ul.Szkolna 1, 42- 772 Pawonków
(34)3534081
spp@pawonkow.pl

Kielce i okolice- wycieczka klas 6 i 7

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie

We wtorek 3.10 odbyła się wycieczka klas 6 i 7 do Kielc. Wszystkie punkty programu zaliczyliśmy z małym opóźnieniem. Niespodziewanie bowiem udało nam się odwiedzić Szkołę Podstawową im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Lgocie Górnej, ponieważ nasz autobus odmówił posłuszeństwa po 70 kilometrach płynnej jazdy. Pani Dyrektor zaopiekowała się nami na czas naprawy autobusu. Za co bardzo serdecznie dziękujemy!

Rezerwat Kadzielnia

W pierwszej kolejności uczniowie mieli okazję zobaczyć stary kamieniołom, który stał się rezerwatem przyrody. W samym środku rezerwatu znajduje się amfiteatr, gdzie regularnie odbywają się imprezy kulturalne takie jak koncerty, czy występy kabaretowe. Kadzielnia jest miejscem rekreacji dla mieszkańców Kielc i okolic.

Centrum Nauki Da Vinci

Nowym doświadczeniem dla naszych uczniów była wizyta w Centrum Nauki Da Vinci. Dwupiętrowa wystawa skupia się wokół zainteresowań Leonarda Da Vinci, a że był on człowiekiem renesansu to interesował się m.in. sztuką, anatomią, budownictwem i matematyką. Na parterze budynku mogliśmy znaleźć wszystko co jest związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka. Ta część nosi tytuł “Człowiek – niezwykła maszyna”. Można dotknąć, zobaczyć, poczuć na własnej skórze: jak to jest poruszać się i pokonywać przeszkody na wózku inwalidzkim, jak dobrą mamy pamięć, jak działa przewód pokarmowy, ile wody jest w naszym organizmie, jaką mamy pojemność płuc, którędy przebiegają nasze żyły, jak działa serce.

Górne piętro skupia się na zagadnieniach ekologiczno – przyrodniczych. Wystawa “Człowiek-trybik w machinie przyrody” to w sumie 14 stanowisk nawiązujących do tematów ochrony naszej planety: atmosfery, zasobów wodnych i różnorodności biologicznej. Ponadto można zobaczyć jak prawidłowo funkcjonują ekosystemy i jak racjonalnie gospodarować odpadami. to jest poruszać się i pokonywać przeszkody na wózku inwalidzkim, jak dobrą mamy pamięć, jak działa przewód pokarmowy, ile wody jest w naszym organizmie, jaką mamy pojemność płuc, którędy przebiegają nasze żyły, jak działa serce.

Zamek w Chęcinach

Ostatnim punktem wycieczki był zamek w Chęcinach. Obecnie to już ruiny zamku królewskiego z XIII wieku częściowo odrestaurowane. Mogliśmy podziwiać widoki z jednej z wież i poznaliśmy historię Zamku.

Oto fotorelacja z naszej wycieczki: