ul.Szkolna 1, 42- 772 Pawonków
(34)3534081
spp@pawonkow.pl

Laboratoria Przyszłości

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie

Dzisiaj (16.02.2023) uczniowie z klasy 3 na zajęciach informatycznych pracowali z drukarką 3D. Doszli do wniosku, że na pierwszy ogień wydrukują coś praktycznego, mianowicie żeton do wózka na zakupy. Co prawda korzystali z gotowego modelu, ale i tak mieli dużo pracy aby wyszukać w Internecie zaplanowany model i odpowiednio przenieść do pamięci drukarki. Mamy nadzieję, że wydruk sprawdzi się w praktyce.

Małgorzata Wieczorek

Drukarkę oraz laptop zakupiono w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

ROBOTYKA

Uczniowie klasy 6b na kółku matematyczno – technicznym rozpoczęli swoją przygodę z robotyką. LEGO®️ Education SPIKE™️ Prime to innowacyjna pomoc edukacyjna do nauki programowania i robotyki. Na dzisiejszych zajęciach został zbudowany skoczek. Przed nami wiele ciekawych kreatywnych zajęć.

Klocki zakupiono w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

Zajęcia prowadzi M.Wieczorek

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

W dniu 6 lutego w naszej szkole odbyło się święto Babci i Dziadka przygotowane przez
uczniów klasy II.
Dziadkowie i Babcie z chęcią przyjęli zaproszenie na imprezę i z radością zaszczycili nas
swoją obecnością.
Po oficjalnej części uroczystości wypełnionej wierszami, piosenkami dla Babci i Dziadka
uczniowie zaprezentowali teleturniej pt. „Familiada” w wersji – na wesoło. Uczniowie z
wielką precyzją wcielili się w role babć i dziadków oraz prowadzącego – Karola
Strasburgera. Nie zabrakło humoru, tańców, dowcipów oraz kosza pełnego serduszek.
Dziadkowie docenili wysiłki swych wnuków i nagrodzili ich gromkimi brawami i
całusami. Było bardzo miło i przyjemnie. Na pewno ta chwila na długo pozostanie w
naszej pamięci.
Podczas wielu prób oraz występu uczniowie korzystali ze sprzętu nagłaśniającego tj.
głośnika i mikrofonów zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

Napewno poprawiło to jakość i komfort wystawianego przedstawienia.
Alicja Machnik

OBWODY ELEKTRYCZNE NA LEKCJI FIZYKI

Jednym z dodatkowych zadań z fizyki dla uczniów klas 8 było samodzielne zlutowanie obwodu elektrycznego. Swoje prace zaprezentowali uczniom z klas młodszych. Zainteresowanie było ogromne. Każdy uczeń mógł dotknąć i sprawdzić, czy odbiornik prądu elektrycznego (żarówka czy wiatrak) działa. Jako uzupełnienie przygotowano gazetkę. Uczniowie dopasowywali elementy obwodów elektrycznych do symboli graficznych i odpowiedniego graficznego schematu obwodu elektrycznego. Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu”Laboratoria przyszłości”. #LaboratoriaPrzyszłości

PREZENTACJA URZĄDZENIA DUST AIR

Uczniowie klasy 8a postanowili zaprezentować działanie pyłomierza Dust Air (przenośne urządzenie monitorujące jakość powietrza). Nagrali krótki instruktażowy filmik. Tworząc nagranie, wykorzystali pomoce zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

FILM

Opiekun: Małgorzata Wieczorek

MALI KONSTRUKTORZY

Uczniowie z klasy 3 rozwijali swoje zainteresowania techniczne wykorzystując dostępne zestawy elektroniczne „Mały elektronik”.  Budowali proste układy elektryczne korzystając  z gotowych schematów jak również próbowali zbudować własne „maszyny”. Uczniowie z wielką radością prezentowali działanie swoich układów.

ZAJĘCIA KOŁA MATEMATYCZNO-TECHNICZNEGO

Uczniowie klasy 6 na kole matematyczno-technicznym rozpoczęli przygodę z elektroniką.Pierwsze zajęcia rozpoczęto od montażu prostych obwodów elektrycznych. Proste obwody, a ile nowych wiadomości i umiejętności. Uczniowie dowiedzieli się między innymi na czym polega połączenie szeregowe, na czym równoległe. Jak zbudować obwód, aby działał wiatrak lub radio.Lekcja minęła bardzo przyjemnie. Wszyscy wyszli zadowoleni i podekscytowani, a to dopiero początek z elektroniką. Zajęcia prowadzi Pani Małgorzata Wieczorek.Na zajęciach wykorzystano pomoce zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Elektronika na lekcjach fizyki

Uczniowie klasy 8 na zajęciach z fizyki realizują tematy z elektryczności. Pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu „Laboratorium przyszłości” okazały się bardzo pomocne. Wszyscy uczniowie zaangażowani w montowanie obwodów elektrycznych, poznawali podstawy elektroniki. Bardzo dobrze radzili sobie z multimetrem.

Małgorzata Wieczorek

#LaboratoriaPrzyszłości

Dnia 20 września 2023 w naszej szkole pojawiła się ekipa reprezentująca Laboratoria Przyszłości- program realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa ta opiera się o podejście STEAM (tj. nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), czyli naukę przedmiotów ścisłych przez praktyczne doświadczanie. Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce oraz zapewnienie im warunków do wejścia w świat z odpowiednimi kompetencjami. Mobilne Laboratorium odwiedziło także nas.Edukatorzy poprowadzili ciekawe lekcje w formie praktycznych warsztatów w dwóch blokach: Gogle VR oraz warsztaty z robotami Fable i Dash.Zajęcia bardzo się naszym uczniom podobały.