ul.Szkolna 1, 42- 772 Pawonków
(34)3534081
spp@pawonkow.pl

Dzień Liczby Pi

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie

W dniu 14 marca obchodziliśmy „Dzień Liczby Pi”

Oto garść wspomnień i fotoreportaż z tego, co działo się w tym dniu w naszej szkole.

Zajęcia urozmaicone były ciekawymi zadaniami i quizami. Przygotowano gazetkę z informacjami, a dzięki uczniom ze szkolnego radia, podczas przerw z głośników rozbrzmiewał wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi” oraz utwór muzyczny. Na lekcjach matematyki uczniowie poznawali interesujące fakty na temat liczby Pi. Klasy stanęły też przed niełatwym zadaniem wyznaczenia ludolfiny za pomocą dwóch eksperymentów: „mierzenia i dzielenia” oraz ”Igły Buffona”. Wyznaczali liczbę Pi wykorzystując rzut wykałaczek na specjalnie przygotowaną planszę, mierząc okrągłe przedmioty i dzieląc ich obwód przez średnicę. Dowiedzieli się również kto jest patronem tego dnia i dlaczego.

Młodzież z klasy 6 wykorzystała drukarki 3D, zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości– wydrukowano breloczki oraz foremki do pierników z modelem Pi, którymi obdarowano uczniów.

Klasa 8b w wirtualnym pokoju zagadek poznawała ciekawe postacie związane z Pi, ale również młodzież pomagała rozwikłać wiele zadań i łamigłówek przy okazji ucząc się. W tle zajęć mogliśmy usłyszeć liczbę Pi zagraną przez muzyków.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci poznawały tę liczbę poprzez karty pracy, tworzenie barwnej spirali i kolorowanki. Próbowaliśmy też narysować „Miasteczko Pi”

Jedna liczba a tak dużo inspiracji.

Pomysły do zadań zaczerpnięto ze strony www.stacjapi.pl

https://www.youtube.com/watch?v=9a5vHXsUvUw

https://www.youtube.com/watch?v=3HRkKznJoZA&t=6s

https://www.youtube.com/watch?v=wK7tq7L0N8E&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=wK7tq7L0N8E&t=5s