU pod opieką p. Anny Trzepizur.

 


24.03.2015r.

 

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej.

W dniu 24.03.2015r. w Świetlicy Społeczno Kulturalnej w Pawonkowie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega Pożarom” . Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Popielarz, Stanisław Popielarz oraz Maciej Pawełka. Eliminacje gminne polegały na rozwiązaniu pisemnego testu, w wyniku którego Natalia Szkleniarz – kl.VI zajęła II miejsce i będzie reprezentowała naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Nad przygotowaniami uczniów do turnieju czuwała pani Edyta Mirek.

więcej zdjęć w galerii...

 22.03.2015 r.-27.03.2015 r.

Misterium Drogi Krzyżowej.

Te trzy daty wskazują na dni, w których uczniowie wystawili Misterium Drogi Krzyżowej. Spektakl ujmował za serce, wzruszał i skłaniał do myślenia nawet najbardziej ruchliwych uczniów. Był to spektakl teatru cieni, słowa były wyważone i oszczędne, na widza miał działać obraz i dźwięk. Trudne sceny symbolicznej Drogi Krzyżowej uwieńczyła radosna scena zmartwychwstania. Na zakończenie aktorzy dzielili się chlebem z widzami. Pierwszy spektakl odbył się w Lokalnym Centrum Kulturalnym w Lisowicach, kolejne w naszej szkole dla rodziców i uczniów. Tło muzyczne opracowali sami uczniowie: Kinga Szymańska – wiolonczela, Adam Lesiak – keyboard, Emilia Popielarz – skrzypce, Natalia Szkleniarz – klarnet. Nad wszystkim czuwała Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...

 


1.04.2015r.

 

Sprawdzian Szóstoklasistów.

W dniu 1 kwietnia nasi uczniowie klasy VI podobnie jak inni szóstoklasiści w kraju stanęli przed wielkim wyzwaniem. Odbył się egzamin sprawdzający ich wiedzę, którą zdobyli w ciągu sześciu szkolnych lat. Sprawdzian składał się z dwóch części. Najpierw pisali test z wiedzy ogólnej, a po przerwie test z języka angielskiego. Był to pierwszy egzamin przeprowadzony w takiej formie, ale mamy nadzieję , że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami testowymi. Czekamy na wyniki.

 


 

9.04.2015r.

Powiatowy Konkurs Ekologiczny.

W czwartek 9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu odbył się XVIII  Powiatowy Konkurs Ekologiczny „ Lubi mi się tu…żyć”. Wziął w nim udział uczeń klasy III - Kacper Mańka. Dzięki wytrwałej a nawet mozolnej pracy, Kacper osiągnął wielki sukces – napisał test konkursowy najlepiej ze wszystkich uczestników i zajął I miejsce w konkursie w kategorii wiekowej klas I-III. Wielkie Brawa !!!

W przygotowaniach do konkursu pomagała mu p. Alicja Machnik.

więcej zdjęć w galerii...

 


30.03.2015r.

 

Konkurs plastyczny  - Świąteczna Pisanka Wielkanocna.

Miejski Dom Kultury w Lublińcu już po raz ósmy ogłosił Konkurs Plastyczny na Świąteczną Pisankę Wielkanocną. Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział, wykonując niezwykle oryginalne prace. Na konkurs wpłynęło ponad 250 prac. Oprócz tradycyjnych pisanek zgłoszono wspaniałe rysunki i kompozycje przestrzenne. Wśród tych wszystkich prac, jury dostrzegło i nagrodziło II miejscem, w kategorii szkoła podstawowa, pracę Partycji Wichary uczennicy klasy szóstej. Wernisaż wystawy pokonkursowej oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się 30 marca 2015 roku w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Serdecznie gratulujemy naszej laureatce oraz pani Ewelinie Suchara, która dawała cenne wskazówki do pracy.

 

 


30.03.2015r.

 

Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W dniu 30 marca 2015 r. odbył się Gminny Turniej  Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizowanych przez Szkołę Podstawową w Gwoździanach. W turnieju uczestniczyły  szkoły podstawowe ze wszystkich szkół gminy Pawonków.                                               Naszą szkolę reprezentowali następujący uczniowie:

Sprycha Karolina kl.VI

Pleńkowska Joanna  kl.V

Michalak Maciej  kl.VI

Grzesiak Piotr  kl.VI

Turniej został rozegrany w trzech etapach. Pierwszym etapie uczniowie mieli do rozwiązania test z wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego. W drugim etapie zawodnicy poszczególnych szkół mieli za zadanie udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała złamania otwartego kończyny dolnej. W trzecim etapie każdy uczestnik miał do przejechania tor rowerowy składający  się z kilku przeszkód i manewru np. przejechanie po  ósemce.

Po zaciętej walce uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce i zadowoleni z pamiątkowym dyplomem oraz pucharem pod opieką p.Damiana Szatana wrócili do szkoły.

więcej zdjęć w galerii...


13.04.2015 r.

 

Z Tadeuszem Kościuszko po Pawonkowie.

W poniedziałek 13 kwietnia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pawonkowie została przygotowana przez nauczycieli gra uliczna "Z Tadeuszem Kościuszko po Pawonkowie". Gra została zorganizowana aby uczcić postać Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły.                                         Wstępem do imprezy była prezentacja multimedialna pod tytułem „Racławice” zaprezentowana przez pana Wacława Pleńkowskiego. Następnie uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami wyruszyli na spacer po Pawonkowie. Spacer odbywał się ulicą T. Kościuszko. Uczniowie spotkali się z panią sołtys wsi, odwiedzili Urząd Gminy, a następnie zakupili kwiaty, które później złożyli pod portretem patrona szkoły. Uwieńczeniem święta była praca plastyczna – każdy uczeń wykonał portret Tadeusza Kościuszko wykorzystując ulubioną technikę plastyczną.

Nieco inny przebieg miał impreza w klasach IV – VI. Uczniowie wzięli udział w grze ulicznej i w tym celu zostali podzieleni na sześć grup: zieloną, żółtą, niebieską, czarną, czerwoną i fioletową. Poszczególne grupy miały do wykonania siedem zadań na terenie Pawonkowa. Każda grupa musiała być rozpoznawalna po kolorze, więc uczestnicy przyszli do szkoły ubrani w strój stosownej barwy, ponadto niektórzy zaopatrzeni byli w flagi baloniki i inne akcesoria właściwego koloru. Gra miała swój początek w szkole. Tam uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem oraz dostali podpowiedzi dotyczące trasy, którą mieli pokonać. Nie były to informacje mówiące wprost gdzie mają się udać, lecz wskazówki mające poprzez skojarzenia zaprowadzić uczestników w odpowiednie miejsce. Tak więc przedszkole w Pawonkowie to miejsce gdzie uczniowie musieli skojarzyć z dzieciństwem Tadeusza Kościuszki. Na trasie pojawiły się punkty związane z instytucjami znajdującymi się na ulicy Kościuszki: Urzędem Stanu Cywilnego oraz domu Pani Marii Swoboda, która jest sołtysem Pawonkowa. Z kolei australijskie strusie emu z pawonkowskiej hodowli miały uczestników gry naprowadzić na informacje związane z najwyższym szczytem Australii, który nosi imię Kościuszki. Po dotarciu do właściwego punktu uczniowie dzięki wskazówkom, które dostali na początku gry musieli rozpoznać osobę, która wręczy im kopertę z zadaniem do wykonania. Sami także musieli być rozpoznawalni po kolorze aby otrzymać właściwą kopertę. Dotarcie do właściwej osoby i bycie rozpoznanym nie było gwarancją otrzymania zadania. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą Tadeusza Kościuszki aby podać właściwe hasło. Dopiero podanie hasła upoważniało osoby współpracujące z organizatorami do wręczenia koperty z zadaniem. Rozwiązując zadania grupy zdobywały punkty. Choć wszystkie zadnia dotyczyły postaci patrona szkoły, uczestnicy zabawy aby je rozwiązać musieli posiadać nie tylko wiadomości z zakresu historii. Należało również wykazać się wiedzą z innych przedmiotów np. języka angielskiego czy matematyki. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. Okazało się, że aż trzy grupy uzyskały maksymalną ilość punktów. Punktem zakończenia gry była szkoła podstawowa.

Zorganizowanie gry dla uczniów  było możliwe dzięki osobom i instytucjom, które zgodziły się brać udział w zabawie i współpracować z nauczycielami. Oprócz wymienionych wcześniej przedszkola, Pani sołtys oraz osób zatrudnionych w Urzędzie Stanu Cywilnego, w przedsięwzięciu wzięły udział takie instytucje jak apteka, biblioteka gminna, restauracja Orion oraz panie zatrudnione w sklepie Minimarket. Nad przygotowaniem imprezy czuwał p. Wacław Pleńkowski.

więcej zdjęć w galerii...


 

14.04.2015 r.

Turniej Wiedzy Pożarniczej – etap powiatowy.

Kolejne sukcesy naszej uczennicy – Natalii Szkleniarz! We wtorek 14 kwietnia odbył się  powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Natalia reprezentowała naszą gminę oraz szkołę i podczas zmagań testowych oraz w dwukrotnej dogrywce zajęła II miejsce w powiecie. Wielkie brawa! Natalia przygotowywała się pod okiem pani Edyty Mirek.

 

 


 

29.04.2015r.

Powiatowy konkurs plastyczny „80 lat Szkolnych Kas Oszczędności”.

29 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wandy Kawy i Bronisławy Kawy w Kośmidrach, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego z okazji „80 lat Szkolnych Kas Oszczędności”.  Konkurs zorganizowała Szkolna Kasa Oszczędności (SKO) działająca w szkole w Kośmidrach. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Lublinieckiego i Oddział Banku PKO BP w Lublińcu. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu lublinieckiego oraz tych szkół regionu, w których działają Szkolne Kasy Oszczędności. Wśród  wyróżnionych przez jury prac znalazły się prace uczniów naszej szkoły. W kategorii klas IV-VI, I miejsce zdobyła Iga Respondek  z klasy IV, a III miejsce Emilia Popielarz z klasy VI.  Laureatkom serdecznie gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów.

 


29.04.2015 r.

 

Powiatowy konkurs „Mały Ratownik”.

29 kwietnia w Łagiewnikach Małych odbył się konkurs sprawdzający wiedzę uczniów  z zakresu pierwszej pomocy „Mały Ratownik”. W konkursie brali udział uczniowie klasy III : Krystian Wichary, Kewin Płonka i Paweł Gbur. Uczniowie wykazali się zarówno dużą wiedzą z zakresu ratownictwa jak i umiejętnościami praktycznymi. Zostali uznani przez ratowników medycznych, którzy byli jurorami konkursu i zdobyli II miejsce. Chłopcy pełni radości i dumy wrócili do domu z pięknym pucharem , dyplomem oraz nagrodami. Uczniów do konkursu przygotowała p. Alicja Machnik.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

9.04.2015 r.

Finał diecezjalnego XX Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Dnia 9 kwietnia  2015 r. w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbył się finał diecezjalny XX Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych. Tematem tegorocznego konkursu była Ewangelia według św. Marka. Wśród finalistów znalazła się uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej w Pawonkowie -  Patrycja Kubica.

 

 


23.04.2015 r.

 

Dzień Ziemi.

W dniu 23 kwietnia w naszej szkole odbyła się  akademia z okazji „Dnia Ziemi”, przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Damiana Szatana. Celem przedstawienia było zwrócenie uwagi na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi, a także  dostrzeżenie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na przyrodę. Po części głównej nastąpił pokaz mody ekologicznej przygotowany przez  klasy od 1 do 6,  który zakończył akademię.

 

 


 

24.04.2015 r.

Przedszkolaki w szkole.

W piątek 24 kwietnia szkołę odwiedziły przedszkolaki oraz p. Małgosia Pech. Goście zostali zaproszeni przez trzecioklasistów oraz ich wychowawczynię – p. A. Machnik. Uczniowie pragnęli zachęcić przyszłych kolegów do szkoły i w tym celu zaprezentowali swój program artystyczny. Było to przedstawienie kukiełkowe pt. „ Królowa Śniegu”, wesołe piosenki oraz gra na fletach prostych. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci przesłały sobie iskierkę przyjaźni. Na pewno zobaczymy się we wrześniu.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

28.04.2015 r.

XV Konkurs Regionalny „ Lubi mi się tu…mieszkać”.

Dnia 28.04.2015 r. uczennice naszej szkoły fantastycznie wystąpiły na XV Konkursie Regionalnym „Lubi mi się tu… mieszkać” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Lublińcu. Był to konkurs powiatowy i konkurencja była silna. Dziewczynki zaprezentowały się w kategorii recytacji śląskich poetów i mówienia gwarą. W obu kategoriach otrzymały III miejsce. Nasze zwyciężczynie to Emilia Popielarz, Patrycja Kubica, Patrycja Wichary, Karolina Sprycha, Kinga Szymańska. Dziewczynki zostały przygotowane przez p. Annę Trzepizur. Bardzo serdecznie gratulujemy!!!

 

 


 

29.04.2015 r.

Powiatowy Konkurs „ Bank, Matematyka i Ty”.

29 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym konkursie pt.” Bank, matematyka i Ty”, organizatorem którego była SP w Kośmidrach.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VI:  Patrycja Wichary, Emilia Popielarza oraz Natalia Szkleniarz. W konkursie brały udział drużyny z siedmiu szkół. Nasza drużyna zdobyła II miejsce. Dziewczyny świetnie poradziły sobie z zadaniami oprawionymi w trudne pojęcia bankowe. Wielkie brawa dla nich. Uczniów do konkursu przygotowała pani Małgorzata Wieczorek.

 

 


 

30.04.2015 r.

Konkurs profilaktyczny „ Stop używkom”.

W dniu 30 kwietnia 2015 r. w Gimnazjum w Pawonkowie odbył się gminny konkurs profilaktyczny „ Stop używkom”. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z gminy Pawonków. Poszczególne placówki były reprezentowane przez sześcioosobowe zespoły z klas szóstych. Uczniowie zobowiązani byli przygotować i zaprezentować piosenkę o tematyce antyuzależnieniowej. Musieli także przygotować plakat o tematyce przygotowanej przez organizatorów. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Pawonkowie, który przybył do Gimnazjum z wychowawcą Wacławem Pleńkowskim zaprezentował atrakcyjnie przygotowaną piosenkę wraz ze znakomicie opracowanym tańcem.  Plakat także miał interesującą formę i treść. Dzięki temu ekipa z Pawonkowa w składzie: Zuzanna Lenart, Emilia Popielarz, Karolina Sprycha, Patrycja Wichary oraz Jakub Włodarczyk zajęła pierwsze miejsce.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

6.05.2015 r.

Pasowanie na czytelnika.

Dnia 6 maja odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.  Dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły naukę w szkole poznały już wszystkie litery i opanowały umiejętność czytania. Tym samym mogły zostać przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość pasowania rozpoczęła się na korytarzu przed biblioteką szkolną, gdzie dzieci zostały przyprowadzone przez wychowawczynię Panią Hannę Hacia. Na początku uczniowie musieli rozwiązać dwie duże krzyżówki umieszczone na ścianie obok biblioteki. Hasła do krzyżówek związane były z postaciami z bajek lub z książkami. Następnie zostały pasowane na czytelnika przez Panią Dyrektor Szkoły Małgorzatę Wieczorek. Potem dzieci poznały zasady wypożyczania książek i wypożyczyły swoje pierwsze książki w szkolnej bibliotece. Na koniec impreza  została ubogacona krótkim programem artystycznym przygotowanym przez gościa specjalnego uroczystości Panią Klaudię Kubica, która jest bibliotekarzem biblioteki gminnej w Pawonkowie. Całość uroczystości przygotował i prowadził nauczyciel biblioteki szkolnej Wacław Pleńkowski.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

7.05.2015 r.

II Gminny Konkurs Językowy dla Szkół Podstawowych.

W dniu 07.05.2015 uczennice naszej szkoły: Oliwia Dyla z kl. IV i Patrycja Kubica z kl. V, jako drużyna reprezentowały szkołę w II Gminnym Konkursie Językowym dla Szkół Podstawowych organizowanego w Szkole Podstawowej w Lisowicach.

Konkurs „3 stacje językowe” rozpoczynał się od prezentacji piosenki. Utwór o tytule „Do you want to build a snowman” zaśpiewała Oliwia, która podczas wykonywania utworu dała popis gry aktorskiej. Druga konkurencja polegała na zaprezentowaniu łamacza językowego i w tej rywalizacji perfekcyjna okazała się Patrycja, która umiejętnie i z poczuciem humoru wyrecytowała łamacza: „What noise annoys a noisy oyster?”. Ostatnią konkurencją był quiz ze znajomości kultury Wielkiej Brytanii i Irlandii. Uczennice naszej szkoły z łatwością i bezbłędnie odpowiadały na zadawane pytania i w rezultacie po zsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji walczyły w dogrywce o pierwsze miejsce. Na szczęście dziewczyny były tak dobrze przygotowane, że żadne pytania ze znajomości świątecznych tradycji krajów anglojęzycznych nie były im obce i w rezultacie w gminnym konkursie zajęły zaszczytne pierwsze miejsce.

Uczennice przygotowała do konkursu p. Marlena Poręba.

 


 

8.05.2015 r.

Święto Bibliotekarza.

Dzień 8. Maja to święto Bibliotekarzy, z tej okazji SU przygotował laurki dla bibliotekarzy szkolnych i p. Klaudii z Gminnej Biblioteki Publicznej. Laurkę dla p. Klaudii wręczyła kl. IV, która odśpiewała także piosenkę, której słowa ułożono specjalnie na to święto. P. Klaudia była zachwycona i szczerze się cieszyła, że ktoś pamięta o jej święcie, odwdzięczyła się lizakami oraz lekcją dot. historii pisma. Tak naprawdę była to wspaniała zabawa, gdyż uczniowie próbowali pisać na kamieniu, na glinianych tabliczkach, cienkich deseczkach oraz w wosku. Świetną wiedzą na ten temat wykazał się Mateusz Zawada – wszystkich nas zaskoczył. Trzeba także pochwalić kl. IV za dyscyplinę podczas drogi do biblioteki. Akcję przygotowała z uczniami p. Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

8.05.2015 r.

Konkurs „ Mały Ratownik PCK”.

W dniu 8 maja nasza szkoła wzięła udział w konkursie  pt.„ Mały Ratownik PCK” .. Konkurs był rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali  Kacper Mańka kl.III i Natalia Szkleniarz kl.V. Każdy uczestnik miał do rozwiązania test dotyczący działalności PCK oraz pierwszej pomocy. Natalia Szkleniarz wykazała się obszerną wiedzą w tym zakresie i zajęła pierwsze miejsce. Tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się 8 czerwca w Katowicach. Drugi uczestnik konkursu – Kacper Mańka po dogrywce zajął czwarte miejsce. Gratulujemy!       Nad uczniami czuwał p. Damian Szatan.

więcej zdjęć w galerii...


19.05.2015 r.

 

Badanie Kompetencji Trzecioklasistów.

We wtorek 19 maja uczniowie klasy trzeciej stawili czoła pierwszemu poważnemu sprawdzianowi. Pisali dwa testy badające poziom ich wiadomości i umiejętności jakie posiedli w czasie trzyletniego okresu nauki. Zestawy testu zawierały zadania dotyczące czytania, myślenia matematycznego oraz umiejętności komunikowania się w języku ojczystym. Uczniowie zachowali się bardzo dojrzale, ubrani w galowe stroje napisali sprawdzian najlepiej jak potrafili.

 


20.05.2015r.

 

Idziemy na  Koncert!

Uczniowie klasy I i II razem ze swoimi wychowawcami – panią H.Hacią i E.Mirek uczestniczyli w niecodziennej imprezie jaka odbyła się w Szkole Muzycznej w Lublińcu. Wysłuchali koncertu, który został przygotowany specjalnie dla dzieci. Wykonawcami byli rówieśnicy uczniów , którzy pięknie grali i prezentowali różne instrumenty, aby zachęcić innych do nauki gry. Wszyscy nasi uczniowie byli zachwyceni i deklarowali chęć wstąpienia do szkoły muzycznej.

więcej zdjęć w galerii...


29.05.2015 r.

 

Wycieczka – pielgrzymka.

W dniu 29.05.2015 r. dzieci z naszej szkoły pod opieką p. Wacława Pleńkowskego pojechały na wycieczkę do Gidlów, Świętej Anny i Leśniowa. Uczestnikami byli przede wszystkim uczniowie z klasy trzeciej, ale dołączyła do nich także grupa starszych koleżanek z klas piątej i szóstej. Uczestnicy wycieczki zwiedzali i poznawali sanktuaria w trzech miejscowościach. W klasztorze sióstr dominikanek w Świętej Annie uczniowie uczestniczyli we Mszy świętej oraz poznali zasady życia zakonnego w zakonie klauzurowym. Dla niektórych dzieci sporym zaskoczeniem było to, że siostra zakonna opowiadająca o życiu zakonnym była oddzielona od słuchaczy kratami. Ten fakt jednak nie był żadną przeszkodą w odbiorze ciekawych informacji, które siostra przekazywała. Pobyt w Leśniowie był okazją do zrelaksowania się wśród lasu w pobliżu wypływającego tam z pobliskiego źródełka strumyka.

 

 

 


8.06.2015r.

 

Konkurs plastyczny „ Smok z Lisowic”.

8 czerwca w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Smok z Lisowic”. Uroczystość połączona była z licznymi atrakcjami skierowanymi do laureatów konkursu i uczestników. Spotkanie rozpoczął występ znanej i lubianej przez uczniów grupy teatralnej z Gliwic, która przedstawiła bajkę o smoku Kubie. Następnie dzieci jako asystenci, uczestniczyli w eksperymentach chemicznych zademonstrowanych przez panią chemik z Częstochowy, która w bardzo interesujący sposób demonstrowała właściwości suchego lodu, przybliżając nam tajemnice ze świata chemii.   W programie nie zabrakło też zwiedzania eksponatów zgromadzonych w muzeum, które przybliżyły nam czasy w których żył, odkryty w Lisowicach dinozaur. Podsumowaniem spotkania była wspólna praca plastyczna wykonana przez dzieci, której głównym bohaterem był smok wawelski.  Laureaci konkursu z naszej szkoły, czyli Nadia Blewąska zdobywczyni II miejsca i Bartłomiej Małczak- wyróżnienia oraz Patrycja Kubica- III miejsca, a także pozostali uczestnicy konkursu, pełni wrażeń i zapału do uczestnictwa w następnych edycjach konkursu wrócili do szkoły.

więcej zdjęć w galerii...

 


27.05.2015 r.

 

Dzień Mamy i Taty.

27 maja 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy i Taty. Imprezę przygotowali uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Edyty Mirek. Rodzicie obejrzeli piękne przedstawienie pod tytułem „Kopciuszek”. Wszystkich zachwyciła bogata sceneria oraz ciekawe stroje małych artystów. Po przedstawieniu uczniów nagrodzonym przez rodziców gromkimi brawami wszyscy goście wyszukiwali się na portretach przygotowanych przez dzieci.  Na zakończenie rodzice otrzymali buziaki od swoich pociech oraz prezenty.

więcej zdjęć w galerii...


 

1.06.2015 r.

Korowód Postaci Literackich i Bajkowych.

1.06.2015 r. nasza szkoła miała możliwość uczestniczenia w Korowodzie Postaci Literackich i Bajkowych organizowanym przez Gimnazjum w Pawonkowie. Przebrani za różne postaci z książek przemaszerowaliśmy przez Pawonków od Gimnazjum do Świetlicy Środowiskowej „Dziupla”. Mieliśmy transparenty, który zachęcały do czytania – za co otrzymaliśmy nagrodę do biblioteki szkolnej. Następnie odbył się konkurs na najpiękniejszy kostium. Bezkonkurencyjny był Dominik Jaworek przebrany za rycerza. Nasi uczniowie wystawili bajkę pt. „Mili i Soli – bardzo dzielne duszki świetlne”. Wszyscy otrzymali cukierki i z zadowolonymi minami wrócili do szkoły. W Korowodzie uczestniczyły wszystkie klasy i nasi nauczyciele – p. Hanna Hacia, p. Alicja Machnik, p. Ewelina Jendrzok p. Damian Szatan, p. Wacław Pleńkowski. Za udział naszej szkoły w Korowodzie odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...


9.06.2015 r.

 

Wojewódzki konkurs „ Mały ratowniczek PCK”.

W dniu 9 czerwca 2015r. nasza uczennica Natalia Szkleniarz wzięła udział w kolejnym etapie konkursu „Mały ratowniczek PCK”, tym razem na szczeblu wojewódzkim  W konkursie uczestniczyło 12 szkół z województwa Śląskiego, które zakwalifikowały się po etapie powiatowym konkursu PCK i uczniowie tychże szkół zajęli pierwsze miejsca. A więc konkurencja była bardzo duża.

Nasza uczennica wywalczyła drugie miejsce na szczeblu wojewódzkim co jest bardzo dużym osiągnięciem .Zarówno Natalia jak i pan Szatan, który współpracował z uczennicą byli bardzo zadowoleni a my im szczerze gratulujemy!!!

 

 


10.06.2015 r.

 

Prelekcja przyrodnicza „Drogi dla Natury”.

Gmina Pawonków przystąpiła do programu Drogi dla Natury jesienią 2014 r.
Animatorem w gminie jest Grzegorz Racheniuk.

10 czerwca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prelekcji przyrodniczej prowadzonej przez pana Grzegorza Racheniuk. Prelekcja była na temat ochrony drzew i właściwej pielęgnacji tych roślin. Uczniowie poznali zasady sadzenia drzew, różne gatunki drzew jakie są sadzone przy drogach. Po przeprowadzonej prelekcji uczniowie mieli możliwość posadzenia drzewa, które jest siedliskiem wielu chronionych gatunków owadów.

więcej zdjęć w galerii...


11.06.2015 r.

 

Gminny Konkurs Ortograficzny klas III.

W czwartek 11 czerwca trzy uczennice klasy trzeciej: Paulina Dyla, Wiktoria Dyla i Amelka Skubała pod opieką wychowawczyni p.Alicji Machnik pojechały gimbusem do Szkoły Podstawowej w Kośmidrach, gdzie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Dziewczyny miały za zadanie napisać potężne dyktando z różnymi haczykami ortograficznymi – w tym roku było ono na temat oszczędzania SKO. Wszystkie trzy uczennice były bardzo dzielne jednak nagrodę oraz III miejsce w konkursie zdobyła Amelka Skubała.

więcej zdjęć w galerii...


 


15-16.06.2015 r.

 

Wycieczka do Krakowa.

Klasy III – VI wybrały się na wyprawę po Krakowie i Wieliczce. Zwiedziliśmy Kopiec Tadeusza Kościuszki, przeszliśmy od Wisły na Barbakan, a stamtąd Drogą Królewską podążaliśmy na rynek, do Bazyliki Franciszkanów, przez Collegium Maius i na Wawel, po drodze zatrzymywaliśmy się przy ważniejszych zabytkach Krakowa. Przez centrum Krakowa prowadziła nas przewodniczka pani Basia. Wieczorem pojechaliśmy do Zajazdu „Polesie” na obiadokolację i nocleg, nie zabrakło zabaw i tańców na dyskotece, na szczęście cisza nocna przebiegała bez zakłóceń. Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce. W kopalni chodziliśmy za przewodnikami „Szlakiem wielickich legend”, spotkaliśmy, więc Skarbnika, który miał dla nas kilka zadań. Podróż po kopalni była zachwycająca, zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się do domu, po drodze zjedliśmy jeszcze obiad. Wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych! Korzystaliśmy z opieki pilota p. Piotra Blicharza z Agencji Promocji „Kolorowe Jarmarki”. Na wycieczce towarzyszyli nam opiekunowie p. Alicja Machnik, p. Wacław Pleńkowski i p. Damian Szatan oraz kierownik wycieczki p. Anna Trzepizur.

więcej zdjęć w galerii...

 


19.06.2015 r.

 

Wycieczka do Krasiejowa.

W dniu 19 czerwca odbyła się wycieczka uczniów z klas VI i IV do Krasiejowa. Celem wyprawy był Jura Park Krasiejów.  Do celu uczestnicy wyprawy dotarli pokonując  najpierw 18 kilometrową trasę z Pawonkowa do Zawadzkiego rowerami. Trasa przebiegała leśnymi drogami co czyniło wycieczkę jeszcze bardziej atrakcyjną.  Z Zawadzkiego do Krasiejowa uczniowie przejechali pociągiem. Na miejscu  dzieci mogły poznać przeszłość naszej planety, szczególnie okres gdy panowały na niej dinozaury. Dzieci przejechały tunelem czasu, przeszły trasą spacerową podziwiając rekonstrukcje dinozaurów, obejrzały film w kinie 5D oraz zwiedziły oceanarium. Oprócz pogłębiania swojej wiedzy uczestnicy wycieczki mieli czas na zabawę w miejscowym, oferującym bardzo szeroką gamę atrakcji parku rozrywki. Organizacją wyjazdu byli wychowawcy: pan Wacław Pleńkowski oraz Damian Szatan.

więcej zdjęć w galerii...


22.06.2015 r.

 

Spotkania Gminne.

Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w „Spotkaniach Gminnych” dla szkół podstawowych naszej gminy zorganizowanych przez Lokalne Centrum Społeczno – Kulturalne w Lisowicach oraz naszą Publiczną Szkołę im. T. Kościuszki w Pawonkowie. Było to spotkanie, które miała ona celu uświadomienie regionalne uczniów gminy Pawonków, chodziło o to, aby w ramach swobodnych zabaw uwrażliwiać dzieci na piękno ich małej ojczyzny i przypominać im o ich tożsamości regionalnej. Dzisiejsze spotkanie było „próbką”, która pokazała, że takie wspólne zabawy związane z naszym regionem bardzo się dzieciom podobają i uczą je miłości do małej ojczyzny. Podczas Spotkań uczestniczyły szkoły podstawowe z Gwoździan, Kośmider, Lisowic i Pawonkowa. Każda szkoła przedstawiła prezentację multimedialną o swojej miejscowości, następnie zmieszane grupy z wszystkich szkół przygotowywały widokówki w formie kolażu o gminie. Następnie układaliśmy piosenkę o gminie, zrobiliśmy pyszne kanapki, które wnet spałaszowaliśmy i zwiedziliśmy Muzeum Paleontologiczne, rozwiązując quiz dotyczący muzeum. Pożegnaliśmy się, odbierając pamiątkowy dyplom i obiecaliśmy się spotkać znów. Z naszej szkoły udział wzięły Emilka, Zuzia, Karolina, Patrycja, Natalia i Piotr z kl. VI i Patrycja, Viktoria, Kinga i Asia z kl. V. Za współpracę z LCSK odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur.

 


22.06.2015 r.

 

Piknik leśny klas I – III.

22 czerwca 2015 roku uczniowie klas I –III uczestniczyli w pikniku leśnym, zorganizowanym przy współpracy z leśnictwem Łagiewniki.  Uczniowie wraz z opiekunami p. E. Mirek, p.H. Hacią, p.A Machnik oraz p.W.Pleńkowskim przebyli dość  długą drogę, podziwiając uroki okolicznych lasów. Rozpoznawali napotkane zwierzęta oraz rośliny. Po dotarciu do celu, czyli polany leśnej i wiaty myśliwskiej dzieci rozpoczęły ucztę: piekły kiełbaski w ognisku oraz bawiły się piłkami. Każdy mógł odpocząć pod daszkiem pięknej wiaty.  Po uczcie wszyscy z niechęcią wracali do domów.  Piknik zorganizowała p. E.Mirek.

więcej zdjęć w galerii...

 


25.06.2015 r.

 

Dzień Sportu.

Ostatni czwartek tego roku szkolnego uczniowie spędzili na sportowo. Odbył się Dzień Sportu, wzięli w nim udział wszyscy uczniowie począwszy od klasy I. Głównym celem tej imprezy była idea upowszechnia różnych form aktywności ruchowej i prezentacja sposobów spędzania wolnego czasu szczególnie w czasie nadchodzących wakacji. Jednak dla uczniów bardzo ważna była rywalizacja i zabawa na wesoło a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności sportowych. Uczniowie ćwiczyli na poszczególnych stanowiskach dyscyplin:

 1. Skok w dal z miejsca
 2. Bieg na 60 m przezpłotki
 3. Rzut piłką lekarską
 4. Slalom na rowerze
 5. Rzuty piłeczką tenisową do celu
 6. Prowadzenie piłki slalomem

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i zadowoleni co widać było po minach. Nie zabrakło słodkich niespodzianek – pysznych lodów, pączków i soków  na pokrzepienie sportowców. Organizatorem festynu był p.D.Szatan.

więcej zdjęć w galerii...


26.06.2015 r.

Uroczyste zakończenie roku 2014/2015.

Nadszedł dzień kończący całoroczną pracę zarówno uczniów jak i nauczycieli – 26 czerwca!

Po mszy św., na której zebrali się wszyscy wyruszyliśmy pochodem do szkoły na uroczyste zakończenie roku szkolnego. Jak co roku w tym dniu żegnamy klasę VI, która nas opuści i od września już się z nami nie spotka . Szóstoklasiści razem z wychowawcą p.W.Pleńkowskim przygotowali na pożegnanie świetny teatrzyk kukiełkowy, który rozbawił wszystkich do łez. Bohaterami teatrzyku byli wszyscy pracownicy naszej szkoły: począwszy od pani dyrektor  aż po pana konserwatora. Miłe i dowcipne wierszyki stworzyły naprawdę wesołą atmosferę. Klasa V również nie była gorsza i w ramach pożegnania pozwoliła kolegom z szóstej klasy wylosować sobie miejsce spędzenia wakacji – propozycje były ciekawe np. do lasu deszczowego pod namiot lub do Włoch pod Warszawą i wiele innych. Potem nastąpiła najważniejsza chwila dla wszystkich uczniów gdyż pani dyrektor  rozpoczęła część oficjalną – wręczanie świadectw wszystkim wyróżniającym się w nauce uczniom, a także stypendiów. Stypendia w tym roku szkolnym otrzymały uczennice:

 1. Iga Respondek – kl.IV
 2. Oliwia Dyla – kl.IV
 3. Patrycja Kubica – kl.V
 4. Kinga Szymańska – kl.V
 5. Emilia Popielarz – kl.VI
 6. Zuzanna Lenart – kl.VI
 7. Natalia Szkleniarz – kl.VI
 8. Karolina Sprycha – kl.VI
 9. Patrycja Wichary – kl.VI

Sukcesy uczniów to także w równej mierze sukcesy rodziców w związku z czym rodzice otrzymali oficjalne podziękowania i listy gratulacyjne. Na zakończenie Rada Rodziców pożegnała się oraz podziękowała za współpracę ze szkołą.

więcej zdjęć w galerii...