PSP im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie sppawonkow.edu.pl
 
 
Komunikaty

Dla Ucznia

Dla Rodzica
Kronika Szkolna - Rok Szkolny 2015/2016.

Archiwum 2014/2015 | Archiwum 2013/2014 | Archiwum 2012/2013


1.09.2015r.

Witaj szkoło!

Dnia 1 września wszystkie dzieci wróciły do szkoły. Było nam bardzo miło powitać również  pierwszoklasistów, dla których przygoda z nauką dopiero się zaczęła. Po uroczystej mszy świętej, która odbyła się o godzinie 8:30, wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się do szkoły. Na miejscu Pani Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich naszych podopiecznych i wręczyła nowym uczniom rożki ze słodyczami i niespodziankami przygotowane wcześniej przez rodziców. Czekała na nas także chwila rozrywki, którą zorganizowała Pani Anna Trzepizur i dzieci z naszej szkoły. Uczniowie w bardzo ciekawy i zabawny sposób pokazali nam swoje wspomnienia z wakacji. Po występach wszystkie dzieci spędziły czas w klasach ze swoimi wychowawcami.


więcej w galerii...

06.09.2015r.

Dożynki.

Uczniowie naszej szkoły potrafili zorganizować się nawet w niedzielę i wystąpili dla mieszkańców Gminy Pawonków podczas Dożynek Gminnych, które w tym roku odbywały się w Dralinach. Uczniowie byli niesamowicie dzielni, ponieważ pogoda nie sprzyjała występom plenerowym – było dość zimno, a deszcz padał bardzo mocno. Mimo tych przeciwności uczniowie zaprezentowali kilka scenek w gwarze śląskiej. Były to scenki pt.: „Książe na ziorku wongla”, „Gospodarz i myszki”, „Kożdy Ślonzok lubi szporty uprawiać”, „Górnik i Żoneczka”, „Zakochany strach na wróble”. Dzieci wystąpiły pod kierunkiem p. Anny Trzepizur.

 

 


 

7.09.2015r.

Narodowe Czytanie.

W naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie ogłoszone przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski w celu podniesienia czytelnictwa w narodzie. W tym roku Prezydent zaproponował „Lalkę” Bolesława Prusa. Trudna to lektura – zwłaszcza dla uczniów szkoły podstawowej, jednak nasi uczniowie świetnie sobie z nią poradzili. Do szkoły zaproszone zostały Panie Bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej w Lublińcu – Pani Ania i Pani Małgosia oraz z Gminnej Biblioteki w Pawonkowie – Pani Klaudia. Panie odczytały fragmenty powieści, a uczniowie odegrali scenki korespondujące z tymi fragmentami. Tutaj należy wspomnieć o wspaniałych kreacjach Joanny Pleńkowskiej w roli Izabeli Łęckiej, Pawła Gbura w podwójnej roli Stanisława Wokulskiego i Juliana Ochockiego oraz Kamila Płonki w roli Ignacego Rzeckiego. Scenkom towarzyszył akompaniament na keyboardzie w wykonaniu Adama Lesiaka. Utwory na wiolonczeli, które uświetniły uroczystość, odegrała Kinga Szymańska. Panie z Biblioteki Pedagogicznej opracowały wystawę dotyczącą życia i twórczości Bolesława Prusa, którą uczniowie mogli oglądać przez dwa tygodnie. Za akcję odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur.

więcej w galerii...

 


7.09.2015r.

Międzynarodowy Dzień Kropki.

W kalendarzu pojawia się coraz więcej niesamowitych świąt i wyróżnionych dni. Tym razem trafiliśmy na Międzynarodowy Dzień Kropki. To dzień przypominający o tym, że każdy ma jakiś talent i może go rozwijać, tylko musi być otwarty. To dzień kreatywności, ale także osób, które potrafią w innych obudzić tę kreatywność. Uczniowie przebrali się w ubrania w kropki – spośród tak ubranych osób wylosowano szczęśliwców, którzy otrzymali drobne, słodkie nagrody. Ponadto uczniowie poznali historię małej Vashti, od której to święto się zaczęło. A przede wszystkim w szkole odbył się pierwszy i to podwójny wernisaż. Otwarto wystawę malarstwa Magdaleny Tyrały z kl. V i figurek z plasteliny Mateusza Zawady. Artyści otrzymali różę i lizaka, zostali nagrodzeni wielkimi brawami, po czym opowiedzieli króciutko o swoich talentach i o tym, jak je rozwijają. Mateusz stwierdził, że to dla niego zaszczyt, ale my myślimy, że to raczej zaszczyt dla nas J Prace Magdy są niezwykle ciepłe i zmysłowe, a figurki Mateusza niezwykle precyzyjne. Wystawa będzie trwała kilkanaście dni. Pozostali uczniowie zostali zachęceni do dzielenia się swoimi zainteresowaniami i talentami. Akcję zorganizowała p. Anna Trzepizur.

więcej w galerii...


 

17.09.2015r.

Wybory Samorządu Uczniowskiego.

W szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach startowało czworo kandydatów. Uczniowie wybrali na swojego przewodniczącego Tomasza Niwę z kl. V, zastępcami zostały Kinga Szymańska i Patrycja Kubica z kl. VI. Rzecznikiem pomocy koleżeńskiej został Mateusz Kandziora. Oddano 88 głosów, w tym 1 nieważny. Samorząd Uczniowskie w nowym składzie rozpoczyna swoją działalność z momentem ogłoszenia wyników. Za przeprowadzenie wyborów odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 


30.09.2015r.

Spotkanie z Policjantem.

Dnia 30 września nasza szkoła zorganizowała spotkanie z policjantem, które odbyło się dla dwóch grup wiekowych. W pogadance : „Bezpieczna droga do szkoły oraz agresja słowna” wzięły udział klasy IV, V  i  VI.  Natomiast tematem przewodnim rozmowy z klasami I, II i III była bezpieczna droga do szkoły. Nasz gość specjalny poinformował uczniów o ryzyku i niebezpieczeństwach, które mogą nas spotkać jako uczestników ruchu drogowego. Po wykładzie każdy z uczniów mógł zadać pytania i poruszyć interesujące go zagadnienie. Pan policjant udzielał bardzo szczegółowych odpowiedzi, które z pewnością zaspokoiły głód wiedzy. Nasi wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w tym spotkaniu, na pewno zapamiętają je jako ważne wydarzenie.
1.10.2015r.

Dzień Muzyki.

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W naszej szkole to bardzo duże wydarzenie z racji tego, że wielu naszych uczniów jest uzdolnionych muzycznie i gra na wszelakich instrumentach. Podczas tegorocznych obchodów obserwowaliśmy także talenty wokalne. Oprócz występów indywidualnych naszych wychowanków, każdy z nas mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat muzyki. Odbył się konkurs, w którym wzięły udział wszystkie klasy: każda miała za zadanie nazwać instrument muzyczny oraz odgadnąć tytuły utworów. Organizatorkami tegorocznego spotkania były panie: Anna Lenart, Anna Trzepizur oraz Edyta Mirek.


więcej w galerii...

2.10.2015r.

BIEG O NÓŻ KOMANDOSA.

W dniu 2.10.2015 r. odbył się „Bieg o nóż komandosa” w Lublińcu na stadionie Sparty Lubliniec. Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tym turnieju. Zawody były podzielone na kategorie wiekowe od przedszkolaków po uczniów szkoły średniej. Z naszej szkoły wzięli udział uczniowie z klasy:

 • Szóstej

a)     Knopik Alan

b)    Pawełka Maciej

c)    Kubica Patrycja

d)    Szymańska Kinga

e)     Grabiński Mateusz

 • Piątej

a)     Pawelec Magadalena

b)    Kędziora Mateusz

c)    Piosek Julia

 

Uczniowie klas piątych i szóstych mieli do przebiegnięcia dystans      1300 m.  Najlepszą  zawodniczką naszej szkoły  została Julia Piosek, która zakończyła bieg na 34 miejscu z czasem 5.41, natomiast wśród chłopców najlepszymi zawodnikami zostali Alan Knopik, który zajął 8 miejsce z czasem 4.41  i Mateusz Grabiński  z czasem 4.53 zajmując tym samym 17 miejsce na 139 osób  startujących w tej kategorii. Pozostała część uczniów zajęła miejsca w pierwszej 60-tce. Po przebiegnięciu dystansu każdy uczestnik zawodów otrzymał medal oraz poczęstunek.

7.10.2015r.

Pasowanie pierwszoklasistów.

Z pewnością był to jeden z ważniejszych dni dla tegorocznych pierwszoklasistów. 7 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Uroczystość została przygotowana przez wychowawcę klasy I-Panią Alicję Machnik. W spotkaniu brali także udział rodzice naszych podopiecznych, którzy podziwiali występy swoich pociech. Po pasowaniu, które przeprowadziła Pani Dyrektor, każdy z uczniów złożył swój podpis jako obietnicę aktywnego uczestnictwa w życiu naszej szkoły. Kochani pierwszoklasiści, dołożymy wszelkich starań, by te sześć lat spędzonych w naszej szkole były pierwszymi krokami do Waszych sukcesów.

W tym dniu ślubowali: Krystyna Dytko, Julia Gaś, Katarzyna Gromala, Sara Jagoda, Emilia Janoszka, Natalia Jaworek, Maja Kandora, Magdalena Kopyto, Karol Król, Antoni Lenart, Michał Pleńkowski, Helena Popielarz, Natalia Rusek, Magda Staś,  Piotr Styczyrz, Michał Szkleniarz i Grzegorz Wieczorek.

Witamy serdecznie pierwszoklasistów!


więcej w galerii...


14.10.2015r.

Dzień Edukacji Narodowej.

Jedną z ważniejszych uroczystości obchodzonych w każdej szkole jest Dzień Edukacji Narodowej. 14 październik jest dniem szczególnym nie tylko dla grona pedagogicznego i pracowników szkoły, ale także dla wszystkich uczniów. To nasze wspólne święto! Ten dzień rozpoczęliśmy od uczestnictwa w mszy świętej. Po mszy wszystkie dzieci udały się do szkoły wraz z wychowawcami. Tam członkowie koła teatralnego wraz z innymi uczniami naszej szkoły zaprezentowali nam swoje zdolności aktorskie. Podziwialiśmy gromadę duchów, grupę dobrych ocen, ale głównymi bohaterami przedstawienia była czarownica i jej kot. Spektakl wywarł na nas ogromne wrażenie i za to chcemy bardzo podziękować Pani Annie Trzepizur, która była organizatorką uroczystości. My - nauczyciele dziękujemy także uczniom wszystkich klas za wspaniałe upominki. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie pełen radości i zaangażowania w edukację.


więcej w galerii...


16.10.2015r.

„Europejski  Dzień Przywracania Czynności Serca”.

Nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w ustanowieniu rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Akcję w naszej szkole przygotowała i koordynowała pani Hanna Hacia przy współpracy z panem Damianem Szatanem.

 Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2015 roku
i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej i trwało pół godziny (12.00-12.30)

W biciu rekordu wzięło udział 85 osób, ćwiczyliśmy na
5 fantomach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali Apteczki ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka.

 

 


19.10.2015r.

 

Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt.

19 października odbył się kolejny Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt, który został rozegrany w Hali Sportowej w Pawonkowie.  W tym turnieju udział wzięły wszystkie Szkoły Podstawowe z naszej Gminy. Naszą szkołę reprezentowały dumnie:

Jagoda Laura

Kilan Oliwia

Styczyrz Wiktoria

Kubica Patrycja

Piosek Julia

Polowy Agata

Pawelec Magdalena

Szymańska Kinga

Pierwsze miejsce w tym turnieju zajęła Szkoła Podstawowa w Pawonkowie, drugie miejsce  zajęła Szkoła Podstawowa w Lisowicach, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Kośmidrach, czwarte miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach Małych  i piąte miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Gwoździanach.

 24.10.2015r.

Audiopiknik.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Wieczorek oraz Anny Trzepizur odwiedzili Gimnazjum w Pawonkowie, by uczestniczyć w Audiopikniku. Było to spotkanie z osobami niewidomymi ze Stowarzyszenia De Facto, które współpracuje z Gimnazjum już od dawna. Spotkanie zorganizowała p. Katarzyna Szremska – pedagog naszej szkoły i gimnazjum. Spotkanie polegało na tym, że uczniowie zakładali czarne gogle na oczy i próbowali doświadczyć życia, jako osoba niewidoma. Poznawali alfabet Braile’a, rozpoznawali po dotyku różne przedmioty, po zapachu – przyprawy, uczyli się słuchać dźwięków z zamkniętymi oczami. Ponadto – stale bez użycia wzroku – segregowali guziki, obierali jabłka, podpisywali się, rysowali na kartce. Uczniowie poznali również dużo przedmiotów, które służą ułatwieniu życia osobom niewidomym. Są to np. laptopy, które mówią, smartfony, które skanują i odczytują tekst, urządzenia do nalewania herbaty i wiele innych niesamowitych rzeczy. Ponadto uczniowie mieli okazję przejść przez tor przeszkód z zamkniętymi oczami i laską. Wysłuchali także zasad, jak zachować się i jak pomagać osobom niewidomym, kiedy zobaczy się je np. na ulicy. Nasi uczniowie wzięli liczny udział w pikniku, mimo że była to sobota rano. ich dojrzała postawa zasługuje na pochwałę. Mamy nadzieję, na kolejne takie spotkania.


więcej w galerii...


29.10.2015r.

"Dzień Wszystkich Świętych"

Uczniowie pod opieką wychowawców odwiedzali cmentarz, składali kwiaty i zapalali znicze na grobach swoich bliskich oraz bohaterów narodowych. Ponadto uczestniczyli w akademii z okazji Wszystkich Świętych. Poruszono temat pamięci o zmarłych oraz tęsknoty osób, które pozostają same po śmierci innych. Ponadto przypomniano uczniom o zasadach zachowywania się  podczas wizyt na cmentarzu. Akademię przygotowała p. A. Trzepizur.


więcej w galerii...

  3.11.2015r.

Pomóż i Ty.

Jesienią uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych Fundacji Pomóż i TY. Sprzedawaliśmy cegiełki przysłane przez fundację i w ten sposób uzbieraliśmy ok. 160 zł. Najbardziej aktywni w tej akcji okazali się uczniowie kl. V, a zwłaszcza Magdalena Pawelec i Tomasz Niwa. Cegiełki bardzo się podobały, były to fiszki do różnych przedmiotów z pięknymi zdjęciami zwierząt. Nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział w tej akcji. Za akcję odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski wraz z p. Anną Trzepizur.


6.11.2015 r.

Konkurs z języka polskiego.

Uczniowie naszej szkoły wystartowali w konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Śmiałkami w tym roku były Patrycja Kubica i Kinga Szymańska oraz ich kolega Kamil Król. Patrycja była najbliżej zwycięstwa, bo brakło jej tylko jednego punktu, aby przejść dalej. Dziękujemy Wam za udział! Za konkurs odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur.

 
6.11.2015r.

Puchar Tymbarka.

6 listopada odbyły się w Boronowie zawody piłki nożnej. Były to eliminacje do gry o Puchar Tymbarka, w których brało udział pięć drużyn: Boronów, Strzebiń, Koszęcin, Lubliniec i oczywiście Pawonków. Nasz zespół, składający się z uczniów IV i V klasy bardzo się starał. Pomimo walki na boisku, nie udało nam się zakwalifikować do dalszych rozgrywek. Zajęliśmy czwarte miejsce, ale najważniejsze jest to, że chłopcy motywowani do gry przez Pana Damiana Szatana  wykazali wielkie zaangażowanie. Serdecznie im gratulujemy zapału oraz tego, że nie poddawali się do ostatniej minuty. Wierzymy, że w przyszłym roku na pewno się uda przejść do finału.


więcej w galerii...


10.11.2015r.

Rocznica Odzyskania Niepodległości.

10 listopada w Szkole Podstawowej w Pawonkowie odbyła się przygotowana przez pana Wacława Pleńkowskiego akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej uczniowie zaprezentowali inscenizację na temat tego, co Polacy wiedzą na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawienie miało charakter żartobliwy i miało na celu pokazać, że świętowanie niepodległości może odbywać się w sposób podniosły, ale i wesoły. Druga część to koncert życzeń dla Polski. Odczytywane były przygotowane przez uczniów życzenia, których adresatem była nasza Ojczyzna. Życzenia były przeplatane śpiewaniem piosenek i  recytowaniem wierszy. Wśród życzeń przygotowanych przez uczniów dominowało życzenie pokoju i pomyślności dla obywateli. Były także życzenia, by polscy sportowcy odnosili wielkie sukcesy oraz by udało się odkryć na terenie Polski wielkie bogactwa mineralne.więcej w galerii...

13.11.2015r.
Wycieczka do Osikowej Doliny.

13 listopada odbyła się wycieczka do Osikowej Doliny (Koziegłowy), zorganizowana przez panią Annę Trzepizur. Brały w niej udział klasy I-III wraz z opiekunami. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, że całkiem niedaleko nas istnieje tak wspaniałe miejsce, pobudzające wyobraźnię i kreatywność. Osikowa Dolina zachwyciła wszystkich wyrobami ręcznymi z drewna osikowego - sami również tworzyliśmy bombki i gwiazdy betlejemskie, które zabraliśmy do domu jako pamiątki. Każdy mógł także kupić mały upominek w postaci ozdoby choinkowej, bądź też zestawu do samodzielnego montażu. Wysłuchaliśmy opowieści o historii i tradycjach tego miejsca, jedliśmy przepyszne ciasteczka, których receptura jest ogromną tajemnicą i przy okazji widzieliśmy zdjęcia największego kapelusza świata, który dał początek popularności Osikowej Doliny. Po wielu atrakcjach czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka: ognisko i zabawa na świeżym powietrzu.


więcej w galerii...

16.11.2015r.

Konkurs „Baśnie, legendy, podania Górnego Śląska”.

To dzień wręczenia nagród w konkursie „Baśnie, legendy, podania Górnego Śląska”, w którym Magdalena Tyrała z kl. V otrzymała zaszczytne drugie miejsce. Był to konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Lublińcu oraz filialną Bibliotekę Pedagogiczną w Lublińcu z główną siedzibą w RODN w Częstochowie. Magdalena namalowała legendę z Pawonkowa o czarownicy oszustce. W konkursie wystartowała również Natalia Pleńkowska, która pięknie zilustrowała legendę o dzwonach pawonkowskich. Za konkurs odpowiedzialna była p. Anna Trzepizur.
19.11.2015r.

Konkurs Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych.

W dniu 19 listopada 2015 r. w Zespole Szkół im. Edyty Stein w Lublińcu odbył się rejonowy etap XXI Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych.  W roku szkolnym 2015/2016 konkurs poświęcony był Ewangelii według św. Łukasza. W etapie rejonowym po szkolnych eliminacjach ze Szkoły Podstawowej w Pawonkowie, wzięły udział dwie uczennice: Patrycja Kubica z klasy VI oraz Oliwia Dyla z klasy V. Patrycja Kubica w rejonowym etapie zajęła pierwsze miejsce i będzie brać udział w finale diecezjalnym w Gliwicach.

3.12.2015r.

Święto Górnika.

3 grudnia naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość – górnik pan Józef Pluta . Gość został zaproszony przez uczniów klas I-III oraz ich wychowawczynie – panie: Alicję Machnik, Hannę Hacię oraz Edytę Mirek z okazji zbliżającego się barbórkowego święta.
 

Dzieci z ciekawością słuchały opowiadania górnika o trudach górniczego stanu, niebezpieczeństwach jakie czyhają na górników pod ziemią. Mogły również zobaczyć odświętny strój górniczy i porównać oryginalne czako ze swoim, które przygotowały i ubrały na spotkanie. Na zakończenie imprezy uczniowie zaprezentowali gościowi piosenki  i wiersze o górnikach, wręczyli laurkę i złożyli życzenia gwarą śląską. Spotkanie było bardzo miłym przeżyciem i na pewno na długo utkwi w pamięci uczniów.

 więcej w galerii...

4.12.2015r.

Mikołajki.

4 grudnia świętowaliśmy Mikołajki w naszej szkole. Uczniowie zachwycili nas swoją kreatywnością, dzięki której pokaz był pełen humoru. Do występów przygotowały naszych podopiecznych panie Marlena Poręba oraz Sylwia Banasik. Show rozpoczęła klasa I śpiewając o Mikołaju piosenkę po angielsku. Chwilę potem podziwialiśmy w zabawnym skeczu talenty aktorskie chłopców z klasy V. Następnie klasa II wykonała piosenkę w języku niemieckim, a uczennice klasy V zatańczyły dla nas do różnych gatunków muzycznych. Czas rozrywki zakończył występ solowy uczennicy klasy III-Ewy Respondek. Mamy nadzieję, że Mikołaj przyniósł Wam w tym roku mnóstwo prezentów!

więcej w galerii...

10.12.2015r.

Konkurs plastyczny na ozdobę Bożonarodzeniową.

W grudniu bieżącego roku, Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach zaprosiło uczniów  naszej szkoły i nie tylko, do odbywającego się cyklicznie Regionalnego konkursu plastycznego na ozdobę bożonarodzeniową. Nasi uczniowie z dużym zapałem wykonywali pod opieką pani Eweliny Suchary na lekcjach plastyki niezwykle oryginalne prace. Ich trud i zaangażowanie doceniło jury konkursowe, które nagrodziło I miejscem pracę Amelii Skubały. Z sukcesu Amelki bardzo się cieszymy i życzymy szczęścia w następnych konkursach plastycznych i nie tylko.


10.12.2015r.

Konkurs muzyczny „I love singing”.

10 grudnia uczennica klasy III Ewa Respondek wzięła udział w konkursie muzycznym „I love singing” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu. W konkursie zajęła III miejsce. Gratulujemy talentu muzycznego!


11.12.2015r.

Legenda o Skarbniku.

11 grudnia 2015 r. w naszej szkole klasy I-III powitały panią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie – Klaudię Kubicę. Pani Klaudia zaprezentowała poszczególnym klasom teatrzyk kamishibaj pt. „Legenda o Skarbniku”.23.11-30.11.2015 r.

W tym czasie nasza szkoła zebrała karmę dla kotów i psów oraz używane koce. Ucieszyliśmy tym samym kociaki ze Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym Kotom „Felis” w Lublińcu oraz pieski z Okręgowego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Animals” również z Lublińca. Za zbiórkę odpowiedzialne były dziewczynki z kl. VI – Patrycja Kubica, Joanna Pleńkowska, Kinga Szymańska, Viktoria Styczyrz, które działały w imieniu SU i jego opiekuna p. Anny Trzepizur.

 


23.11-4.12.2015 r.

To okres zbiórki pod hasłem „Góra Grosza” – nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zbierania groszy na rzecz dzieci mieszkających w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Słoiczek przeznaczony na zbiórkę szybko się zapełniał i trzeba go było zastępować nowym. O zbiórkę w imieniu Samorządu Uczniowskiego dbała Iga Respondek z koleżankami z kl. V. Bardzo dziękujemy za każdy grosik, pieniążki zostaną przekazane na konto Towarzystwa Nasz Dom, które organizuje akcję już od kilkunastu lat. Za wydarzenie odpowiedzialna była pani Anna Trzepizur, a specjalne podziękowania należą się najbardziej zasłużonemu: Bartkowi Małczakowi z klasy II.

 


 

21.12.2015r.

Kolędowanie.

21 grudnia odbyło się kolędowanie, które stało się już tradycją w naszej szkole. Tym razem udział brali uczniowie klasy IV i V wraz z opiekunami: panią Sylwią Banasik i panem Damianem Szatanem. Pieśni przez długi czas ćwiczyła z naszymi wychowankami pani Anna Trzepizur i co ważne, nie były to kolędy tylko i wyłącznie w języku polskim. Odwiedziliśmy jedne z ważniejszych miejsc we wsi Pawonków, tj. : urzędy, przedszkole, bibliotekę, bank, plebanię i sklepy. Nasi podopieczni zebrali w ramach podziękowań za piękne wykonanie świątecznych piosenek mnóstwo smakołyków i wspaniałych życzeń.

więcej w galerii...

 


 

22.12.2015r.

JASEŁKA.

Jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły przygotowali dla nas piękne występy. Organizatorami tegorocznych Jasełek byli pani Anna Lenart i pan Wacław Pleńkowski. W przedstawieniu wprowadzającym nas w cudowną atmosferę Świąt brali udział poszczególni uczniowie wszystkich klas. Pierwsze występy odbyły się 21 stycznia, mogli je podziwiać rodziny naszych podopiecznych. Natomiast następnego dnia przedstawieniem cieszyła się cała nasza społeczność szkolna. Serdecznie dziękujemy uczniom i organizatorom wydarzenia za wspaniałe śpiewanie kolęd, przepiękny i pomysłowy scenariusz oraz grę aktorską.

więcej w galerii... 


 


 

22.01.2016r.

Dzień Babci i Dziadka.

To był niezwykły dzień! Nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków! Dzień pełen uśmiechów, wzruszeń  i radości. W piątek 22 stycznia uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią przygotowali uroczystość z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA. Ukochani dziadkowie licznie przybyli do naszej szkoły, by podziwiać występy swoich wnuczek i wnuków.  Najpierw uczniowie wystąpili z przedstawieniem „Królowa Śniegu", gdzie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Potem były wierszyki, piosenki, życzenia i upominki. Po części artystycznej Babcie i Dziadków zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Naszym miłym gościom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego.

więcej w galerii...

 


28.01.2016r.

 

Konkurs Językowy.

28 stycznia uczennice klasy V: Oliwia Dyla i Ewa Respondek wzięły udział w konkursie międzyszkolnym z języka niemieckiego. Konkurs został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Lisowicach i nosił nazwę „3 Stationen”. Uczniowie  rywalizowali w trzech konkurencjach: quiz z wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, wykonanie piosenki oraz recytacja wiersza-oczywiście wszystko w języku niemieckim. Miło nam poinformować, że nasze dziewczyny zajęły pierwsze miejsce i otrzymały wspaniałe nagrody. Dały sobie świetnie radę podczas quizu nie popełniając żadnego błędu, pięknie zaśpiewały utwór „99 Luftballons” i zaprezentowały wiersz o miłości. Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez panią Sylwię Banasik. Serdecznie gratulujemy!

więcej w galerii...


03.02.206r.

Bal Karnawałowy.

W naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy przygotowany przez Radę Rodziców wraz ze szkołą. Dzieci przez 4 godz. tańczyły, zajadały smakołyki i uczestniczyły w zabawach i konkursach prowadzonych przez p. Annę Trzepizur. Opiekunami na balu byli wszyscy wychowawcy. Pieczę nad przebiegiem zabawy sprawowała p. dyrektor. Uczniowie dopisali, byli przebrani w ciekawe stroje i mieli dobre humory. Podczas balu można było obejrzeć mini przedstawienie przygotowane przez uczestników koła teatralnego wraz z p. Anną Trzepizur pt. „Mali policjanci na tropie cukierków”.

więcej w galerii...


4.02.2016r.

Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego.

W dniu 4 lutego2016 r. odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego organizowany przez Szkołę Podstawową w Strzebiniu. Do tego turnieju zgłoszonych zostało 12 szkół z powiatu lublinieckiego. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

 • Knopik Alan
 • Kandziora Mateusz
 • Grabiński Jan
 • Kinga Szymańska
 • Piosek Julia
 • Kubica Patrycja

W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce w turnieju zajęła Szkoła Podstawowa w Koszęcinie, drugie miejsce Szkoła Podstawowa  w Lisowicach, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Łagiewniki Małe, czwarte miejsce Szkoła Podstawowa  w Pawonkowie. Natomiast jeżeli chodzi o wynik indywidualny każdego zawodnika to nasza uczennica Kinga Szymańska zajęła drugie miejsce, przegrywając jedynie w finałowym meczu z uczennicą ze Szkoły Podstawowej z Lisowic.

W drugiej kategorii nasi uczniowie zajęli 9 miejsce na 12 szkół.

10.02.2016r.

Konkurs Recytatorski.

W tych dniach odbył się Konkurs Recytatorski etap szkolny i gminny. W etapie szkolnym udział wzięło 23 uczestników. Miejsce I otrzymały Ewa Respondek i Julita Rusek. Miejsce II otrzymali Natalia Jaworek, Nadia Blewąska, Julia Kąpała, Simon Surygała, Wyróżnienia otrzymali Natalia Rusek, Kacper Sprycha, Przemysław Kubica, Patrycja Kubica, Kinga Szymańska. Do kolejnego etapu wyłoniono następujące osoby: Ewa Respondek i Julita Rusek z kl. III (kategoria kl. I – III) oraz Kinga Szymańska i Patrycja Kubica z kl. VI (kategoria kl. IV – VI).  Nagrodę Publiczności otrzymała Ola Michalak z kl. II oraz Kinga Szymańska z kl. VI. W tym etapie wystąpili także przedstawiciele Przedszkola Pluszowego Misia z Pawonkowa: Maja, Bartosz, Kamila, Julian, Milena, Paweł – bardzo im dziękujemy za wspaniały występ. Dzieci zasłużyły na I miejsca. W jury zasiadły Małgorzata Pech oraz Anna Trzepizur – organizator konkursu. W etapie gminnym nasze uczennice zaprezentowały się bardzo ładnie, a Ewa Respondek zajęła III miejsce. Osobą odpowiedzialną była Anna Trzepizur.


więcej w galerii...11.02.2016r.

„W głowie się nie mieści”.

Z okazji Walentynek, ale nie tylko, także po to, aby uczniowie uświadomili sobie, że kierują nimi różne emocje, z którymi trzeba sobie poradzić, w naszej szkole został wyświetlony film animowany pt. „W głowie się nie mieści”. Uczniowie przyjęli ten film z entuzjazmem oraz z nutą refleksji nad własnymi emocjami. Była to taka swoista lekcja radzenia sobie z emocjami zwłaszcza w trudnych chwilach. Dodatkowo uczniowie klas I – IV otrzymali zadania plastyczne do wykonania – rysowali własne przeżycia pod wpływem smutku, radości, gniewu, czy strachu. Projekcję filmu przygotował SU z p. Anną Trzepizur.


12.02.2016r.

Poczta Walentynkowa.

Poczta Walentynkowa w naszej szkole działała pełną parą. Uczniowie chętnie pisali liściki dla osób, które lubią. Było mnóstwo serduszek z miłymi słowami. Nauczyciele też otrzymali Walentynki. W role listonoszów z radością wcieliły się uczennice kl. V. Zabawa rozgrywała się tuż przed feriami, więc nie brakowało emocji. Akcję przygotował SU pod opieką p. Anny Trzepizur.12.02.2016r.

Bezpieczne ferie.
 

12 lutego był ostatnim dniem spędzonym w szkole przed feriami. W trosce o naszych podopiecznych pan Damian Szatan przeprowadził szkolenie na temat bezpiecznych ferii, aby nasi uczniowie wiedzieli, jakich sytuacji należy unikać. Dzięki temu wszyscy spotkaliśmy się w komplecie po ponad dwutygodniowej przerwie. W tym dniu podsumowaliśmy również pierwszy semestr pod względem udziału naszych uczniów w przeróżnych konkursach. Odbyło się także uroczyste przydzielenie stypendiów. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom, bardzo dziękujemy za wasze starania i sukcesy i życzymy kolejnych osiągnięć w nauce na jak najwyższym poziomie.

 


03.03.2016r.

 

Konkurs przyrodniczy.

W dniu 3 marca 2016 r. odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o lesie organizowany przez Szkołę Podstawową w Kośmidrach. Do konkursu zgłosiło się 6 szkół . Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy piątej: Mateusz Kandziora i Stanisław Popielarz.

Celem konkursu było propagowanie wiedzy o znaczeniu lasów, organizmach żyjących w lesie i  pracy leśnika.

Turniej  przebiegał w dwóch etapach:

 • Testy wiedzy (krzyżówka, rebus, test wyboru itp.)
 • Test wiedzy praktycznej (rozpoznawanie liści i owoców drzew)

Konkurs zakończył się następującymi wynikami:

 1. SP w  Pankach 93.5 pkt.
 2. SP nr 1  w Lublińcu 72 pkt.
 3. SP w Kośmidrach 68 pkt.
 4. SP Edyty Stein 67pkt
 5. SP w Lisowicach 62 pkt.
 6. SP w Pawonkowie 51 pkt.

 


 

10.03.2016r.

"Zaczytani".

Przez jakiś czas – od stycznia do marca 2016 r. – w naszej szkole odbywała się zbiórka książek i gier. Wszystko po to, aby przekazać je na świetlicę szkolną oddziału dziecięcego szpitala w Lublińcu. Jest to szpital powiatowy, a świetlica jest filią Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu. Już drugi rok z rzędu udało nam się przeprowadzić tę akcję, za co bardzo dziękujemy uczniom i ich rodzicom. Warto dodać jeszcze, że w ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Zaczytani”. O akcji dowiedzieliśmy się od p. Kasi, mamy naszych uczennic – Ewy i Igi Respondek. Bardzo dziękujemy za tak piękną inspirację! To działanie włączyliśmy program czytelniczy, który w tym roku realizujemy w naszej szkole, nosi on tytuł: „Czytam z ochotą”. Książki i gry zbierały uczennice kl. VI: Wiktoria, Partycja, Kinga i Asia w imieniu Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Anny Trzepizur.

 


18.03.2016r.

 

Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

W związku z tym, że 21. marca przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa nasi uczniowie przyszli do szkoły w różnych kolorowych skarpetkach – na każdej nodze inna skarpetka J W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję uświadamiania społeczeństwu problemów osób z Zespołem Downa i daliśmy dowód naszego wsparcia osobom z Zespołem Downa i ich rodzinom. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozwijają się ich rówieśnicy z tym zaburzeniem i jak można ich wspierać. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z p. Anną Trzepizur. Dziękujemy uczniom za tak liczny udział!


 

21.03.2016r.

Misterium Drogi Krzyżowej.

Misterium Drogi Krzyżowej – to już tradycyjny punkt Wielkiego Postu w naszej szkole. Jest to spektakl oparty na symbolice Drogi Krzyżowej znanej z Pisma Świętego. Dla głębszego przekazu wykorzystano teatr cieni. W tym roku po raz pierwszy wystąpiły dziewczynki z kl. I, które pięknie przekazały prawdę o cierpiącym Panu Jezusie. Smutny w wymowie spektakl zakończył się dzieleniem chleba z widzami i radosnymi pieśniami zwiastującymi zmartwychwstanie. Uczennice kl. V i VI uświetniły występ swoją grą na instrumentach – Kinga Szymańska na wiolonczeli, a Oliwia Dyla i Iga Respondek na keyboardzie. Spektakl przygotowali sympatycy szkolnego koła teatralnego pod kierunkiem p. Anny Trzepizur.

więcej w galerii...


21.03.2016r.

VII Regionalny Konkurs Twórczości Plastycznej na Ozdobę Wielkanocną.

W marcu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Regionalnym Konkursie Twórczości Plastycznej na Ozdobę Wielkanocną, zorganizowanym przez GCKiI w Kochanowicach. Zaangażowanie i pomysłowość uczniów znowu przerosła nasze oczekiwania. Ogromny wkład pracy włożony w wykonanie pięknych ozdób świątecznych, zaowocował licznymi wygranymi. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 17 marca bieżącego roku. W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej laureatami III miejsca zostali Dominik Jaworek, Kinga Szymańska i Kamil Płonka. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania talentów plastycznych.IX.

Powiatowy Konkurs Plastyczny na Świąteczną Pisankę Wielkanocną

Jak co roku, Miejski Dom Kultury w Lublińcu ogłosił IX Konkurs Plastyczny na Świąteczną Pisankę Wielkanocną. Nasi uczniowie podjęli wyzwanie konkursowe i puścili wodze fantazji. W rezultacie powstały niezwykłe prace, wykonane najróżniejszymi technikami plastycznymi. Piękno prac dostrzegło również jury konkursowe, które w kategorii klas IV-VI przyznało I miejsce Kindze Szymańskiej. Uroczyste wręczenie nagród, połączone z otwarciem wystawy pisanek, miało miejsce 21 marca. Z sukcesu Kingi bardzo się cieszymy i życzymy kolejnych.


01.04.2016r.

„Smok Wawelski”.

Do naszej szkoły zawitały trzy panie bibliotekarki z Biblioteki RODN w Częstochowie z filią w Lublińcu i MPBP filia nr 5 – oddział biblioteki dla dzieci w Lublińcu. Były to panie Anna, Małgorzata i Joanna. Przedstawiły naszym uczniom teatrzyk kukiełkowy pt.: „Smok Wawelski”. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli przedstawienie z dużym zainteresowaniem i skupieniem, dlatego że panie przygotowały go w bardzo ciekawej formie. W ramach podziękowania przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Tomek i Mateusz – wręczyli paniom kwiaty. Akcja została zorganizowana w ramach programu czytelniczego naszej szkoły „Czytam z ochotą” oraz projektu ministerialnego „Książki naszych marzeń”. Spotkanie zorganizowała p. Anna Trzepizur.01.04.2016r.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.


Uczniowie naszej szkoły „zaświecili się na niebiesko dla autyzmu”. W związku z tym, że 2.04 przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, nasi uczniowie przebrali się na niebiesko. Niektórzy oświetlają budynki na niebiesko, niektórzy organizują większe lub  mniejsze imprezy, my założyliśmy niebieskie ubrania. W ten sposób daliśmy wyraz naszej łączności z osobami, które mają autyzm, dołączyliśmy do tych, którzy nie chcą oceniać, ale wspierać osoby autystyczne. Uczniowie wysłuchali informacji na temat tego, czym jest autyzm, jak się objawia i jak funkcjonują dzieci z tym zaburzeniem. W ramach Klubu Czytelnika zostały odczytane fragmenty książki „Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. Akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski wraz z p. Anną Trzepizur.
08.04.2016r.

XIX Powiatowy Konkurs Ekologiczny.

8 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu odbył się XIX Powiatowy Konkurs Ekologiczny. Naszą szkołę reprezentowali:  w I kategorii wiekowej Alicja Piosek z klasy III oraz w II kategorii wiekowej Kacper Mańka z klasy IV. Alicja Piosek zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy przyrodniczej.


8.04.2016r.

„Książki naszych marzeń”.

Uczniowie kl. VI przygotowali skorowidz do „Przewodnika po świecie herosów – Percy Jackson i bogowie olimpijscy” na podstawie książki Ricka Riordana. W ten sposób zrealizowali działania dla swojego oddziału związane z książką zakupioną w ramach programu ministerialnego „Książki naszych marzeń”. Zadanie nadzorowała p. Anna Trzepizur.

„Uczniowie listy piszą”.

Uczniowie kl. III podjęli się następującego działania w ramach rozwijania czytelnictwa jak: tradycyjna korespondencja listowa z rówieśnikami ze szkoły w Bydgoszczy. Tematem listów były przeczytane przez uczniów książki. Dzieci opowiadały w listach o tym, jakie książki przeczytali i zachęcali kolegów do ich czytania. Przedstawiamy na to dowód w postaci listów Piotra i Nastki z Bydgoszczy o książce „Dzieci z Bullerbyn”. Pomysł podsunęła nam mama Ewy Respondek – p. Kasia, za co bardzo dziękujemy. Nad korespondencją uczniów naszej szkoły czuwała p. Edyta Mirek.20.04.2016r.

Dzień Śląski.

W tym dniu odbył się drugi Dzień Śląski. Możemy już przyjąć, że tworzy się pewna tradycja w naszej szkole. W tym roku plan imprezy był bardziej rozbudowany niż w zeszłym roku. Mieliśmy także miłych gości z zewnątrz.

Uczniowie przedstawili scenki z wykorzystaniem gwary. Były to: „Anioł i djobły”, „Ksionże na ziorku wongla”, „ Zakochany strach na wróble”, „Szport”, „Żonecka”.

Następnie nasz niespodziewany gość, czyli pani bibliotekarka z Biblioteki Gminnej – filia w Lisowicach, opowiedziała o dawnych strojach śląskich, przeczytała wiersz napisany przez jej babcię o Lisowicach, a także wiersz „Pan Hilary” po śląsku, opowiedziała także kilka faktów z życia dawnych Ślązaków w gminie. Z Lisowic przyjechały do nas także sprzęty używane w dawnym gospodarstwie, takie jak słomianka do pieczenia chleba, damska torebka, obrusy i serwetki. Gośćmi z Biblioteki Gminnej były panie Klaudia i Aneta. Przyniosły one książki na wystawę publikacji o Śląsku i po śląsku. Serdecznie paniom dziękujemy! Dzięki temu możemy realizować współpracę w ramach programu ministerialnego „Książki naszych marzeń” oraz programu wspierającego czytelnictwo w szkole „Czytam z ochotą”.

Ponadto wszyscy wysłuchali Oliwii Dyli, która zagrała na keyboardzie utwór „Szła dzieweczka” oraz Kingi Szymańskiej, która zagrała na wiolonczeli utwór „Poszła Karolinka”.

Spotkanie zakończyło się w taki sposób, że wszyscy udali się na degustację smakołyków kuchni regionalnej. Nie zabrakło żurku, smalcu, chleba, chałki, domowych konfitur, ogóreczków, kołoczów i ciastek. Był nawet szałot i szpajza. Wszyscy zajadali ze smakiem potrawy przyniesione przez uczniów, za co serdecznie dziękujemy Rodzicom! Dziękujemy także p. Cecylii, Ilonie i Lidce za przygotowanie tego poczęstunku. Wszystkiego było tak dużo, że panie miały ogrom pracy.

Osobą odpowiedzialną za organizację szkolnego Dnia Śląskiego była p. Anna Trzepizur.


więcej w galerii...


21.04.2016r.

Spotkanie z teatrzykiem kamishibai.

Uczniowie naszej szkoły złożyli wizytę w Bibliotece Gminnej. Było to spotkanie z teatrzykiem kamishibai. Uczniowie wysłuchali dwóch bajek o kotce Milusi i piesku Marudku. Poznali tajemnicę, historię i technikę tego japońskiego teatrzyku. W bibliotece gościła nas Pani Klaudia Kubica, a akcję zorganizowała p. Anna Trzepizur. Dzięki takim działaniom realizujemy założenia projektu ministerialnego „Książki naszych marzeń” ora szkolnego programu „Czytam z ochotą”.


więcej w galerii...


05.05.2016r.

„Mój wymarzony dzień FERII”.

Klasa I włączyła się w działania czytelnicze w ramach szkolnego programu „Czytam z ochotą” oraz w działania profilaktyczne, pokazujące jak można pożytecznie zorganizować swój czas i przygotowała książeczki pod tytułem „Mój wymarzony dzień FERII”. Uczniowie rozplanowali swój dzień co do godziny i zgodnie z założeniem, żeby mądrze wykorzystać swój wolny czas. Akcję przygotowała p. Alicja Machnik.


05.05.2016r.

Konkurs profilaktyczny „Stop używkom”

Klasa VI wzięła udział w konkursie profilaktycznym „Stop używkom” organizowanym przez Gimnazjum w Pawonkowie dla uczniów klas VI z całej gminy Pawonków. Uczestnicy prezentowali piosenkę, którą ułożyli wcześniej w szkole. Jej treść dotyczyła zdrowego stylu życia wolnego od nałogów. Następnie wypełniali zadanie pisemne związane z przeciwdziałanie używkom oraz rysowali plakat pod hasłem „Tylko słabi gracze stosują dopalacze”. Konkurs prowadziła p. Katarzyna Szremska, która pełni funkcję pedagoga szkolnego także w naszej szkole. Uczniowie naszej szkoły bardzo ładnie się zaprezentowali i zajęli II miejsce. Klasę reprezentowała Patrycja Kubica, Kinga Szymańska, Joanna Pleńkowska, Viktoria Styczyrz oraz Igor Wolski. Uczniów przygotowała p. Anna Trzepizur.

 Tekst naszej piosenki na melodię grupy Elektryczne Gitary” do piosenki „Noś długie włosy”:

Raz! Dwa! Trzy!

 

Nasza armia walczy z nałogami,

W zdrowym stylu żyje pod gwiazdami,

Bo to jest, jest, jest właśnie wolność, że hej!

 

Raz! Dwa! Trzy!

 

Bo najlepszy sposób na zdrowie,

To pić mleko panie, panowie,

Sport uprawiać i uśmiechać się szeroko, że hej!

 

Raz! Dwa! Trzy!

 

Już cię dymek z papierosem gania.

Młodość twą w kozi róg zagania,

A ty bądź, bądź, bądź superzdrowy jak my!

 

Raz! Dwa! Trzy!

 

Bo najlepszy sposób na używki,

Wsadzić wszystkie, wszystkie je do zrywki

I wyrzucić, wyrzucić, wyrzucić je do kosza jak my!

 

Raz! Dwa! Trzy!

 

Idzie ciotka, pali papierosa,

łuszcząca skóra wisi jej u nosa,

A ty bądź, bądź, bądź superzdrowy jak my!
06.05.2016r.

Wyjazd do Chorzowa do Teatru „Rozrywki”

Tego dnia cała szkoła wybrała się do Teatru „Rozrywki” w Chorzowie na spektakl „Kot w butach”. Przedstawienie było przepiękne, a przy tym miało walory edukacyjne. Uczniowie obejrzeli na scenie nie tylko aktorów, ale także zespół baletowy i wokalny tego teatru. Uczniowie byli zadowoleni z wyjazdu o czym świadczyło to, że samodzielnie dowiedzieli się, jak nazywają się aktorzy występujący w sztuce, zwłaszcza ci, którzy zrobili na uczniach szczególne wrażenie. Poza tym nasi uczniowie wychodzili z Sali widowiskowej z piosenkami ze spektaklu na ustach. Mamy nadzieję, że nie raz odwiedzimy ten teatr. Uczniom towarzyszyli opiekunowie p. dyrektor Małgorzata Wieczorek, p. Marlena Poręba, p. Edyta Mirek, p. Alicja Machnik, p. Sylwia Banasik, p. Damian Szatan, p. Wacław Pleńkowski, p. Anna Popielarz i organizatorka wyjazdu p. Anna Trzepiuzr.
09.05.2016r.

„Rozwijanie czytelnictwa przez zabawę”.

W klasie I czytelnictwo rozwijane jest przez zabawę. Uczniowie realizują w ten sposób realizują założenia szkolnego programu czytelniczego „Czytam z ochotą”. Uczniowie np. inscenizują fragmenty czytanych tekstów, przygotowują elementy kostiumów związanych z czytanymi tekstami. Ponadto uczą się czytać ulubione książeczki z podziałem na role. Ten przyjazny sposób wdrażania do czytania książek zastosowała p. Alicja Machnik.

10.05.2016r.

Quiz o Harrym Potterze.

Uczniowie kl. V mieli okazje wziąć udział w sprawdzianie wiedzy o pierwszej części książek o Harrym Potterze. Pytania do quizu ułożyli uczniowie kl. VI Igor Wolski i Adam Lesiak. Bardzo dziękujemy chłopcom, którzy poświęcili swój wolny czas w ferie zimowe. Pytania były trudne, ale Iga Respondek wspaniale odpowiadała i nie miała ani jednej pomyłki. Dlatego zwyciężyła! Serdecznie jej gratulujemy! Akcja została zorganizowana w ramach projektu ministerialnego „Książki naszych marzeń” oraz szkolnego programu rozwijania czytelnictwa „Czytam z ochotą”. Organizatorem quizu była p. Anna Trzepizur.10.05.2016r.

Dzień Bibliotekarza.

Wprawdzie Dzień Bibliotekarza był 8. maja, ale była to niedziela. Dlatego nasi uczniowie z opóźnieniem złożyli życzenia p. Wacławowi ze szkolnej biblioteki oraz udali się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej do p. Anety i Klaudii, aby im również złożyć życzenia i podziękować za współpracę. Panie otrzymały ogromną laurkę z życzeniami. Uczniów szkoły reprezentowała kl. VI, która przy okazji odbyła lekcję j. polskiego w bibliotece pt. „Dobra książka inspiruje”. Uczniowie poznali także nowości biblioteczne i dowiedzieli się, jak można korzystać z katalogu on line. Akcję zorganizowała p. Anna Trzepizur.13.05.2016r.

„Dziurawce” – akcja czytelnicza.

Klasa III mimo że jest przed ważnym dla siebie dniem – I Komunią Świętą, dzielnie uczestniczy w akcji czytelniczej pt. „Dziurawce”. W ramach projektu ministerialnego „książki naszych marzeń” do naszej szkolnej biblioteki trafiła książka „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Uczniowie kl. III otrzymali teksty z lukami, czyli „dziurami” do uzupełnienia zgodnie z lekturą. Były to różne teksty z książki J. Papuzińskiej. Akcja ta wspierała czytelnictwo zgodnie z założeniem szkolnego programu „Czytam z ochotą”. Organizatorem była p. Anna Trzepizur.
17.05.2016r.

Uczniowie opracowują gry dydaktyczne

Przez cały rok szkolny korzystaliśmy z okazji do zabaw na podstawie gier dydaktycznych. Okazuje się, że uczniowie bardzo chętnie działają w tym temacie i nawet sami potrafią takie gry zrobić. Najczęściej robili gry do przerabianych lektur na języku polskim z p. Anną Trzepizur. Powstały także gry do książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny: - książkę tę zakupiliśmy z dotacji w programie ministerialnym „Książki naszych marzeń”. Poza tym nawet młodsze klasy, np. kl. II chętnie podjęła taką aktywność z p. Hanną Hacią. Takie działania podejmowaliśmy w ramach szkolnego programu „Czytam z ochotą”.


więcej w galerii...


18.05.2016r.

Zagadki do książki.

Kl. I układała zagadki o kotach. Mają one zachęcić do czytania książki „Przygody Filonka bez ogonka” wszystkich uczniów naszej szkoły. zagadki raczej nie były trudne, ale za to zabawne, przede wszystkim wywołały dużo uśmiechów na twarzach uczniów. Były ozdobione rysunkami uczniów kl. I. Książka o Filonku zakupiona została do szkolnej biblioteki za sprawą dotacji z programu ministerialnego „Książki naszych marzeń”. Życzymy wszystkim tak miłych wrażeń z akcji czytelniczych, jak te, które zagościły u uczniów podczas wymyślania zagadek. Akcję przeprowadziła p. Anna Trzepizur.

20.05.2016 r.

Spotkanie autorskie uczennicy poetki Amelii Skubały.

W ramach koła teatralnego oraz wpierania inicjatyw czytelniczych zgodnych z założeniami szkolnego programu rozwijania czytelnictwa wśród uczniów pt. „Czytam z ochotą” uczniowie mogli wysłuchać wierszy swojej koleżanki Amelki Skubały z kl. IV. Uczennica przeczytała swoje wiersze dla grona miłośników poezji. Zachwyciła ich swoim talentem i zamiłowaniem do literatury w ogóle. Kto chce się dowiedzieć, jakie uczucia kryją się w sercu Amelki i dlaczego jej dom to Madagaskar, musi poprosić ją o spotkanie. Po odczytaniu wierszy uczniowie zadawali Amelce pytania dotyczące jej wierszy i tego, jak je tworzy. Amelia otrzymała kwiatuszek, co ją bardzo ucieszyło i chyba wzruszyło. Amelko, jesteś wielka! Mamy nadzieję na kolejne Twoje wiersze. Akcję zorganizowała p. Anna Trzepizur.


  20.05.2016 r.

Lekcja biblioteczna o Kubusiu Puchatku.

Pani Klaudia i p. Aneta z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie zaprosiły uczniów kl. IV na niezwykłą lekcję biblioteczną dotyczącą lektury „Kubuś Puchatek”. Książkę tę zakupiliśmy z dotacji w ramach programu ministerialnego „Książki naszych marzeń”. Uczniowie opowiadali, co przeczytali, posługując się maskotką Kubusia Puchatka i przepięknym plakatem ukazującym Stumilowy Las wykonanym przez p. Klaudię. Oprócz tego było wiele zadań do rozwiązania, wszystkie na szczęście były bardzo przyjemne i zachęcające do dalszej lektury. Być może w przyszłości uda nam się częściej korzystać z takich lekcji!!! Dziękujemy Paniom serdecznie!!!! Opiekunem był p. Wacław Pleńkowski i p. Anna Trzepizur – organizator akcji.

24.05.2016r.

Piknik Naukowy.

Był to emocjonujący dzień w szkole! Urządziliśmy Piknik Naukowy! Na podwórku szkolnym ustawiliśmy punkty z różnymi doświadczeniami. Uczniowie klas starszych prezentowali doświadczenia uczniom klas młodszych. Eksperymentom towarzyszyła wystawa książek
o nauce przygotowana przez panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie. A na zakończenie odbył się pokaz dużych baniek mydlanych. Akcję przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunką p. Anną Trzepizur we współpracy z p. D. Szatanem. Poniżej lista naszych eksperymentów i odpowiedzialni uczniowie:

 

 • Obwód elektryczny z ogórkiem – Mariusz Benna
 • Elektryzowanie strumienia wody – Mariusz Benna
 • Tablice wodne – Alan Knopik
 • Doświadczenie z ciśnieniem wody – Maciej Pawełka
 • Jajko i słomka – Iga Respondek, Magdalena Pawelec, Magdalena Tyrała
 • Chmura lodowa – Oliwia Dyla, Oliwia Kilan
 • Ciało stałe, gazowe i ciecz. Topnienie – Stanisław Popielarz, Mateusz Zawada
 • Szklanka z wodą i kartka – Julia Piosek
 • Szklanki, kostki lodu i miska – Dawid Szczęsny
 • Zapora wodna – Mateusz Kandziora, Tomasz Niwa
 • Minidrzewko z wykałaczek i filtra do kawy – eksperyment związany z kapilarnością – Patrycja Kubica
 • Magnesy – Laura Jagoda
 • Mieszanina cieczy w ciepłej i zimnej wodzie – Mateusz Grabinski, Kamil Król
 • Rozpuszczanie soli w wodzie i w oleju – Joanna Pleńkowska
 • Nurek Kartezjusza – Kinga Szymańska
 • Plastelina w wodzie – doświadczenie uświadamiające objętość - Patrycja Kubica
 • Ściereczki i folia aluminiowa – pokaz ruchów tektonicznych – Łukasz Glanc, Janek Grabinski
 • Gumki do ścierania, patyczek do szaszłyków i wykałaczka – pokaz wyważania, znajdowania środka ciężkości – Stanisław Popielarz, Mateusz Zawada
 • Butelka, kamyczki, żwir, piasek, gaza, woda – budowanie mini oczyszczalni ścieków – Adrian Kąpała
 • Puszka po coli, nitka – pokaz działania silnika – zamiana energii potencjalnej na kinetyczną – Igor Wolski
 • Wyścig kulki z papieru i plasteliny – pokaz uświadamiający grawitację – Natalia Pleńkowska, Agata Polowy
 • Balon rakieta – budowanie silnika odrzutowego – Marcin Szczęsny, Sebastian Bonk
 • Smakowanie, wąchanie, dotykanie – badanie zmysłów – Viktoria Styczyrz
 • Wulkan – pokazanie reakcji kwasu z zasadą – Adam Lesiak

więcej w galerii...07.06.2016r.

Piknik sportowo-przyrodniczy.

Tegoroczny piknik sportowo-przyrodniczy zorganizowany dla klas I – III we współpracy z Nadleśnictwem Lubliniec odbył się pod hasłem „ Trenuj i ucz się w lesie”. Uczniowie licznie i wytrwale pokonali pieszo łącznie około 6 kilometrów leśnymi ścieżkami. Trasa wycieczki wiodła na leśną polanę, na której czekał leśniczy Leśnictwa Łagiewniki. Pan leśnik przygotował ognisko i żywą lekcję przyrody podczas której dzieci poznały zawód leśniczego oraz rozpoznawały gatunki drzew leśnych. Leśniczy poruszył również tematykę wycieczek do lasu oraz właściwego ubioru. Po lekcji były zabawy i gry ruchowe na polanie. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały pamiątkowe linijki z leśnymi zwierzętami. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
31.05.2016r.

Święto Mamy i Taty.

„Niech nam żyją!!!” Pod tym hasłem 31 maja 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy I z rodzicami – mamą i tatą.

Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni – p.A.Machnik, przedstawili – „ Bajkę z życzeniami”. Pięknie przebrani za różne postacie bajkowe życzyli rodzicom wszystkiego najlepszego na wiele sposobów, śpiewali piosenki, tańczyli. Trzy uczennice: Natalia Jaworek, Natalia Rusek i Julia Gaś samodzielnie przygotowały i zaprezentowały układ taneczny. Nie obyło się bez niespodzianek dla rodziców – mamy dostały koszyczki z kwiatami zaś tatusiowie krawaty. Było bardzo miło i wzruszająco.


więcej w galerii...

01.06.2016r.

Dzień Sportu.

Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy w sportowej atmosferze na boisku szkolnym. Wydarzenie zorganizowane przez pana Damiana Szatana w ramach akcji „ Promowanie zdrowego stylu życia”  dostarczyło nam wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Nasi uczniowie wzięli udział w pięciu konkurencjach ruchowych, które można było powtórzyć trzy razy-pod uwagę był brany najlepszy uzyskany wynik. Konkurencje to: bieg na 60 metrów, bieg z przeszkodami, slalom piłkarski, rzut piłką lekarską i skok w dal. Każda klasa miała swych najlepszych zawodników w grupie chłopców i dziewczyn, którzy po ogłoszeniu wyników otrzymali dyplomy uznania. Odbył się także plastyczny konkurs międzyklasowy na najbardziej interesujący plakat dotyczący zdrowego stylu życia. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

więcej w galerii...


8.06.2016r.

Gminny Konkurs Ortograficzny.

8 czerwca uczniowie klasy III w składzie: Ewa Respondek, Alicja Piosek i Bartosz Piofczyk wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym w Szkole Podstawowej w Kośmidrach. Ewa Respondek zdobyła III miejsce. Gratulujemy !!!

9.06.2016r.

ŚWIĘTO RODZICÓW.

 W dniu 9.06.2016r. z okazji Dnia Mamy i Taty uczniowie kl. II wraz z wychowawczynią p. Hanną Hacia przygotowali akademię środowiskową z udziałem rodziców. Były wiersze, piosenki, skecze, gra na klarnecie i taniec. Najwięcej radości sprawił wspólny taniec dzieci i rodziców. Na koniec występu uczniowie wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki. Rodzice przygotowali poczęstunek.
Wszyscy świetnie się bawili.


10.06.2016r.

"Jak nie czytam jak czytam".

Dnia 10 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pawonkowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ustanawiania rekordu czytania w jednym momencie. Uczniowie na boisku szkolnym czytali przyniesione z domu książki. Uczniowie w czasie czytania leżeli na trawniku w taki sposób aby utworzyć kształt książki. Akcję przygotował nauczyciel biblioteki Wacław Pleńkowski.

17.06.2016r.

Dzień językowy.

17 czerwca przedstawiciele naszej szkoły z klasy V wzięli udział w obchodach Dnia Językowego w Gimnazjum w Pawonkowie. Na wstępie braliśmy udział w warsztatach: wolontariuszka z Chin przedstawiła kulturę, tradycję i najważniejsze informacje dotyczące swojej ojczyzny-wszystko po angielsku, więc nasi uczniowie  mogli sprawdzić swój poziom znajomości języka. W trakcie wykładu mogliśmy nauczyć się także liczyć  i witać w języku chińskim. Kolejna część dotyczyła nauki tańca irlandzkiego-mamy nadzieję, że nasi uczniowie pochwalą się nabytymi umiejętnościami w nowym roku szkolnym. Ostatnim punktem spotkania z gimnazjalistami były występy naszych podopiecznych ze szkół podstawowych. Tematem prezentacji była „Meine Schule in meinem Wohnort” czyli moja szkoła w mojej miejscowości. Nasi uczniowie Iga Respondek i Mateusz Kandziora wraz z panią Sylwią Banasik przygotowali świetny film i wypowiedź w języku niemieckim, za które otrzymaliśmy nagrody i podziękowania.
21.06.2016r.

Wycieczka.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klas: III, IV, V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce szkolnej. Naszą podróż w stronę Kotliny Kłodzkiej rozpoczęliśmy we wtorek (21 czerwca). Wyruszyliśmy wcześnie rano do przepełnionego średniowiecznym klimatem Paczkowa, które zachwyciło nas murami obronnymi, licznymi elementami obwarowań i monumentalnym kościołem ze studnią w środku. Ciekawym miejscem okazał się także legendarny Dom Kata z licznymi przedmiotami z dawnych czasów. W tym samym dniu zwiedziliśmy również Twierdzę w Kłodzku z ciemnymi i ciasnymi korytarzami minerskimi, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Późnym popołudniem pokonaliśmy słynną drogę „stu zakrętów” i odwiedziliśmy labirynt Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych. Kompleks skalny, przez który miejscami musieliśmy przeciskać się wąskimi szczelinami, obfitował w urocze widoki. Następnego dnia czekały na nas inne atrakcje: pijalnia wód i Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój, grobowiec Kaplica Czaszek oraz wejście na najwyższy punkt Gór Stołowych - Szczeliniec. Wdrapaliśmy się na szczyt pokonując ponad 600 schodów, by zejść potem wąskimi korytarzami wśród skał o charakterystycznych kształtach. Wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadem i podziwianiem ruchomej szopki bożonarodzeniowej w Wambierzycach. Mamy nadzieję, że wycieczka zorganizowana przez panią Annę Trzepizur była wspaniałym wynagrodzeniem dla uczniów za ich całoroczne wyniki w nauce!

więcej w galerii...

 

 


 

24.06.2016r.

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016.

24 czerwca świętowaliśmy ostatni dzień szkoły przed wakacjami. Po uroczystej porannej mszy świętej wszyscy udaliśmy się do szkoły, aby po raz ostatni zobaczyć się przed tak długim wypoczynkiem. W szkole klasa V, przygotowana przez wychowawcę pana Damiana Szatana, pożegnała uczniów klasy VI, dla których był to ostatni rok w naszej placówce.  Klasa VI w piękny sposób pożegnała się z uczniami i nauczycielami poprzez wspaniały występ, nad którym pieczę trzymała pani Anna Trzepizur. Pani dyrektor wręczyła wyróżnienia i świadectwa z czerwonym paskiem, a także stypendia dla tych, którzy otrzymali najlepsze wyniki w nauce. Chcemy pogratulować wszystkim naszym podopiecznym promocji do następnej klasy, podziękować za kolejny wspólny rok i życzyć bezpiecznych wakacji.


więcej w galerii...