PSP im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie sppawonkow.edu.pl
 
 
Komunikaty

Dla Ucznia

Dla Rodzica

Kronika Szkolna- Rok Szkolny 2016/2017.


 

Archiwum 2015/2016 | Archiwum 2014/2015 | Archiwum 2013/2014 | Archiwum 2012/2013

 


1.09.2016r.

WITAJ SZKOŁO!!!

Po długich wakacjach czas wracać do szkoły! Mamy nadzieję, że po takim wypoczynku ruszymy z impetem w nowy rok szkolny, który będzie pełen sukcesów. Bardzo się cieszymy, że spotkaliśmy się w komplecie uczestnicząc w uroczystej mszy o 8.15. Po dotarciu do szkoły, wszystkich uczniów oraz rodziców przywitała pani dyrektor Małgorzata Wieczorek. Panie Edyta Mirek i Anna Trzepizur przygotowały wraz z naszymi podopiecznymi występ upamiętniający podróże wakacyjne. Uczniowie śpiewali radosne piosenki i wkładali do wielkiej skrzyni skarby w postaci pamiątek przywiezionych z różnych zakątków Polski. Było nam również niezmiernie miło przywitać tegorocznych pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że ten rok będzie dla Was nowym, wspaniałym doświadczeniem i edukacyjną zabawą pełną niezapomnianych przygód i wrażeń. Serdecznie witamy nowych uczniów!

 

 

 


05.09.2016r.

 

"Narodowe Czytanie".

Włączyliśmy się w akcję Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Polski i jego żony. W tym roku czytaliśmy „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza. Do naszej szkoły przybyły panie bibliotekarki: p. Klaudia Kubica z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie, p. Małgorzata Goinda i Anna Bidzińska-Kristof z Biblioteki Pedagogicznej w Lublińcu, która jest filią Biblioteki RODN w Częstochowie. Panie odczytały fragmenty powieści. Uczniowie wysłuchali także przesłania Prezydenta zawartego w liście do wszystkich uczestników akcji w całej Polsce. Ponadto uczniowie odegrali dwie sceny związane z fabułą dzieła H. Sienkiewicza, a Oliwia Dyla i Radosław Dyla wykonali utwory muzyczne na keyboardzie i klarnecie. Na szkolnym korytarzu znajduje się wystawa dot. twórczości pisarza i samej powieści, wystawę przygotowały panie z Biblioteki Pedagogicznej. Dzięki temu, że w Kancelarii Prezydenta zgłosiliśmy szkołę do udziału w akcji, otrzymaliśmy pamiątkową pieczęć z okazji tegorocznej akcji. Za akcję odpowiedzialna była pani Anna Trzepizur.

więcej  w galerii...


15.09.2016 r.

Międzynarodowy Dzień Kropki.

W naszej szkole odbył się wernisaż rysunków Magdaleny Tyrały, która jest uczennicą klasy VI. Magda ma duży talent plastyczny, często wygrywa konkursy pozaszkolne, dzięki czemu dba o dobre imię naszej szkoły. Dziś Magda podzieliła się z uczniami swoimi pracami, za co otrzymała kwiaty. Wernisaż prac Magdy został zorganizowany z okazji nietypowego święta, czyli Dnia Kropki. To dzień wszystkich tych, którzy są kreatywni i odważni, to dzień zabawy i rozwijania uzdolnień. Uczniowie zadbali o to, żeby mieć jakieś ubranie w kropki i poznali historię małej Vashti, od której wszystko się zaczęło. Ponadto mogli postawić swoją własną kropkę i tak zacząć rozwijać swoje talenty, otworzyć się na kreatywne działania. Była to także dobra okazja do zapoznania się z książkami interaktywnymi Herve Tulleta pt. „Naciśnij mnie”, „A kuku Trulututu”, „A gdzie tytuł?”, „Figle migle”. Akcję zorganizowała p. Anna Trzepizur, opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

 


16.09.2016 r.

Wyjście do oczyszczalni.

16 września klasy IV-VI wraz z opiekunami: Anną Trzepizur, Sylwią Banasik, Wacławem Pleńkowskim i Damianem Szatanem odwiedzili miejscową oczyszczalnię ścieków w Pawonkowie. Pan Damian Szatan zorganizował wyjście w ramach obchodów Dnia Sprzątania Świata, który co rok przypada na trzeci weekend września. Na miejscu mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących działania oczyszczalni. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali lekcji przeprowadzonej przez pracowników tego miejsca. Pomimo upału udało się obudzić w naszych podopiecznych głód wiedzy, uczniowie  zadawali mnóstwo pytań o szczegóły na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zrozumieli jaki wpływ na ich codzienne życie mają procesy zachodzące w oczyszczalni, mamy nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu staną się świadomi, jak żyć w zgodzie z przyrodą.

 


19.09.2016r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

W tegorocznych wyborach do Samorządu Uczniowskiego wyłoniono Pawła Gbura z kl. V jako przewodniczącego, Oliwię Dylę jako zastępcę przewodniczącego. Ponadto w skład samorządu wchodzi Wiktoria Lenart jako rzecznik pomocy koleżeńskiej. Dziękujemy za udział w wyborach także pozostałym kandydatom, których w tym roku nie brakowało. Byli to: Magdalena Tyrała, Kamil Płonka, Karolina Garbacz, Kacper Mańka. Życzymy udanej kadencji. Za wybory odpowiedzialna była p. Anna Trzepiur – opiekunka SU.

 


 

20.09.2016r.

Gminny Turniej Piłki Nożnej.

W dniu 20 września odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Hali Sportowej w Pawonkowie. W turnieju wzięły udział Szkoły Podstawowe z Kośmider, Łagiewnik Małych, Gwoździan, Pawonkowa i Lisowic. Mecze były rozgrywane „każdy z każdym”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Kandziora Mateusz

Glanc Łukasz

Grabiński Jan

Niwa Tomasz

Pietrzak Andrzej

Wichary Krystian

Płonka Kamil

Sprycha Kacper

Pierwsze miejsce w turnieju zajęła Szkoła Podstawowa w Pawonkowie, drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Lisowicach, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Kośmidrach, czwarte miejsce Szkoła Podstawowa w Gwoździanach i piąte miejsce Szkoła Podstawowa z Łagiewnik Małych. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!


 

26.09.2016 r.

Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka.

Pierwsza dyskoteka w nowym roku szkolnym zawsze budzi dużo emocji i cieszy się sporym zainteresowaniem. Tak było i tym razem. Biletem wstępu były rzeczy przyniesione na recyklingowe zbiórki – baterie, makulatura, nakrętki. Przekazano je p. Damianowi Szatanowi opiekunowi PCK. W organizację dyskoteki zaangażowała się Oliwia Kilan, Laura Jagoda, Oliwia Dyla. Dj- ami byli Paweł Gbur, Kacper Mańka i Kewin Płonka, wybrali oni tak świetne utwory do tańca, że nikt nie stał pod ścianą. Uczestnicy angażowali się w zabawy i bardzo ładnie tańczyli. Opiekunami na dyskotece była p. dyrektor Małgorzata Wieczorek, p. Sylwia Banasik i p. Anna Trzepizur. Dyskotekę zorganizował SU wraz z opiekunką.

 


29.09.2016r.

Spotkania Gminne.

„Spotkania Gminne” miały charakter integracyjny dla uczniów szkół gminy Pawonków.

Było to już drugie takie spotkanie. Pierwsze odbyło się w 2014 r. Celem spotkań było uświadomienie uczniom przynależności do ich „małej ojczyzny”, wzbudzenie szacunku do historii, przyrody i kultury gminy Pawonków, wdrożenie do postawy współodpowiedzialności za rozwój miejscowości należących do gminy. Organizatorami spotkań było Lokalne Centrum Społeczno-Kulturalne w Lisowicach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Pawonkowie. Zaproszenie do spotkań przyjęły wszystkie szkoły podstawowe gminy Pawonków. Uczestnicy przygotowali prezentacje dotyczącą swoich miejscowości, a zwłaszcza ich mieszkańców. Przeważały prezentacje multimedialne, ale były także występy na żywo. Uczniowie z Kośmider przypomnieli przesłanie Patronek swojej szkoły, uczniowie z Łagiewnik Małych zwrócili uwagę na wartość ziemi i ludzi, którzy mają tam swoje „korzenie” i je pielęgnują. Uczniowie z Gwoździan przedstawili ciekawostki ze swojej miejscowości, uczniowie z Lisowic zaprezentowali scenki z życia ich wsi, natomiast uczniowie z Pawonkowa skupili się na walorach swojej miejscowości. Iga Respondek i Magdalena Tyrała z kl. VI ułożyły nawet wiersz o Pawonkowie.  Poza prezentacjami uczestnicy spotkań podjęli wspólne działania twórcze w grupach powstałych z uczniów różnych szkół. Opracowywali hasła reklamowe na temat wszystkich miejscowości gminy, wykonali kolorowanki związane z gminą, które chcemy powielić i przekazać najmłodszym uczniom naszej gminy. Ponadto chętne dziewczynki plotły jesienne wianki z kwiatów i roślin zebranych z naszych łąk. Ciekawym punktem było zwiedzanie Muzeum Paleontologicznego i rozwiązywanie quizu związanego z wykopaliskami na terenie Lipia Śląskiego, za co były nagrody. Na zakończenie uczniowie przygotowali sobie kanapki i zjedli je ze smakiem. Gdy nadszedł czas pożegnania, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, szkoły otrzymały podziękowania w formie dyplomów, a panie nauczycielki kwiaty. Ogromne podziękowania należały się p. Katarzynie Kozie, która gościła nas w Centrum. Otrzymała ona od uczniów kwiaty i aniołka na pamiątkę. Uczniami, którzy reprezentowali nas na spotkaniach byli: Iga Respondek, Oliwia Dyla, Małgorzata Bonk, Mateusz Kandziora, Laura Jagoda, Oliwia Kilan, Magdalena Tyrała z kl. VI i Paweł Gbur, Amelia Skubała, Wiktoria Lenart z kl. V. Współorganizatorem spotkań z ramienia naszej szkoły była p. Anna Trzepizur.


więcej zdjęć w galerii

 


 

5.10.2016r.

Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Tradycyjnie już w naszej szkole obchodziliśmy święto muzyki. Uczniowie, którzy uczą się gry na instrumentach wykonali kilka utworów. Oliwia Dyla z kl. V i Szymon Niwa z kl. III zagrali na pianinie, a Radosław Dyla na klarnecie. Uczniowie otrzymali różyczkę i słodkości, gdyż w ten sposób chcielibyśmy im podziękować za to, że zawsze chętnie występują na apelach i akademiach szkolnych. Ponadto uczniowie wysłuchali innych instrumentów i zgadywali ich nazwy, obejrzeli też film z występem orkiestry. Mogli także wziąć udział w zabawie muzycznej, podczas której, do piosenki „Panie Janie”, malowali łąkę zgodnie z rytmem tej piosenki. Spotkanie z muzyką przygotowała p. Anna Lenart, która uczy muzyki oraz p. Anna Trzepizur, opiekunka Samorządu Szkolnego.

 


11.10.2016r.

 

MIŁO, ZDROWO-NA SPORTOWO.

W dniu 11.10.2016r. uczniowie klasy III pod opieką p. Hanny Hacia rywalizowali w
 IV gminnym turnieju gier i zabaw sportowych klas I-III. Uczniowie dzielnie walczyli zdobywając III miejsce.

Pozostałe dzieci z kl. I i II wraz ze swoimi paniami : Edytą Mirek i Alicją Machnik wiernie kibicowały starszym kolegom. Dziewczynki z klasy III Nadia Blewąska i Ola Michalak zrobiły transparenty zachęcające zawodników do rywalizacji. Wszyscy dobrze i aktywnie się bawili.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

13.10.2016r.

"Święto Lasu".

Z okazji Święta Lasu gościliśmy w naszej szkole pana leśniczego Jacka Mirka z Leśnictwa Łagiewniki. W trakcie spotkania z dziećmi pan leśniczy zaprezentował umundurowanie leśnika, opowiadał też o pracy w lesie i właściwym zachowaniu podczas wycieczek do lasu. 

 Dzieci z zaangażowaniem wcielały się w rolę leśniczego i uczestniczyły w pomiarze drewna. Dla uczniów klas młodszych z tej okazji zorganizowany został międzyklasowy konkurs leśny. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania liści, zwierząt i grzybów leśnych. W nagrodę za wiedzę i zaangażowanie dla klas młodszych zorganizowana została leśna loteria fantowa. W zorganizowanie imprezy zaangażowała się pani Edyta z panią Alicją i Hanią.

więcej zdjęć w galerii...

 


 

14.10.2016r.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

Z okazji DKEN uczniowie, nauczyciele, nauczyciele emeryci i wszyscy pracownicy szkoły wzięli udział we mszy świętej, która odbyła się w kościele parafialnym w Pawonkowie. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się akademia na cześć obecnych i emerytowanych pracowników szkoły. Uczniowie z koła teatralnego oraz zespół Samorządu Uczniowskiego zaprezentował przedstawienie, w którym szkoła została porównana do ogrodu. Jeśli dbamy o ogród, on kwitnie. Podobnie jest z dbałością o naukę. Uczniowie odśpiewali piosenkę, którą poznali na lekcjach z p. Edytą Mirek. Wszyscy mogli obejrzeć prezentację multimedialną ze zdjęciami z życia szkoły, do których były dołączone słowa wdzięczności dla pracowników szkoły. Uczniowie wręczyli także kartki okolicznościowe przygotowane przez p. Ewelinę Sucharę oraz kwiaty. Radosław Dyla oraz Iga Respondek zagrali na instrumentach – klarnecie i pianinie. Po akademii uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasie. Akademię przygotowała p. Anna Trzepizur.

 

Drodzy nauczyciele! Wszyscy Pracownicy Szkoły!

Jak dobrze, że jesteście!

Jak dobrze, że macie tyle cierpliwości – dla nas!

Uczycie nas – przekazujecie nam wiedzę i mądrość życiową.

My… nie bardzo lubimy się uczyć.

I raczej… nie jesteśmy grzeczni.

Ale Wy i tak nas wspieracie.

Macie dla nas tyle zrozumienia.

Czasem musicie od nas wymagać, ale i tak…

Kierujecie się sercem i chcecie dla nas jak najlepiej.

Czy my o tym wiem?

Tak, wyczuwamy to J

Ale dopiero po latach zrozumiemy to tak dokładnie.

Zrozumiemy, jak bardzo jesteśmy Wam wdzięczni.

Dziś dziękujemy z całego serca za Waszą troskę.

A w przyszłości, kiedy rozwiążemy jakiś trudny problem, podziękujemy Wam jeszcze mocniej, bo to Wy uczycie nas, jak sobie radzić w życiu!

Drodzy nasi szkolni Opiekunowie, jak dobrze, że jesteście J

więcej zdjęć w galerii...

 


20.10.2016r.

 

RATUJEMU I UCZYMY RATOWAĆ.

W dniu 20.10.2016r. uczniowie naszej szkoły prowadzili resuscytację krążeniowo- oddechową. Akcja odbyła się już po raz czwarty w ramach realizacji projektu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Uczniowie przy muzyce zespołu BEE GEES  ćwiczyli  resuscytację na manekinach. Całość przygotowała i przeprowadziła p. Hanna Hacia.

więcej zdjęć w galerii...

 


25.10.2016r.

Dynia Party.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Anną Trzepizur zorganizował dyskotekę pod hasłem „Dynia Party”. Dzięki świetnej postawie Pawła Gbura – przewodniczącego SU, który wcielił się w rolę wodzireja, dobrej muzyce przygotowanej przez DJ-ów: Pawła Gbura, Kacpra Mańkę, Mateusza Czerpka i Kevina Płonkę, a także dzięki dyskotekowym światłom, które zorganizowała pani dyrektor, dyskoteka była bardzo udana. P. Aleksandrze Dudzie serdecznie dziękujemy za opiekę podczas dyskoteki.

 


26.10.2016r.

 

Pasowanie na Ucznia.

26. października odbyło się uroczyste ślubowanie tegorocznych pierwszoklasistów. W tym spotkaniu zorganizowanym przez wychowawcę klasy panią Edytę Mirek  brali udział także rodzice. Po występach dzieci Pani Dyrektor przeprowadziła pasowanie, a uczniowie obiecali nam brać aktywny udział w życiu szkoły. Bardzo nam miło oficjalnie  powitać nowych uczniów i mamy nadzieję, że te sześć lat spędzonych w naszej placówce będzie dla Was pasmem sukcesów.

więcej zdjęć w galerii...


 

27-28.10.2016r.

Z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz w Pawonkowie, aby zapalić znicze na grobach bliskich, a także grobach, które są Miejscami Pamięci Narodowej. W szkole uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację związaną z tymi świętami. Przypomnieli sobie także o tym, jak należy się zachowywać na cmentarzu, który jest miejscem ciszy i powagi. Uczniowie odwiedzili cmentarz ze swoimi wychowawcami, prezentacja została przygotowana przez Samorząd Uczniowski i p. Annę Trzepizur.

 

 


28.10.2016r.

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: "Mamo, tato, porozmawiajmy o oszczędzaniu"

W październiku uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie wykonania prac plastycznych na ogólnopolski konkurs plastyczny. Konkurs adresowany był do uczniów i ich rodzin, a zatem do wykonania pracy mogli włączyć się wszyscy chętni domownicy. Prace miały promować wiedzę ekonomiczną, zwracając uwagę na konieczność oszczędzania w każdym gospodarstwie domowym. Ku naszej wielkiej uciesze Amelka Skubała i Mateusz Kandziora zdobyli wyróżnienia. 28 października odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom, którym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


5.11.2016r.

 

Regionalny Konkurs Plastyczny: „Chrzest Polski-966, Nasza Wiara, nasze Dziedzictwo”

W związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą chrztu Polski, Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, ogłosiło konkurs plastyczny pt.: „Chrzest Polski-966, Nasza Wiara, nasze Dziedzictwo”. Temat niełatwy, ale uczniowie nie zawiedli, a wręcz przeciwnie zaskoczyli bardzo pozytywnie. Wykonali piękne prace, które zwróciły uwagę jury. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić II miejscem pracę Kacpra Sprychy i wyróżnić pracę Kamili Świerc. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 5 listopada, podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach. Serdecznie gratulujemy laureatom i zachęcamy do kolejnych wyzwań plastycznych.


 

Konkurs „Wer?Was?Wo?”

Październik upłynął nam w towarzystwie serii mini-konkursów zorganizowanych przez panią Sylwię Banasik. Pytania w ramach konkursu „Wer?Was?Wo?”, który cieszył się dużą popularnością, dotyczyły mapy Niemiec  znajdującej się na gazetce szkolnej. Uczniowie prawie każdego dnia otrzymywali nowe pytanie z zakresu największych miast Niemiec i ich symboli. Każdy miał jeden dzień na wyszukanie odpowiedzi, wśród biorących udział losowano nagrody. Główną nagrodę w postaci słuchawek otrzymała Oliwia Dyla. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy udzielili dobrych odpowiedzi, ale również tym, którzy próbowali znaleźć wyjaśnienie zagadnień. Bardzo dziękujemy naszym podopiecznym za udział. Cieszymy się, że konkursy obudziły w Was głód wiedzy i chęć poszukiwań informacji na temat kultury Niemiec.

 


8.11.2016r.

 

Śniadanie daje moc!

Pod tym hasłem w dniu 8 listopada w naszej szkole odbyła się akcja promująca zdrowe nawyki żywieniowe. W programie wzięli udział uczniowie klas I,II,III . Uczniowie przy dźwiękach wesołej piosenki pt. „Sałatka”  przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania się , ułożyli piramidę żywienia . Następnie każda klasa zajęła się przygotowaniem pysznych, zdrowych kanapek. W kolorowych fartuszkach, z zachowaniem zasad higieny dzieci realizowały się kulinarnie. Zakończeniem akcji była degustacja  kanapek przy ciepłej herbatce – na drugie śniadanie. Koordynatorem imprezy była p. Alicja Machnik.

 


8.11.2016r.

 

Turniej piłki nożnej o „Puchar Tymbarka”.

W dniu 8.11.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju piłki nożnej o „Puchar Tymbarka” na szczeblu Powiatowym. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Krystian Wichary, Kamil Płonka, Kewin Płonka, Mańka Kacper, Kubica Przemysław, Piowczyk Bartłomiej, Sprycha Kacper, Czerpek Mateusz

Uczniowie wykazali się ogromną  walką na boisku, która niestety nie pomogła nam zakwalifikować się do dalszych rozgrywek. Zajęliśmy drugie miejsce swojej grupie spośród  sześciu drużyn.

 


 

16.11.2016r.

„Niemiecki dla mnie O.K.”

16. listopada naszą szkołę odwiedziła pani Katarzyna Moczko z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu. Uczniowie klasy szóstej mieli okazję  uczestniczyć w zajęciach pt. „Niemiecki dla mnie O.K.”, podczas których przekonali się, że nauka dodatkowego języka wiąże się z wieloma zaletami. Podczas warsztatów został zaprezentowany film, którego bohaterami były osoby dwujęzyczne. Opowiadały one o korzyściach płynących ze znajomości języka niemieckiego, który otworzył im drzwi do kariery poza granicami naszego kraju. Uczniowie odkryli jak ważne są języki obce w naszym życiu i mogli się przekonać, że są w najlepszym momencie życia, aby nauczyć się jak najwięcej. Były to bardzo pouczające zajęcia, po których pani Katarzyna wręczyła wszystkim upominki przygotowane przez DWPN.

 


 

17.11.2016r.

„Odpadowe Abecadło”

17 listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „ Odpadowe Abecadło”, którego organizatorem był Urząd Gminy w Pawonkowie. Konkurs przeprowadzono na terenie gminy w ramach kampanii edukacyjnej. Uczniowie szkół podstawowych mieli wykonać pracę plastyczną na temat ochrony powietrza. Twórcze zaangażowanie naszych uczniów zaowocowało pięknymi pracami i wygranymi. Laureatami konkursu zostali: Magdalena Tyrała i Julia Piosek z kl.VI, Amelia Skubała z kl.V i Ewa Respondek z kl.IV. Wśród naszych młodszych uczniów II miejsce zajął Grzegorz Wieczorek z kl. II, a wyróżnienia otrzymali: Natalia Jaworek i Natalia Rusek z kl. II oraz Zuzanna Piofczyk z kl. III. Gratulujemy!

Zdjęcia - źródło: http://www.pawonkow.pl

więcej prac w galerii...


24.11.2016r.

Drei Stationen

24. listopada nasza szkoła wzięła ponownie udział w konkursie językowym „Drei Stationen”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Lisowicach.  W tym roku naszą placówkę reprezentowały uczennice klasy VI: Iga Respondek i Oliwia Dyla. Tegorocznym tematem był Dzień Świętego Marcina, który jest bardzo popularny w Niemczech, ale także w niektórych regionach Polski. Dziewczyny bezbłędnie odpowiedziały na pytania w quizie kulturoznawczym, zaprezentowały nowoczesną wersję piosenki „Ich geh mit meiner Laterne” i przygotowały piękną, kolorową latarnię. Po tych trzech konkurencjach nasze uczennice zajęły trzecie miejsce. Nad przygotowaniami do konkursu czuwała pani Sylwia Banasik. Serdecznie gratulujemy miejsca na podium!

 


28.11.2016r.

 

Szkolenie.

Ponieważ żyjemy w czasach, gdzie dostęp do internetu jest na porządku dziennym, nasza placówka zorganizowała dla uczniów pogadankę na temat zagrożeń czyhających w internecie. 28. listopada naszą szkołę odwiedzili panowie: Ireneusz Brachaczek i Waldemar Saltarius, którzy przygotowali prezentację „Internetowe dylematy”. Nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie. Główną przesłanką wykładu było ostrzeżenie dzieci, jak postępować by nie łamać prawa w internecie. Okazuje się, że bardzo łatwo to zrobić, nawet nieświadomie. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI.

 


6.12.2016r.

 

"Mikołajki".

W naszej szkole stało się już tradycją, że dzień Świętego Mikołaja obchodzimy pod znakiem języków obcych. W tym roku rozrywkę zapewniły nam wszystkie dzieci, które nakręciły mikołajkowe teledyski. Przygotowania rozpoczęły się już w listopadzie, każda klasa uczyła się wybranej piosenki w języku angielskim, niemieckim, ale także polskim.  6. grudnia odbył się konkurs teledysków, który wygrała klasa V. Ale nikt nie był przegrany, każdy uczeń otrzymał nagrodę za ciężką pracę włożoną w wykonanie piosnki. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez panie: Aleksandrę Dudę i Sylwię Banasik.

 


12.12.2016r.

 

„Dlaczego morze jest słone?”

12. grudnia nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawą opowieścią na temat zaczarowanego młynka, który wskutek zaklęcia nieprzerwanie produkował sól. Grupa dwóch aktorów, która odwiedziła naszą szkołę zaintrygowała wszystkich nietypową historią o zasoleniu morza. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły oglądając występ, ale mogły również aktywnie w nim uczestniczyć poprzez taniec czy pokaz mody.

 


 

2012.2016r.

Kolędowanie.

Przed Świętami Bożego Narodzenia, aby tradycji stało się zadość, nasi uczniowie kolędowali w Pawonkowie. 20. grudnia klasa IV pod opieką pań: Anny Trzepizur, Aleksandry Dudy i Sylwii Banasik wyruszyła do najważniejszych miejsc  naszej miejscowości z radosnymi pieśniami. Przebrani i z rekwizytami odwiedziliśmy m. in. : bibliotekę, przedszkole oraz urząd gminy. W nagrodę za piękny śpiew i wprowadzenie w radosną atmosferę nasi podopieczni zebrali masę słodyczy, którymi podzielili się z dziećmi w całej szkole.

 


 

22.12.2016r.

Jasełka

Tuż przed Świętami  Bożego Narodzenia nasza szkoła zorganizowała przedstawienie, by wprowadzić nas wszystkich w nastrój tego szczególnego czasu. Jasełka zostały przygotowane przez panią Anię Trzepizur, która stworzyła sama cały scenariusz i włożyła wiele pracy w doskonalenie gry aktorskiej naszych uczniów. Tegoroczny spektakl miał za zadanie pokazać nam zmienność świata oraz upływ czasu. Jak zawsze nasi aktorzy nie zawiedli, a na pochwałę zasługuje również świetna oprawa muzyczna.

więcej zdjęć w galerii...


09.01.2017r.

BAL KARNAWAŁOWY

9. stycznia w naszej szkole dzieci uczestniczyły w balu karnawałowym. Zabawa trwała od 16 do 20 i towarzyszyła jej wspaniała oprawa muzyczna. Nasi uczniowie, którzy licznie przybyli, by wspólnie spędzić ten czas, włożyli wiele pracy w swoje przebrania. Każda osoba mogła się pochwalić wyjątkowym, barwnym i przemyślanym strojem. Tańcom nie było końca, dzieci śpiewały i dedykowały piosenki swoim kolegom i koleżankom. W trakcie balu znalazł się także czas na odpoczynek i mały posiłek. Mamy nadzieję, że było to popołudnie pełne uśmiechu i świetnej zabawy.

 


03.02.2017r.

 

"ANKA CZYTANKA"

W piątek 3. lutego naszą szkołę odwiedziła Anka Czytanka, a pod tym tajemniczym pseudonimem nie kryje się nikt inny jak nasza polonistka-pani Anna Trzepizur. Była to jednak wizyta niecodzienna, bo pani Ania zabrała nas wszystkich w świat interaktywnej bajki, w której każdy uczeń brał czynny udział. Opowieść o przygodach kolorowych skarpetek zachwyciła dzieci pełnią humoru i ciekawych „postaci”, pobudziła wyobraźnię.  Autorka historii i fantastycznych rekwizytów nie po raz pierwszy dała nam się poznać z tak kreatywnej strony, mamy jednak nadzieję, że akcja „Anka Czytanka” wpisze się na stałe w nasz harmonogram zajęć dodatkowych popularyzujących czytelnictwo.

więcej w galerii...

 


06.02.2017r.

„Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT”.

W dniu 06.02.2017r. uczennice klasy III Joanna Śleziona, Aleksandra Michalak
i Monika Dyla pod opieką wychowawczyni p. H. Hacia reprezentowały naszą szkołę
w XIII Gminnym Konkursie Ortograficznym w Szkole Podstawowej w Kośmidrach.
Dziewczynki wykazały się dużą znajomością ortografii.

  • I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła Joanna Śleziona,
  • II miejsce wywalczyła Monika Dyla
  • III miejsce na podium zajęła Aleksandra Michalak.

Gratulujemy dziewczynkom sukcesu!

 

 


 

09.02.2017r.

"Regionalny konkurs wiedzy o lesie".

9. lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej w Kośmidrach odbył się „Regionalny konkurs wiedzy o lesie”. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o znaczeniu lasu, organizmach żyjących w lesie, pracy leśnika. Konkurs doskonalił również umiejętność zdobywania wiedzy przez zabawę oraz umiejętność współpracy w parach.Doskonale przygotowani uczniowie wykazali się dużą wiedzą o piętrowej budowie  lasu, typach lasów, mieszkańcach lasu, łańcuchach pokarmowych w lesie. Bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami na temat historii lasów w Polsce oraz pracy leśnika.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV- VI. Każda szkoła wystawiła drużynę dwuosobową, która wspólnie brała udział we wszystkich konkurencjach.  

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: testy wiedzy oraz test wiedzy praktycznej czyli rozpoznawanie fragmentów drzew i krzewów.

Naszą szkołę reprezentowali Mateusz Kandziora (kl. VI) i Kacper Mańka (kl. V).

Po wyrównanej walce i podsumowaniu dwóch etapów konkursu wyniki były następujące:

Miejsce I – SP w Pankach 92 pkt.

Miejsce II – SP im. E. Stein w Lublińcu 76 pkt.

Miejsce III – SP w Kośmidrach 70,5 pkt.

Wyróżnienie - SP w Pawonkowie 66,5 pkt.

Wyróżnienie – SP nr 3 w Lublińcu 61 pkt.

Wyróżnienie  – SP w Lisowicach 53 pkt.

Sponsorem nagród głównych było Nadleśnictwo Lubliniec.

 


10.02.2017r.

Familiada dla Babci i Dziadka.

W piątek 10 lutego naszą szkołę odwiedzili dziadkowie i babcie . Przybyli na zaproszenie uczniów klasy II oraz ich wychowawczyni – pani Alicji Machnik. Przy filiżance kawy lub herbaty, w miłej atmosferze dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuki, które przygotowały krótki program artystyczny. Wiersze i piosenki dla babć i dziadków wywołały duże wzruszenie i nagradzane były gromkimi brawami, jednak najwięcej radości sprawiła gościom familiada na wesoło. Uczniowie byli bardzo przekonujący w swych rolach: drużyna babć z Uliczki Babć i drużyna dziadków z Uliczki w Barcelonie. Na wyróżnienie zasługiwał również Karol Strasburger prowadzący teleturniej, w którego rolę wspaniale wcielił się Michał Pleńkowski. Nie zabrakło  małych niespodzianek- laurek i buziaków.

więcej w galerii...

  

15.02.2017r.

Wizyta kl. V w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Klasa V odwiedziła bibliotekę, aby omówić książki poruszające wątek miłosny. Pani Klaudia Kubica przygotowała wiele ciekawych materiałów z okazji Walentynek, aby zachęcić uczniów do sięgania po literaturę piękną. Oprócz przeglądania publikacji, książek i rozwiązywania łamigłówek związanych z tym tematem uczniowie wykonali prace manualne. Wizytę zaplanowała pani dyrektor Małgorzata Wieczorek, a koordynowały ją panie Anna Trzepizur i Aleksandra Duda.


6.03.2017r.

Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

W poniedziałek 6 marca w  Łagiewnikach Wielkich odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Uczeń naszej szkoły Mateusz Kandziora zdobył III miejsce kwalifikując się do etapu powiatowego. Ucznia do konkursu przygotowywała pani Edyta Mirek.

Gratulujemy.


 

DZIEŃ ŚLĄSKI

W tym roku nasza szkoła ponownie obchodziła Dzień Śląski. Nasi uczniowie pod okiem organizatorki pani Anny Trzepizur przedstawiła nam zabawne scenki, w których królowała gwara śląska. Dziękujemy serdecznie paniom z biblioteki w Pawonkowie za przygotowanie konkursu dla naszych podopiecznych, którzy mogli sprawdzić, jak dobrze rozumieją język śląski. Na zakończenie czekał na wszystkich pyszny poczęstunek składający się z tradycyjnych śląskich przysmaków.

Powiatowy Konkurs Plastyczny na Pisankę Wielkanocną

Jak co roku Miejski Dom Kultury w Lublińcu ogłosił już po raz dziesiąty Konkurs Plastyczny na Świąteczną Pisankę Wielkanocną. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz podjęli wyzwanie plastyczne, wykonując wiele oryginalnych prac z użyciem nietypowych technik i materiałów plastycznych. Komisja konkursowa doceniła kreatywność naszych uczniów i w kategorii wiekowej-szkoła podstawowa klasy IV-VI laureatkami wyróżnień zostały: Iga Respondek i Amelia Skubała. Z sukcesów naszych uczennic bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy, życząc wielu kreatywnych pomysłów w następnych konkursach.10.04.2017r.

Niedawno pojawił się filmik Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach, który mówi o działalności naszych uczniów. W dniu 19.12.2016 r. razem ze Szkolnym Klubem Wolontariatu działającym w Gimnazjum z Pawonkowa uczniowie kl. IV wybrali się do Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu. Uczniowie wystąpili dla mieszkańców DPS – śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem, nieśli innym radość! Udzielili także wywiadu P. Milenie Stępień, która jako przedstawicielka RCW, towarzyszyła uczniom w tym spotkaniu. Oto link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=1Kz4BhTXACg. Nauczycielami odpowiedzialnymi za udział naszych uczniów w akcji była p. Katarzyna Szremska i Anna Trzepizur.Warsztaty językowe

Podczas Dni Językowych w naszej szkole klasa VI i część klasy V uczestniczyła w warsztatach językowych w Goethe Institut w Krakowie. Wycieczka odbyła się 23. marca. Spotkanie z językiem niemieckim było bardzo inspirujące i ciekawe. Uczniowie poznali nowe słownictwo i mogli uczestniczyć w niekonwencjonalnych zajęciach języka obcego. Dodatkowo mogliśmy zachwycić się pięknym Krakowem podczas spaceru po warsztatach.

więcej w galerii...


 

Dni językowe.

Koniec marca upłynął nam w towarzystwie języków obcych. Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dni Językowe. Konkursów dla naszych uczniów było wiele, każdy mógł wybrać coś dla siebie i zawalczyć o nagrody. Poniedziałek to rozgrywki „Szkolny poliglota”, w których całe klasy zmierzyły się w różnych konkurencjach. Uczniowie podzieleni na grupy mogli sprawdzić swoją wiedzę w sferze: języka, kultury, geografii, ale musieli także wykorzystać swoje zdolności plastyczne i informatyczne. We wtorek odbył się konkurs recytatorski dla klas I-III. Był to także dzień, w którym nasi uczniowie przebierali się w stroje związane z różnymi krajami europejskimi. Środę poświęciliśmy talentom wokalnym z klas IV-VI. Zorganizowaliśmy „The Voice of PSP Pawonków” i  trzeba przyznać, że mamy świetnych piosenkarzy w naszej szkole. W czwartek odwiedziliśmy Goethe Institut w Krakowie, aby uczestniczyć w warsztatach z języka niemieckiego. W piątek odbył się finał wszystkich konkurencji. Najlepsi otrzymali fantastyczne nagrody.

więcej w galerii...

 


 

Finał Tygodnia Językowego

24. marca uczniowie zakończyli swoje zmagania z językami angielskim i niemieckim. Był to dzień ogłoszenia wyników i przyznania nagród. Oczywiście doceniamy trud wszystkich naszych podopiecznych, ale musieliśmy wyłonić najlepszych.

Tytuł „Szkolnego poligloty” otrzymała klasa VI, tym samym otrzymując nagrodę główną w postaci bonu o wysokości 50 złotych do wydania np. na pizzę.

W konkursie recytatorskim zwyciężyła Zuzia Piofczyk z klasy III. Drugie miejsce zdobyły Nadia Blewąska (III) i Sara Jagoda (II). Trzecie miejsce należało do Emilki Janoszki (II) i Oli Michalak (III). Wyróżnienia otrzymali Monika Dyla i Paweł Kandora z klasy III.

W konkursie „The Voice of PSP Pawonków” zwyciężyły dziewczyny z klasy IV: Ala Piosek, Ewa Respondek i Julita Rusek. Drugie miejsce zdobyła Karolina Garbacz (V), a trzecie Wiktoria Lenart (V).

Podczas tego tygodnia odbyły się także dwa dodatkowe konkursy: plastyczny dla klas I-III i multimedialny dla klas IV-VI.

W konkursie plastycznym uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę na temat ciekawego miejsca w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Natomiast konkurs multimedialny polegał na nagraniu filmu bądź stworzeniu prezentacji o tej samej tematyce.

Zwycięzcami w konkursie dla najmłodszych były Nadia Blewąska (III) i Sara Jagoda (II). Drugie miejsce otrzymali Monika Dyla (III) i Alex Blewąska (I). Trzecie miejsce zdobył Grzesiu Wieczorek (II), a wyróżnienie Maja Kaczmarzyk (I).

W konkursie multimedialnym zwyciężył film nagrany przez Ewę Respondek, Julitę Rusek i Alę Piosek z klasy IV. Nagrodę główną stanowiły bilety do kina. Drugie miejsce również za film otrzymały Oliwia Dyla i Laura Jagoda z klasy VI. Trzecie miejsce przypadło Amelce Skubale i Wiktorii Lenart z klasy V.

Nagrodziliśmy także klasę III za piękne przebrania w pierwszym dniu wiosny. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za liczny udział w Dniach Językowych, mamy nadzieję, że była to dla Was świetna zabawa.

Organizacją całego tygodnia zajęły się panie: Aleksandra Duda i Sylwia Banasik.

więcej w galerii...


KONKURS POWIATOWY „ Z EKOLOGIĄ NA TY”

21 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu odbył się XX Powiatowy Konkurs Ekologiczny. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl.III Monika Dyla, która przygotowywała się pod kierunkiem p. Hanny Hacia. Monika w tych potyczkach zdobyła
II miejsce. Gratulujemy  Monice szerokiej wiedzy ekologicznej.


25.04.2017r.

BANK, MATEMATYKA I TY.

25 kwietnia uczniowie klasy VI: Magdalena Tyrała, Oliwia Dyla i Łukasz Glanc reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Bank, matematyka i Ty”, który odbył się w szkole w Kośmidrach. W potyczkach brało udział aż dziesięć grup, w związku z czym bardzo miło nam poinformować, że nasi przedstawiciele zajęli wysokie 4. miejsce. Nie było łatwo, ponieważ wiele zagadnień dotyczyło bankowości, ale nasi uczniowie zostali bardzo dobrze przygotowani przez dyrektora naszej placówki panią Małgorzatę Wieczorek.  Uczniowie otrzymali świetne nagrody, które zostały wręczone przez samą dyrektor banku PKO BP. Serdecznie gratulujemy tak szerokiej wiedzy!

 


4.05.2017r.

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA.

4 maja uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i opiekunami wyjechali wczesnym rankiem na dwudniową wycieczkę do Sandomierza i okolic. Już po drodze do tego miasta byliśmy świadkami pięknych krajobrazów bogatych w sady i charakterystyczną zabudowę. W programie naszej wyprawy znalazło się wiele atrakcji: zwiedzanie średniowiecznego miasta w Szydłowie,  mini zoo i hodowla bizonów w Kurozwękach oraz  ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Oczywiście najważniejszym punktem wycieczki był Sandomierz, w którym zobaczyliśmy kościół Dominikanów i Bramę Opatowską. Wielką atrakcją była podróż w podziemiach tego miasta i rejs statkiem.  Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych nie udało nam się przejść Wąwozem Królowej Jadwigi, ale wierzymy, że to nic straconego. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie miło wspominają ten wspólnie spędzony czas.

więcej w galerii...

 


08.05.2017r.

 

"Dzień Bibliotekarza".

W tym dniu obchodzony jest Dzień Bibliotekarza, dlatego uczniowie naszej szkoły przygotowali laurki dla pana Wacława, pani Edyty oraz pani Klaudii z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie i pań z Biblioteki Pedagogicznej (RODN w Częstochowie, filia w Lublińcu). Bibliotekarzom było bardzo miło, dlatego serdecznie dziękowali uczniom i zapraszali ich do biblioteki… Takie zaproszenia zawsze chętnie przyjmujemy:)!!!


9.05.2017r.

Wizyta w OSP w Pawonkowie.

W dniu 9 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w krótkiej prelekcji i pokazie przygotowanym przez dh. Marka Wieczorka i dh. Adriana Bonka z OSP w Pawonkowie. Na początku poznali zasady postępowania na wypadek pożaru oraz utrwalili swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy. Następnie uczniowie zobaczyli krótki pokaz sprzętu gaśniczego oraz otrzymali możliwość poznania wozu strażackiego od środka. Miejmy nadzieję, że zainteresowanie uczniów widoczne już podczas pokazu sprawi, że w niedalekiej przyszłości zasilą szeregi jednostki OSP.

 


12.05.2017r.

 

XVII Powiatowy Konkurs Regionalny Poezji, Gwary i Piosenki Śląskiej „Lubi mi się tu… mieszkać”.

Uczniowie naszej szkoły wystąpili w XVII Powiatowym Konkursie Regionalnym Poezji, Gwary i Piosenki Śląskiej „Lubi mi się tu… mieszkać” w Lublińcu organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Marii Konopnickiej. Julita Rusek z kl. IV wystąpiła w kategorii recytacji poetów śląskich z wierszem pt. „Babeczki” i zajęła II miejsce. Simon Surygała, Kacper Sprycha i Przemysław Kubica z kl. IV zaprezentowali się w kategorii mówienia gwarą ze scenką „Szport” i zajęli III miejsce. Uczniów przygotowywała i teksty stworzyła p. Anna Trzepziur. Ewa Respondek, przygotowywana przez p. Annę Lenart, zaśpiewała śląską piosenkę pt. „Huncwot” i zajęła III miejsce w tej kategorii. Uczniowie mogli także skosztować śląskich smakołyków przygotowanych przez organizatorów. Dodatkową atrakcją był przejazd komunikacją publiczną z Pawonkowa do Lublińca i z powrotem.

 


 


„Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy I wraz ze swoja wychowawczynią wzięli udział w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.

W ramach realizacji programu na podstawie proponowanych materiałów edukacyjnych przeprowadzono scenariusze zajęć. W trakcie ich realizacji uczniowie zapoznali się z definicją bezpieczeństwa, uczyli się rozróżniać sytuacje właściwego i niewłaściwego zachowania się w domu, na podwórku, na drodze i w szkole. Wykonali zadania praktyczne:

 - zajęcia w pobliżu przejścia dla pieszych,

-  zabawa na placu zabaw,

- poznanie drogi ewakuacyjnej w szkole,

- bezpieczne posługiwanie się nożyczkami,

- wykonanie telefonu z numerami alarmowymi,

- bezpieczne zabawy zimą,

Uczniowie uczyli się zgodnej współpracy w grupie tworząc makiety wymarzonego i bezpiecznego palcu zabaw oraz przejścia dla pieszych. Wykonali też zdrowe kanapki ucząc się właściwego posługiwania się nożem.

Zorganizowane zostało również spotkanie policjanta z rodzicami, który omówił tematykę bezpieczeństwa dzieci w domu oraz bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach.

Na przełomie listopada i grudnia dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa.

Realizacja programu wspomagała kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczyła adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w tym programie wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

Pierwszoklasiści zdobyli Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka. Osobą odpowiedzialną za realizację programu była Edyta Mirek.

więcej w galerii...


17.05.2017r.

WIZYTA W SZKOLE MUZYCZNEJ

17. maja klasy II i III odwiedziły wraz z wychowawcami: panią Alicją Machnik i panią Hanną Hacią szkołę muzyczną w Lublińcu. Było to dla naszych uczniów wielką frajdą, bo na miejscu mogli podziwiać kolegę Radka Dylę, który popisał się umiejętnością świetnej gry na klarnecie. Mamy nadzieję, że ta wizyta będzie inspiracją dla naszych pociech i być może w przyszłości zdecydują się na grę na wybranym instrumencie.

 


 

18.05.2017r.

DZIEŃ JĘZYKOWY W GIMNAZJUM

Nasz szkoła w tym roku również wzięła udział w Dniu Językowym organizowanym przez Gimnazjum w Pawonkowie 18 maja. Atrakcji było mnóstwo. Nasi przedstawiciele: Iga Respondek i Tomek Niwa z klasy VI musieli zmierzyć się w dwóch konkurencjach z innymi szkołami podstawowymi. Pierwszą konkurencją był komputerowy quiz językowy, który nasi uczniowie rozwiązali najlepiej ze wszystkich. W kolejnej konkurencji, która polegała na wykonaniu plakatu w języku niemieckim, pokazującego przydatność pszczół, również zajęliśmy pierwsze miejsce. Plakat w formie drzewa, który nie miał sobie równych, wykonała wspólnie cała klasa VI, dlatego wszystkim należą się gratulacje. To nie wszystko - w gimnazjum gościli wolontariusze z Chin i Indii. Tomek i Iga mieli okazję poznać kulturę indyjską i chińską słuchając opowieści gości z Azji. Na pewno było to bardzo ciekawym doświadczeniem. Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez panią Sylwię Banasik.

więcej w galerii...


18.05.2017r.

DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLA.

18.05.2017r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Hanną Hacia zaprosili  najstarszą grupę przedszkolną na przedstawienie pt. „W krainie bajek”. Uczniowie  zachęcali  młodszych kolegów do czytania książek, wspólnie tańczyli, był mini test o bajkach i upominki własnoręcznie przygotowane przez trzecioklasistów. Wszyscy dobrze się bawili.
29.05.2017r.

Dzień Mamy i Taty.

W poniedziałek 29 maja uczniowie klasy I powitali w szkole mamy i tatusiów . To dla nich wraz ze swoją wychowawczynią przygotowali występ o śpiącym tulipanie. Na zakończenie przedstawienia każdy rodzic otrzymał buziaka od swojej pociechy oraz  upominki. Rodzice z ochotą uczestniczyli z dziećmi w zajęciach plastycznych. Mamy przygotowały słodki poczęstunek, za  który serdecznie dziękujemy.  E. Mirekwięcej w galerii...
31.05.2017r.

Wycieczka do Chorzowa.

31. maja uczniowie klasy I wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Gwożdzianach wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Obejrzeli seans  „Królestwo planet”, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Następnie odwiedzili obserwatorium astronomiczne, w którym obejrzeli teleskop i zobaczyli Słońce. Była to wycieczka bardzo ciekawa, pozwalająca uczniom poszerzyć  wiedzę o wszechświecie. Wyjazd został zorganizowany przez panią Edytę Mirek, opiekunem podczas wycieczki była również pani Aleksandra Duda. 


 

02.06.2017r.

Spektakl muzyczny „Królewna Śnieżka”.

Nasza szkoła wybrała się po raz pierwszy do opery. Pojechaliśmy do Bytomia na spektakl muzyczny „Królewna Śnieżka”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda budynek opery i jak zbudowany jest spektakl muzyczny. Chociaż ze sceny nie padło ani jedno słowo, uczniowie doskonali wczuli się w prezentowaną im baśń. Był to zupełnie inny świat, w którym nasi uczniowie dobrze się odnaleźli i który im się bardzo spodobał. Opiekunami podczas wyjazdu były panie M. Wieczorek, H. Hacia, E. Mirek, A Machnik, A. Duda oraz Anna Trzepizur – opiekun i organizator wycieczki.

 


09.06.2017r.

 

„CZYTAMY KUBUSIOWI”.

W ramach popularyzacji czytelnictwa uczniowie klasy III pod kierunkiem pani H. Hacia
czytali książkę A.A. Milne pt. „Kubuś Puchatek”. Akcja trwała przez 10 tygodni. Uczniowie
po przeczytaniu rozdziału otrzymywali różne zadania. Układali historyjki obrazkowe, komiksy, ilustrowali  rozdziały, układali kolejność wydarzeń, pisali ogłoszenia, listy, opowiadania, odpowiadali na pytania lub sami formułowali pytania. Wszystkie zadania miały zachęcić uczniów do czytania książek i doskonalenia  techniki czytania oraz rozwijanie słownictwa i umiejętność pisania  różnych form użytkowych.
Z opracowanych materiałów utworzyli książeczkę o Kubusiu Puchatku nadając powstałej książce swój tytuł. Na koniec pracując w dwóch grupach zrobili grę planszową
 pt. „Stumilowy Las”. Wszystkie dzieci  świetnie się bawiły realizując zadania.

więcej w galerii...