ul.Szkolna 1, 42- 772 Pawonków
(34)3534081
spp@pawonkow.pl

Wycieczka 5a do Lublińca

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie

Dnia 22.05.2025 roku klasa 5a wzięła udział w wycieczce do Lublińca. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Edyty Stein oraz udział w koncercie w Państwowej Szkole Muzycznej w Lublińcu.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Edyty Stein, mieszczącego się w zabytkowym budynku, który należał niegdyś do rodziny świętej Edyty. Uczniowie mieli okazję poznać historię życia Edyty Stein – filozofki, zakonnicy i patronki Europy. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział o dzieciństwie Edyty, jej duchowej drodze oraz tragicznych losach w czasie II wojny światowej. Zwiedzanie wzbogacone było o dokumenty, zdjęcia oraz interaktywne elementy, co szczególnie spodobało się uczniom.

Kolejnym punktem programu był koncert w Państwowej Szkole Muzycznej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać utworów wykonanych przez młodych muzyków, którzy grali na różnych instrumentach: flecie, klarnecie, gitarze, fortepianie, akordeonie, skrzypcach, perkusji. W repertuarze znalazły się zarówno klasyczne kompozycje, jak i współczesne utwory. Występy bardzo podobały się uczniom.

Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni, pełni nowych wrażeń i wiedzy. Wyjazd był nie tylko ciekawą lekcją historii i kultury, ale też okazją do integracji klasy i wspólnego spędzenia czasu poza murami szkoły.