ul.Szkolna 1, 42- 772 Pawonków
(34)3534081
spp@pawonkow.pl

Wolontariat 2019 rok

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie

WARSZTAY W GDAŃSKU 12-14.09,2019 R.

Już 13 września 2019 spotkamy się w Europejskim Centrum Solidarności I European Solidarity Centre w Gdańsku!

Stowarzyszenie „De Facto” i Europejskie Centrum Solidarności wspólnie poprowadzą warsztaty dla osób niewidomych z całej Polski i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Pawonkowie woj. śląskie, które będą miały na celu poznawanie Stoczni Gdańskiej, miejsca narodzin Solidarności.

Stocznia Gdańska rozporządzeniem Prezydenta RP z 10 grudnia 2018 roku została uznana za Pomnik Historii.

Zwiedzimy wystawę stałą ECS dedykowaną historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Będziemy rozmawiać o przebiegu obrad „okrągłego stołu”, o wyborach 4 czerwca 1989 roku. Warsztaty przypomną i przybliżą politykę rządu opozycji solidarnościowej i naświetlą historyczne tło epoki.

Na warsztatach z zakresu audiodeskrypcji wspólnie będziemy tworzyć opisy ważnych symboli miejsca i czasu oraz poznawać tyfloobrazy elementów wizualnych czyniąc -miejsca i symbole- dostępnymi dla niewidomych odbiorców dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Celem zadania „Dotknąć dziedzictwa” jest wzrost świadomości społecznej wśród młodzieży szkolnej i osób niewidomych w Polsce, w zakresie roli i wartości

dziedzictwa kulturowego, poprzez pozyskiwanie, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy na temat Pomników Historii.

Realizacja zadania: Stowarzyszenie „De Facto”

Partner: Europejskie Centrum Solidarności

Dofinansowano w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa – „Wspólnie

dla dziedzictwa”

Warsztaty organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Więcej na: https://edd.nid.pl/wydarzenia/

AUDIOPIKNIK 2019

WIGILIA WOLONTARIATU

GALA WOLONTARIATU KATOWICE GRUDZIEŃ 2019

WYJAZD DO OPERY

25.04. Czwartek. Upalny wiosenny dzień. Grupa wolontariuszy z Pawonkowa wraz z opiekunami wyruszyła do Łodzi na spotkanie z osobami niewidomymi i Stowarzyszeniem De Facto. Na początek zostaliśmy bardzo ciepło powitani przez Panią Renatę Nych oraz Pana Jerzego Myszaka, prezes i wiceprezesa Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych. Po obiedzie udaliśmy się do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie czekał na nas aktor tamtejszej sceny Pan Rafał Domagała, który doskonale wprowadził nas w tematykę spektaklu. Miałam obawy czy wolontariuszom spodoba się Opera, spektakl trwał 3 godziny 40 minut, więc wszyscy zastanawialiśmy się czy damy radę  Tymczasem spektakl „Carmen” Georgesa Bizeta dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, piękne stroje, przecudne głosy, gra aktorska sprawiły, że na chwilę przenieśliśmy się w inny świat. 

W przerwach spektaklu Wolontariusze przeprowadzali wywiady z osobami niewidomymi o tym, jak oni odbierają operę z audiodeskrypcją, jakie są ich wrażenia. Obserwując młodzież w akcji, widziałam ich ogromne zaangażowanie, ciekawość i serdeczność. Jestem z nich bardzo dumna   Myślę, że podczas tego wieczoru zobaczyli na własne oczy i poczuli, jak ogromnie ważne i potrzebne jest to co robią. Jak audiodeskrypcja pomaga osobom niewidomym pełniej odbierać i odczuwać sztukę.

Wkrótce krótkie migawki z wywiadów..

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partner projektu: Teatr Wielki w Łodzi

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO